• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ahtisari donosi predlog statusa nakon izbora

Specijalni izaslanik UN za status Kosova Marti Ahtisari će u danima posle izbora u Srbiji doputovati u Beograd i Prištinu s "celovitim predlogom" za status, kako bi tokom razgovora sa srpskim i kosovskim zvaničnicima ustanovio šta oni misle o sadržini tog predloga.

Specijalni izaslanik UN za status Kosova Marti Ahtisari će u danima posle izbora u Srbiji doputovati u Beograd i Prištinu s "celovitim predlogom" za status, kako bi tokom razgovora sa srpskim i kosovskim zvaničnicima ustanovio šta oni misle o sadržini tog predloga.

Moguće "razložne sugestije" lidera u Beogradu i Prištini Ahtisari bi mogao da ugradi u predlog rešenja statusa pokrajine, koji bi potom podneo Savetu bezbednosti UN, saznaje agencija Beta u obaveštenim evropskim diplomatskim izvorima u Briselu.

Izaslanik UN za sada nije nagovestio da bi mogao pokrenuti nove, dodatne pregovore albanske i srpske strane, ako bi se ispostavilo da one vide mogućnost ili potrebu da se to učini.

Diplomate u Briselu tvrde da to, medjutim, u Konakt grupi smatra nužnim Rusija, koja se poziva na septembarske zaključke Kontakt grupe u kojima se navodi da Ahtisarijev predlog mora biti osnova i podstrek za dodatne pregovore dve strane o poželjnom dogovornom rešenju.

Ahtisari je podrobnije svoje glavne zamisli i planove oko statusa Kosova izneo na poslednjem zasedanju Kontakt grupe prošle sedmice, ali to nije učinio i prilikom razgovora sa šefovima diplomatija EU u ponedeljak u Briselu.

Izaslanik UN je ministrima EU predočio svoje uverenje da je jaz u stavovima srpske i albanske strane toliko velik da ne postoji mogućnost da se do rešenja dodje makar i delimičnim dogovorom.

Izaslanik UN je evropskim ministrima rekao i da će njegov predlog statusa sadržati i nacrt nove rezolucije Saveta bezbednosti o statusu Kosova, što je, prema Ahtisariju, nužno za angažovanje medjunarodne zajednice i posebno EU, u sprovodjenju sadržine rešenja za status i odredbi iz rezolucije Saveta bezbednosti UN.

Ahtisari namerava da uz pripremu "sveobuhvatnog predloga" statusa Kosova, radi i na pripremi prelaznog razdoblja u kojem će medjunarodna zajednica, a pre svega EU, od UNMIK-a preuzeti neke ključne sektore, kao što su pravosudje, policija i nadzor sprovodjenja odredbi u statusu.

Evropski zvaničnici u Briselu su ocenili da će, posle januarskih izbora u Srbiji i potonjih Ahtisarijevih konsultacija sa srpskom i albanskom stranom a možda i dodatnih pregovora, biti potrebno da prodje "izvesno vreme" dok se u Savetu bezbednosti UN ne usaglase stavovi i usvoji nova rezolucija.

Diplomatski izvori EU su rekli da otud ne treba "preteranu pažnju"
pridavati nekim "prenagljenim izjavama" albanskih zvaničnika i političara u Prištini koji traže neodložno proglašavanje nezavisnosti pokrajine.

Većina kosovskih albanskih političara, dodali su, prihvata realnost odlaganja rešavanja statusa za razdoblje posle izbora u Srbiji.

Neki zvaničnici EU su i javno prokomentarisali takve izjave i Kristina Galjak, portparolka visokog predstavnika Havijera Solane, je Beti rekla da "EU ponovo naglašava zajednički stav medjunarodne zajednice koja poziva sve strane da izbegnu jednostrane poteze" pri rešavanju kosovskog pitanja.

Kristina Nadj, portparol evropskog komesara Olija Rena, je takodje Beti izjavila da se moraju u potpunosti poštovati "odrednice Kontakt grupe da nijedna strana ne sme činiti jednostrane poteze", kao i da se "ne sme posegnuti za nasiljem" u pokušju da nešto iznudi tokom pregovora i nastojanja da se dodje do rešenja za status.

Funkcioner u sedištu Atlantskog saveza, koji je želeo da ostane anoniman, je preneo stav NATO da "nijedna strana na Kosovu ili drugde ne sme davati izjave o jednostranim potezima".

Funkcioner je dodao da je "u toku proces koji se mora slediti". (Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image