• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zatvorena biračka mesta, izlaznost 17,8 odsto

U subotu u 20 sati zatvorena su biračka mesta na kojima su se prvog dana referenduma, gradjani Srbije izjašnjavali o potvrdjivanju novog ustava.

Na referendumu o potvrdjivanju novog ustava je, prema podacima Republičke izborne komisije, do 20 časova u Srbiji, bez Kosova i Metohije, glasalo 17,81 odsto upisanih birača.

Najveća izlasnost bila je u Beogradu 21,01 odsto, u centralnoj Srbiji 18,95, u Vojvodini 14,65 odsto, a u Novom Sadu 19,12 odsto upisanih birača.

Potpredsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nenad Popović rekao je u Kosovskoj Mitrovici da je prvog dana referenduma u Pokrajini glasalo 37,2 odsto birača, odnosno 37.811 gradjana.

Popović je na konferenciji za novinare rekao da je u Kosovsko-pomoravskom okrugu glasalo 60,1 odsto birača, a u Pećkom 77,7 odsto.

U Kosovskom okrugu glasalo je 35,6 odsto, a u Kosovsko-mitrovačkom 25,8 odsto birača. U Prizrenskom okrugu glasalo je 91,9 odsto birača.

Centar za slobodne izbore i demokratiju saopštio je da je izlaznost na referendumu bila 17,5 odsto upsanih birača. Prema proceni CESID-a, glasalo je oko 1.163.000 birača, rečeno je na konferenciji za novinare.

Koordinator CeSID-a za Kosovo i Metohiju Milena Jakšić izjavila Tanjugu da je na Kosmetu do 20 časova izašlo 34,83 gradjana upisanih u birački spisak.

Jakšić je izjavila da na Kosovu i Metohiji nisu uočene ozbiljnije nepravilnosti osim neažurnosti biračkih spiskova jer se tokom dana CeSID-u javio veliki broj gradja koji nisu upisani u biračke spiskove.

Prema podacima CeSID-a na Kosovu i Metohiji za potvrdjivanje novog ustava Srbije pravo glasa na referendumu na 256 biračkih mesta ima 101.461 osoba.

Izvršni direktor CESID- a Marko Blagojević rekao je da su njihovi posmatraču uočili jednu ozbiljnu nepravilnost na glasačkom mestu broj pet u Velikom Trnovcu u opštini Bujanovac.

Tamo je u glasačkoj kutiji zatečeno 115 glasačkih listića, a na spiskovima je isto toliko imena zaokruženo bez potpisa. Medjutim, predsednik Opštinske izborne komisije u Bujanovcu Dragan Veličković demantovao je u izjavi Tanjugu navode CeSID-a u da je na biračkom mestu broj pet u Velikom Trnovcu, opština Bujanovac, "ubačeno 116 glasačkih listića i isto toliko imena zaokruženo u biračkom spisku".

Veličković je rekao da je i on čuo takvu informaciju i da je odmah pozvao članove biračkog odbora u Velikom Trnovcu koji su mu rekli da to "nije tačno i da za tako nešto ne postoje bilo kakvi materijalni dokazi".

Kako je ranije saopšteno iz RIK-a, referendumsko izjašnjavanje prati ukupno 1.335 posmatrača CESID-a, i 68 stranih posmatrača, koji će tokom noći izmedju subote i nedelje učestvovati i u čuvanju glasačkog materijala.

U Bujanovcu izašlo 12 odsto, u Preševu 1.5 odsto

U opštini Bujanovac do 20 časova glasalo je 12 odsto od ukupnog broja birača, dok je u opštini Preševo izašlo 405 glasača što je oko 1,5 odsto ukupnog broja upisanih birača.

Tako mali procenat izašlih na referendum tumači se time što su sve albanske političke partije pozvale svoje članove i simpatizere na bojkot.

U Opštini Bujanovac gasačke kutije su sa biračkih mesta u čisto albanskim sredinama posle 20 časova prenete u zgradu opštine gde će biti čuvane do jutra.

Ista je situacija i u Preševu gde je, prema rečima člana opštinske referendumske komisije Dragoljuba Filipovića, članovima glasačkih odbora ostavljeno da sami procene da li će prenositi glasačke kutije, ili će prenoćiti na glasačkim mestima i čuvati kutije.

"Sa 17 glasačkih mesta iz albanskih sredina glasačke kutije su već donete u Opštinu Preševo gde će se čuvati do jutra. Medju njima su kutije iz Kurbalije, Cerevajke i Bukovca, tri glasačka mesta u kopnenoj zoni bezbednosti", izjavio je za Betu Filipović.

Prema prvim informacijama, u opštini Preševo u toku današnjeg glasanja nije bilo nikakvih nepravilnosti. Nezvanično se saznaje da je manjih nepravinosti builo na u opštini Bujanovac, na glasačkom mestu Strukarska mahala u Velikom Trnovcu, ali detalji još nisu saopšteni.

