• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Srbija napreduje, Hag prepreka i dalje

Evropska komisija smatra da je Srbija ove godine napredovala u primeni političkih i ekonomskih merila za priključivanje EU, ali ukazuje da manjkava saradnja s haškim Sudom i dalje koči obnavljanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskoj uniji (EU).

Evropska komisija smatra da je Srbija ove godine napredovala u primeni političkih i ekonomskih merila za priključivanje EU, ali ukazuje da manjkava saradnja s haškim Sudom i dalje koči obnavljanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskoj uniji (EU).

To se navodi u zaključcima godišnjeg izveštaja koji je pripremio komesar Oli Ren o reformama u zemljama-kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU. Agencija Beta je imala uvid u izveštaj dan uoči objavljivanja - u sredu, 8. novembra.

Srbija, pored saradnje s Hagom koja je glavna prepreka za obnavljanje pregovra sa EU, mora da u cilju pridruživanja Uniji prevazidje i neke krupne nedostatke.

U zaključcima se podvlači da je Srbija postala država-naslednik po prestanku Državne zajednice s Crnom Gorom, i da je taj proces obavljen "na odgovoran način".

Srbija doprinosi regionalnoj saradnji i poboljšanju odnosa sa susedima, piše dalje.

U pregovorima o statusu Kosova, kako je navedeno, nužno je da "Srbija zauzme konstruktivan pristup u skladu s ključnim prioritetima Evropskog partnerstva" jer je, piše dalje, "Beograd obeshrabrio učešće kosovskih Srba u radu prelaznih ustanova samouprave" u pokrajini.

Evropska komisija pozdravlja usvajanje novog ustava Srbije kao "dobrodošao razvoj", ali upozorava da "postoji zabrinutost oko nekih oblasti, posebno kad je u pitanju nezavisnost sudstva".

Takodje su istaknuta poboljšanja u radu srpskog parlamenta, ali uz ukazivanje da su neki poslanici "lišeni svojih mandata na sporan način".

Reforma odbrane je nastavljena, "ali uz teškoće i otpore nekih elemenata unutar vojske. Navedeno je i da je usvojena i počela da se primenjuje strategije u reformi pravosudja.

"Medjutim, nezavisnost sudstva, kao ključni prioritet Evropskog partnerstva, i dalje je ugrožena političkim uplivom. Povoljna kretanja su uočena u ubrzavanju postupaka u privrednim sudovima. Ali je i dalje nezadovoljavajuća efikasnost administracije u pravosudju", smatra Evropska komisija.

U zaključcima izveštaja se navodi da su u sprovodjenju nacionalnog plana za bitku protiv korupcije postignuti uspesi na nekim sektorima, mada "korupcija i dalje ostaje uzrok zabrinutosti" i zahteva dalje reforme institucija.

Evropska komisija je ocenila da je Vlada Srbije poboljšala rad, u koji se jasnije ima uvida. Ali, stavljene su primedbe na još nedovoljno usaglašenu saradnju Vlade i Kancelarije za evropske integracije za koju je rečeno da je obavila dobar posao, posebno u sprovodjenju Akcionog plana za primenu Evropskog partnerstva.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image