• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ahtisari za fer-plej, burna polemika u OEBS-u

Marti Ahtisari izjavio je pred Stalnim savetom OEBS-a u Beču da se zalaže za "fer i izbalansirano rešenje" za budući status Kosova, ukazavši da na predlogu još uvek radi. Kako Tanjug saznaje, u burnoj i polemičnoj diskusiji posle Ahtisarijevog obraćanja, Evropska unija je u svojoj izjavi po prvi put iznela stav da je Kosovo jedinstven slučaj.

Specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari izjavio je pred Stalnim savetom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Beču da se zalaže za "fer i izbalansirano rešenje" za budući status Kosova, ukazavši da na predlogu još uvek radi.

Kako saznaje Tanjug iz diplomatskih izvora, Ahtisari je na zatvorenoj sednici izjavio da ne postoji zajednička osnova za postizanje dogovora, uz ocenu da je albanska strana u dosadašnjim pregovorima bila "popustljivija", dok je srpsku stranu kritikovao zbog "krutosti".

Ahtisari je najavio da će predstaviti svoj predlog rešenja za Kosovo "neposredno posle parlamentarnih izbora u Srbiji".

Kako Tanjug saznaje, u burnoj i polemičnoj diskusiji posle Ahtisarijevog obraćanja, Evropska unija je u svojoj izjavi po prvi put iznela stav da je Kosovo jedinstven slučaj. Navodeći da je tamo, posle NATO bombardovanja, uspostavljen protektorat UN, EU smatra da se Kosovo ne može porediti sa drugim slučajevima.

Diplomatski predstavnik Rusije pri OEBS-u ponovio je stav Moskve da se do rešenja za budući status Kosova mora doći putem pregovora, uz saglasnost Beograda. Po mišljenju Moskve, Kosovo će zasigurno biti presedan za druge regione.

Za razliku od Rusije, Kosovo za SAD predstavlja poseban slučaj i, kako je naglašeno u Beču, ne može biti presedan. SAD očekuju od Ahtisarija da neposredno posle izbora u Srbiji predstavi svoj predlog rešenja, jer bi svako dalje odlaganje sadržalo rizike eskalacije.

U ime zemalja članice GUAM-a, Gruzija je podvukla da osnova budućeg rešenja za Kosovo moraju biti rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244, kao i Helsinški finalni akt, koji zahteva poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta država. Naglašavajući da se protivi nametnutom rešenju, diplomatski predstavnik Gruzije pri OEBS-u je rekao da je Kosovo primer secesionističkim pokretima u svetu.

Ambasador Albanije pri OEBS-u jasno je stavio do znanja da se Tirana zalaže isključivo za nezavisnost Kosova, uz ocenu da Srbija krši Rezoluciju 1244 time što je u preambulu novog Ustava unela da je "Kosovo sastavni deo Srbije".

Ambasador Srbije pri OEBS-u Miroslava Beham je na osnovu primera prikazala da srpska strana nije bila rigidna u pregovorima, kao što to tvrdi medjunarodni medijator Ahtisari, već da je činila mnoge ustupke. Ona je podvukla da je i predlog Beograda "više od autonomije, manje od nezavinosti" odraz fleksibilnosti i konstruktivnosti srpske strane. Ona je objasnila da Beograd ne želi da vlada nad Kosovom i da nudi suštinsku autonomiju na osnovu medjunarodnog sporazuma.

Što se tiče buduće uloge OEBS, posle rešenja statusa Kosova, kako se saznaje, misija ove organizacije ne bi bila sastavni deo misije EU. Naime, misija OEBS se ne bi bavila administracijom, već bi bila zadužena za nadgledanje primene rešenja za Kosovo.

EU i NATO: Ne sme biti jednostrane nezavisnosti

Evropska unija i NATO su stavili do znanja da u procesu rešavanja statusa Kosova "ne sme biti jednostranih poteza". Zvaničnici u EU i sedištu NATO-a su se time osvrnuli na izjave i zahteve albanskih političkih prvaka na Kosovu da se bez odlaganja proglasi nezavisnost te pokrajine.

Funkcioner u sedištu Atlantskog saveza, koji je želeo da ostane anoniman, preneo je agenciji Beta stav NATO-a da "nijedna strana na Kosovu ili drugde ne sme davati izjave o jednostranim potezima" i, kako je dodao, "u toku je proces koji se mora slediti".

Neprihvatljivo bi bilo jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, jer je to suprotno naporima medjunarodne zajednice, Kontak grupe i Ujedinjenih nacija, koje nastoje da se dogovorom dodje do rešenja za status pokrajine, rekli su zvaničnici EU u Briselu.

Funkcioneri u sedištu Atlantskog saveza su agenciji Beta preneli da je stav NATO-a da "nikakvih jednostranih poteza ne sme biti" u toku sadašnjeg procesa utvrdjivanja statusa Kosova.

Kristina Nadj, portparol evropskog komesara Olija Rena, izjavila je da se u rešavanju kosovskog pitanja moraju u potpunosti poštovati "odrednice Kontakt grupe da nijedna strana ne sme činiti jednostrane poteze". Kako je ukazala Renov portparol, Kontakt grupa je stavila do znanja da ni albanska, ni srpska strana "ne sme posegnuti za nasiljem" da bi pokušala da nešto iznudi tokom pregovora i nastojanja da se dodje do rešenja za status.

Diplomatski izvori EU su, takodje, Beti rekli da je teško zamislivo da bi se kosovsko albansko političko vodjstvo moglo zaista odlučiti "bez pravog razloga" na takav korak. Kako su predočili, namera izaslanika UN Martija Ahtisarija je da "nakratko", za posle izbora u Srbiji, pomeri pripremu svog predloga za status, podržana od svih medjunarodnih činilaca kao razumna i potpuno svrshishodna.

Ceo postupak traženja rešenja za Kosovo bi bio ugrožen i zakočen i zato što Ahtisari ima podršku Kontakt grupe, EU I UN u nameri da posle izbora u Srbiji svoj predlog statusa najpre da na uvid albanskoj i srpskoj strani, pa da potom, uz njihove moguće sugestije, "zaokruženi predlog" podnese Savetu bezbednosti UN, stavili su do znanja diplomatski izvori u Briselu.

Vodjstvo kosovskih Albanaca, kako je rečeno, nikako ne može očekivati da će "samoproglašenje" nezavisnosti Kosova priznati evropska dvadesetpetorica. A teško je verovati, naglasili su, da bi neka članica EU mimo saglasnosti ostalih partnera u Uniji, pribegla samostalnom priznavanju takvog spornog koraka albanske strane na Kosovu.

To bi, kako je ocenjeno, bilo kršenje celokupnog dosadašnjeg procesa i ogromnih napora, uloženih u nalaženje rešenja koje bi, što je više moguće, trebalo da uvaži interese i albanske i srpske strane. Takodje, to bi potpuno dovelo u pitanje uveliko pripremanu krupnu ulogu Evropske unije u stabilizaciji i evropskom, demokratskom političkom i ekonomskom razvitku Kosova posle utvrdjivanja statusa.

(Tanjug/Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image