• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Deset godina od gradjanskog protesta u Srbiji

Danas se navršava deset godina od protesta koji su izbili zbog pokušaja kradje na lokalnim izborima u Srbiji, kada je pobedom opozicije u skoro svim velikim gradovima uzdrman režim Slobodana Miloševića.

Danas se navršava deset godina od protesta koji su izbili zbog pokušaja kradje na lokalnim izborima u Srbiji, kada je pobedom opozicije u skoro svim velikim gradovima uzdrman režim Slobodana Miloševića.

Demonstracije i protestne šetnje gradjana trajale su 88 dana, a studentski protest trajao je 117 dana.
Koalicija "Zajedno", koju su činili Demokratska stranka, Srpski pokret obnove i Gradjanski savez Srbije, osvojila je 17. novembra 1996. godine, u drugom krugu lokalnih izbora, vlast u 13 gradova u Srbiji i devet beogradskih opština, uključujući i Skupštinu Beograda.

Medjutim, vlast je odbila da prizna poraz koalicije Socijalističke partije Srbije i Jugoslovenske levice, nakon čega su počeli gradjanski i studentski protesti čiji je cilj bio priznavanje izborne volje gradjana.
Tokom 88 dana protesta na hiljade gradjana u pedesetak gradova u Srbiji tražilo je i iznudilo poštovanje izborne volje naroda.

Prvi protesti gradjana održani su 19. novembra u Nišu zbog oklevanja izborne komisije u tom gradu da zvanično saopšti rezultate izbora. Dan kasnije poslanici koalicije "Zajedno" stupili su u štrajk u Skupštini Srbije, a lideri te koalicije Zoran Djindjić, Vuk Drašković i Vesna Pešić pozvali su gradjane da izadju na ulice, u znak podrške demonstrantima u Nišu.

Tražeći priznavanje rezultata izbora, proteste su organizovali i studenti Beogradskog univerziteta koji su svoje skupove održavali nezavisno od skupova koalicije "Zajedno".

Na poziv šefa jugoslovenske diplomatije Milana Milutinovića, 20. decembra u Beograd je došla misija OEBS-a, na čelu sa Filipeom Gonzalesom, da bi utvrdila prave rezultate lokalnih izbora, na osnovu originalnih zapisnika, koje poseduje opozicija. U protestima zbog poništavanja izbornih rezultata učestvuje sve više gradjana, u sve većem broju gradova.

SPS je u Beogradu 24. decembra organizovala kontramiting, na kome je govorio predsednik Srbije Slobodan Milošević. U sukobu pristalica SPS i opozicije, koji policija nije pokušala da spreči, teško je ranjen Ivica Lazović, pristalica opozicije.

Tog dana ubijen je Predrag Starčević, a 58 ljudi je zatražilo pomoć u Urgentnom centru.

Policija je 26. decembra zabranila protestne šetnje centralnim beogradskim ulicama. Kordoni policije od tada su svakodnevno na ulicama Beograda. Policija je skoro svakodnevno tukla demonstrante, a gradjane su napadale i grupe civila za koje su organizatori protesta tvrdili da su bliski vlastima.

Jedan od najžešćih obračuna policije sa demonstrantima bio je u noći izmedju 2. i 3. februara, na prilazu Brankovom mostu. Policija je tada upotrebila i vodene topove, iako je spoljna temperatura bila ispod nule.

Filipe Gonzales je 27. decembra saopštio da je koalicija levice pobedila na saveznim, a da je opozicija odnela pobedu na lokalnim izborima i pozvao vlasti da to priznaju.

Specijalni zakon, lex specialis, čije je usvajanje zatražio Milošević, stupio je na snagu u februaru 1997. Tim zakonom priznata je pobeda opozicije na lokalnim izborima u Beogradu i drugim gradovima, na osnovu nalaza misije OEBS.

Istog dana lideri koalicije "Zajedno" potpisali su dva sporazuma kojim je dogovoreno učvršćivanje koalicije, zajednički nastup na predsedničkim i republičkim izborima 1997. i sprovodjenje odluka prethodnog sporazuma o podeli mandata na lokalnim izborima.

Medjutim, nakon brojnih nesuglasica koalicija "Zajedno" zvanično se raspala 24. juna 1997. godine. Zbog tih nesuglasica sa mesta gradonačelnika Beograda bio je smenjen Zoran Djindjić.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image