• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hoće li danas biti usvojen Ustavni zakon?

Skupština Srbije razmotriće u četvrtak vladin Predlog ustavnog zakona, koji predvidja razdvojeno održavanje predsedničkih i parlamentarnih izbora.

Skupština Srbije razmotriće u četvrtak vladin Predlog ustavnog zakona, koji predvidja razdvojeno održavanje predsedničkih i parlamentarnih izbora.

Sednica je zakazana za 14.00, a biće održana u Domu Narodne skupštine.

Prema ocenama predstavnika parlamentarnih stranaka, neizvesno je hoće li vladin Predlog ustavnog zakona za sprovodjenje Ustava dobiti u četvrtak, dvotrećinsku većinu u Skupštini Srbije.

U parlament je u sredu stigao i Predlog ustavnog zakona Srpske radikalne stranke, a G17 plus je dostavila amandman kojim se skraćuje rok predložen za najranije održavanje parlamentarnih izbora sa 45 na 30 dana.

U saopštenju te stranke navedeno je da je amandman podnet kako bi se omogućilo predsedniku Srbije da raspiše parlamentarne izbore koji bi bili održani do kraja godine.

Demokratska stranka Srbije, koja ima 52 poslanika, očekuje da će vladin Predlog biti podržan dvotrećinskom većinom, izjavio je Tanjugu šef poslaničke grupe te stranke Miloš Aligrudić.

Osvrnuvši se na amandman koji je podnela stranka G17 plus, Aligrudić je rekao da je čuo za njega, ali da je to stvar političke pismenosti, jer je jasno da "taj amandman neće podržati dvotrećinska većina u parlamentu".

Socijalistička partija Srbije neće glasati za vladin Predlog ustavnog zakona ukoliko u njemu ne bude jasno precizirano da parlamentarni izbori neće biti do kraja godine, izjavio je Tanjugu šef poslaničke grupe te stranke Ivica Dačić.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Dušan Petrović rekao je da je ta stranka spremna da čini kompromise kako bi izbori u Srbiji bili što pre raspisani i "izbegnute opasne situacije u kojima se kao država možemo naći".

On je, posle svečanog proglašenja Ustava u Domu Narodne skupstine, izjavio da će se o svim tehničkim detaljima debatovati na sednici u četvrtak, kada je na dnevnom redu rasprava o Predlogu ustavnog zakona, "jer bez njega nije jasno koja pravila za vršenje vasti u Srbiji važe".

G17 plus, koja ima 31 poslanika, smatra da parlamentarne izbore treba održati u decembru i zato je predložila amandman na Ustavni zakon, kako bi minimalni rok za predizbornu kampanju, sa 45, bio skraćen na 30 dana.

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević izjavio je da Predlog ustavnog poslanici te stranke jos nisu videli, i ukazao da NS politički odgovara da se izbori rasipišu u decembru.
Markićević, koji je jedan od devet poslanika NS, ocenio je da bi bilo najbolje ukoliko bi poslanici postigli dogovor oko izglasavanja ustavnog zakona, kao što su učinili i prilikom donošenja Ustava, "pa da onda narod kaže koga će izabrati".

Šefica poslaničke grupe Srpskog pokreta obonove Sonja Čeković izjavila je da poslanici te stranke još nisu videli Predlog ustavnog zakona.
"Kada budemo videli predlog, odlučićemo kako ćemo glasati", rekla je Čekovićeva, koja je jedna od tri poslanika SPO.

Šef poslaničke grupe SRS Tomislav Nikolić izjavio je Tanjugu da još nije video vladin predlog, da je red da ga poslanici dobiju u skupštini i da nema namere da ga juri po internetu.
"Tek kad ga budem video u Skupštini moći ću da ga komentarišem", rekao je Nikolić, čija stranka ima 81 poslanika.

Gradjanski savez Srbije i Socijaldemokratska unija, koje imaju tri poslanika, a koji su ranije bili na listi DS, vodili su antireferendumsku kampanju i imali najviše primedbi što nije vodjena javna rasprava.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image