• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO za regionalni pristup Partnerstvu za mir

NATO ostaje privržen takozvanom "regionalnom pristupu" po pitanju članstva u Partnerstvo za mir, prema kojem će Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina zajedno ući u taj program ili do daljneg zajedno ostati van, preneli su Tanjugu diplomatski izvori u Severnoatlantskoj alijansi.

NATO ostaje privržen takozvanom "regionalnom pristupu" po pitanju članstva u Partnerstvo za mir, prema kojem će Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina zajedno ući u taj program ili do daljeg zajedno ostati van, preneli su Tanjugu diplomatski izvori u Severnoatlantskoj alijansi.

Zemlje poput Španije, Norveške, Češke, Slovačke, Grčke, Italije i Madjarske insistiraju na regionalnom pristupu i protive se mogućnosti da Srbija ostane izolovana, jedina zemlja regiona izvan Partnerstva za mir.

Šanse da Beograd, Podgorica i Sarajevo dobiju "zeleno svetlo" za ulazak u Partnerstvo za mir na predstojećem samitu NATO-a u Rigi (28. i 29. novembra) su "male", kažu Tanjugovi izvori, ali dodaju da "to ne znači da pozitivna odluka neće biti doneta u narednih par meseci".

Postoje, naime, prema izvorima u NATO-u, dva trenutka kada bi ove tri zemlje mogle biti primljene u Partnerstvo - jedan je samit u Rigi, a drugi je vezan za trenutak rešavanja procesa statusa Kosova i Metohije.

U tom kontekstu, izvesno je da u NATO-u postoje zemlje koje se zalažu za to da se, u kontekstu rešavanja statusa Kosmeta i parlamentarnih izbora u Srbiji, sačeka "najbolji trenutak" za zeleno svetlo.
"Debata još traje", kažu Tanjugovi izvori u NATO-u i podsećaju da do Rige i samita šefova država, ipak, ima još dve nedelje.

U NATO-u postoji "velika zainteresovanost" da se Srbija uključi u Partnerstvo za mir "što je pre moguće", tim pre što je saradnja Beograda i NATO-a u stalnom usponu.

Glavna prepreka članstvu Srbije u Partnerstvu za mir ostaje puna saradnja s Haškim tribunalom, na kojoj posebno insistiraju SAD, Velika Britanija, Holandija i Francuska.

Izvori u NATO-u ističu da se, u tom kontekstu, od Beograda traži da javno iskaže volju za hapšenje Ratka Mladića, da pojača potragu i hapšenje Mladićević jataka, te ojača saradnju i razmenu informacija s bezbednosnim službama u regionu i van njega u cilju hapšenja preostalih haških optuženika.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image