Ranije danas programski direktor Cesid Marko Blagojević rekao je da je u Velikom Trnovcu u glasačkoj kutiji zatečeno 115 glasačkih listića, a isto toliko je imena bilo zaokruženo u biračkom spisku, ali bez potpisa tih birača.

Albanci bojkotuju referendum

Albanci u opštinama Bujanovac i Preševo, na jugu Srbije, bojkotuju referendum, kako je i bilo najavljeno. Tako na 11 glasačkih mesta u selima koja nastanjuje isključivo albansko stanovništvo nije ubačen nijedan listić.

Član ORK-a Nebojša Mitić rekao je agenciji Beta da je učešće Albanaca na referendumu simbolično, pa je tako na četiri mesta u Letovici, Samoljici i Biljači jedan i dva glasalo svega 12 osoba.

U Preševu je još slabiji odziv glasačkog tela, jer je u toj opštini manje od deset odsto stanovnika srpske nacionalnosti.

Albanci u Bujanovcu i Preševu referendum bojkotuju i tako što su odbili da učestvuju u radu referendumskih komisija i glasačkih odbora.

Neka biračka mesta zatvorena u nedelju

Biračka mesta u Orahovcu i Velikoj Hoči u nedelju, drugog dana referenduma, neće biti otvorena iz bezbednosnih razloga, potvrdio je KIM radiju iz Čaglavice koordinator opštine Orahovac Dejan Baljošević.

"Enklave su male i nema potrebe da i u nedelju ostaju kutije i glasački materijal za svega nekoliko birača", rekao je Baljošević i dodao da će spiskovi biti ažurirani, a sav birački materijal biće poslat Republičkoj izbornoj komisiji.

U opštini Orahovica danas su bila otvorena dva biračka mesta, po jedno u Orahovcu i Velikoj Hoči, gde pravo glasa ima ukupno 799 glasača.

Prema Baljoševićevim rečima, glasanje je proteklo mirno.

U Orahovcu je glasalo 54 odsto upisanih birača, dok je izlaznost u Velikoj Hoči bila znatno manja.
Na ulicama Orahovca i Velike Hoče rasporedjena su vozila Kfora, UNMIK-a i OEBS-a.

Svetski mediji o referendumu u Srbiji

Svetski mediji su nastavili da izveštavaju o održavanju referenduma o izglasavanju novog ustava Srbije, napominjući da se ustavom potvrdjuje da je Kosovo i Metohija "sastavni deo" Srbije.

Kako je izvesto Tanjugov dopisnik iz Berlina, nemački mediji prenose da je, prema prognozama, sasvim izvesno da će Ustav biti široko prihvaćen.

U izveštajima se u prvi plan navodi da je, prema Ustavu, Kosmet deo teritorije Srbije i ističe da su sve velike partije pozvale svoje birače da u subotu i nedelju izadju na referendum.

Nemački "Velt" na svojoj internet stranici piše da novi Ustav treba da "zacementira" pripadnost Kosova Srbiji. U tekstu se navodi i da manjine u nacrtu novog Ustava vide svoja prava ugroženim, ali i prenosi da je beogradski muftija Hamdija Jusufspahić, ohrabrio svoje vernike da izadju na referendum.

Takodje je TV stanica Euronews na svom sajtu je objavila da Srbi glasaju na referendumu o novom ustavu kojim se potvrdjuje da je Kosovo "integralni" deo Srbije. Podsećajući na pregovore o budućem statusu Kosmeta, ta TV stanica prenosi reči srpskog predsednika Borisa Tadića da novi ustav neće rešiti problem južne pokrajine, ali da Srbija ima pravo da brani svoje interese.

Britanski BBC je preneo da predlog novog državnog ustava predvidja da je Kosmet deo Srbije i da osnovni akt treba da predupredi donošenje odluke o budućem statusu pokrajine do kraja godine.
Reporter britanske TV stanice iz Beograda je preneo da je tri sata od početka glasanja izlaznost bila "samo" pet odsto i da se referendum održava dva dana kako bi što više ljudi glasalo.

Londonski nedeljnik "Ekonomist" ocenio je da, s obzirom kako sada stoje stvari, odluka o statusu Kosmeta neće biti doneta, najranije do marta sledeće godine. Konzervativno britansko glasilo je u tekstu na svom sajtu izrazilo mišljenje kako je i referendum o novom Ustavu Srbije, pokušaj da budu odloženi pregovori o statusu Kosmeta.

"Ekonomist" primećuje da je organizovana, "agresivna kampanja" da bi gradjani izašli na referendum.
Nemački radio Dojče vele je preneo da novi ustav, čije je usvajanje postalo neophodno posle razdvajanja sa Crnom Gorom, predvidja da je Kosmet sastavni deo Srbije, ali da su privremene isnstitucije samouprave u Prištini ocenile da je referendum nelegalan i kako će ga Albanci u pokrajini bojkotovati.

Bez obzira na ishod referenduma, Ujedinjene nacije i Sjedinjene Američke Države su najavili da ustav neće imati uticaja na budući status pokrajine, preneo je Dojče vele.

Foto-galeriju sa prvog dana referenduma možete pogledati ovde

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image