• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predsednički i parlamentarni izbori odvojeni

Predlog ustavnog zakona Vlade Srbije predvidja razdvojeno održavanje predsedničkih i parlamentarnih izbora, objavljeno je na internet sajtu vlade.

Skupština Srbije razmotriće u četvrtak, 9. novembra, vladin Predlog ustavnog zakona, koji predvidja razdvojeno održavanje predsedničkih i parlamentarnih izbora.

Sednica je zakazana za 14.00, a biće održana u Domu Narodne skupštine.

Parlamentarni izbori će, prema tom predlogu, biti održani u roku od 45 do 120 dana od dana stupanja na snagu ustavnog zakona.

Predlog ustavnog zakona Vlade Srbije predvidja razdvojeno održavanje predsedničkih i parlamentarnih izbora, objavljeno je na internet sajtu vlade.

Predsednički, pokrajinski i lokalni izbori bi bili raspisani do 31. decembra 2007. godine, odnosno nakasnije 60 dana od stupanja na snagu sistemskih zakona.

U slučaju predsedničkih izbora, reč je o zakonima kojim se uredjuju položaj i izbori za predsednika Republike, odbrana i Vojska Srbije, spoljni poslovi i službe bezbednosti.

Izbor predsednika Republike smatraće se prvim izborom, u smislu odredbe ustava da niko ne može više od dva puta da bude biran za predsednika Republike.

Predsednik političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović izjavio je da je DS spremna da se predsednički, lokalni i pokrajinski izbori održe do kraja sledeće godine, pod uslovom da se parlamentarni održe do kraja ove godine.

Prema Betinim izvorima, kao datum parlamentarnih izbora pominje su 21. i 28. januar, dok bi, prema tom izvoru, predsednički, lokalni i pokrajinski bili održani kasnije, istovremeno.

Srpska radikalna stranka predala je Skupštini Srbije svoj predlog zakona za sprovodjenje ustava po kojem bi parlamentarni izbori bili 4. februara, a predsednički najkasnije do 31. maja 2007. godine.

Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić rekao je novinarima da bi datum lokalnih izbora zavisio od usvajanja zakona o lokalnoj samoupravi, ali da bi lokalni mogli da se održe kada i predsednički.

Na pitanje kada najranije, prema njihovom predlogu mogu da budu predsednički izbori, Nikolić je rekao da bi to moglo da bude po donošenju zakona o predsedniku Republike, o vojsci i o odbrani, ili po podnošenju ostavke predsednika Srbije.

Nikolić je ukazao da niko od poslanika nije video sadržaj ustavnog zakona koji je predložila vlada i dodao da će radikali glasati za njega samo ako je saglasan sa predlogom SRS ili ako budu prihvaćene njihove sugestije.

Predsednik G17 Plus Mladjan Dinkić rekao je da će ta stranka podneti amandman na ustavni zakon kojim će zatražiti da se minimalni rok za raspisivanje izbora sa 45 skrati na 30 dana, jer smatra da parlamentarne izbore treba održati u decembru, a ne u januaru.

Dinkić je novinarima u Domu Narodne skupštine, posle proglašenja Ustava Srbije, rekao da je nezadovoljan što ustavni zakon nije stavljen na dnevni red parlamenta u sredu, već u četvrtak.

"Time je stvorena situacija da će predsednik Republike biti u jako teškoj poziciji da raspiše izbore u decembru", rekao je Dinkić, koji je ministar finansija u ostavci.

Prema njegovim rečima, ustavni zakon stupa na snagu dan nakon usvajanja u parlamentu, što je najranije 10. novembra, a ako je minimalni rok za raspisivanje izbora 45 dana - to pada u ponedeljak, 25. decembra, kada je katolički Božić.

Dinkić je, takodje, rekao da bez usvajanja ustavnog zakona, Ustav ne može imati pravnu snagu.

Prema njegovim rečima, parlamentarni izbori trebalo bi da budu u decembru. Ako se to dogodi i država će biti stabilnija, rekao je Dinkić.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image