• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bilt: Kosovo nezavisno još od 1999. godine

Švedski ministar inostranih poslova Karl Bilt, koji je posetio Beograd, izjavio je da je Kosovo već nezavisno i odvojeno od Srbije "još 1999. godine, kada ga je Slobodan Milošević predao Ujedinjenim nacijama".

Švedski ministar inostranih poslova Karl Bilt, koji je posetio Beograd, izjavio je da je Kosovo već nezavisno i odvojeno od Srbije "još 1999. godine, kada ga je Slobodan Milošević predao Ujedinjenim nacijama".

"Ono što se dogodilo 1999. godine je da je Milošević predao Kosovo Ujedinjenim nacijama. Od tada, uz izuzetak dela severno od Ibra, ostali nemaju zaista nikakve značajnije veze sa Srbijom. Kosovo je, od tada, de facto nezavisno", rekao je Bilt u intervjuu Televiziji B92.

Naglasivši da Srbija ima mnogo potencijala i odlučujuću ulogu u regionu, on je izrazio nadu da će Srbija gledati u budućnost, ka evropskim integracijama "pre nego da bude odvučena nazad i blokirana problemima Kosova".

"Budimo realistični, bez obzira na razrešenje pitanja statusa Kosova, tamo će, u godinama koje dolaze, biti veoma teških pitanja. Nezavisno od toga ko će upravljati - EU, UN ili vlasti nezavisnog Kosova", rekao je Bilt.

Šef švedske diplomatije Karl Bilt sastao se u četvrtak sa premijerom Vojislavom Koštunicom, šefom diplomatije Vukom Draškovićem i liderom G17 plus Mladjanom Dinkićem.

Koštunica je ponovio da rešenje za budući status Kosova "mora da bude jednoglasno podržano od svih članica Saveta bezbednosti UN".

Koštunica se založio i da se obezbede pravi razgovori Beograda i Prištine, podsetivši da je do sada u Beču održan samo jedan sastanak na kojem je učestvovao specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari.

Bilt je ukazao da je važno da se pored razgovora za rešenje budućeg statusa nastave razgovori o ispunjavanju standarda i obezbedi njihovo sprovodjenje.

Koštunica je rekao da je neprihvatljivo da bilo koja zemlja NATO pakta, "delujući izvan SB, ponovo prekrši medjunarodno pravo i jednostrano prizna nezavisnost Kosova".

Premijer Srbije rekao je i da bi svako nametnuto rešenje, koje ne bi bilo rezultat kompromisa Beograda i Prištine, "prouzrokovalo ozbiljne posledice ne samo u regionu, već i mnogo šire".
Šef srpske diplomatije Vuk Drašković je upozorio da bi eventualno proglašenje nezavisnosti Kosova izazvalo "osećaj nacionalne uvredjenosti i poniženja" u Srbiji, zbog kojih bi ona mogla da postane faktor nestabilnosti u regionu.

Bilt je izjavio da za Kosovo treba naći održivo i stabilno rešenje i izrazio nadu da kosovsko pitanje "neće Srbiju povući nadole".

Drašković je istakao da je Srbija ključni faktor za evropsku perspektivu celog regiona, a da bi u slučaju nametanja rešenja i nezavisnosti Kosova mogla da postane i "ključni faktor destabilizacije", što nije u interesu ni Srbije ni Evrope.
Prema njegovim rečima, zahtev da se na Balkanu formira još jedna albanska država nije legitiman, a volja naroda Srbije da se ne razbija teritorijalno jedinstvo zemlje potvrdjena je na referendumu o novom ustavu.
Drašković je, medjutim, upozorio da Srbija mora da se suoči sa eventualnom "kosovskom presudom koja delom može biti bolna", kao snažna i prosperitetna zemlja, i da treba u tom slučaju nastaviti diplomatsku borbu kako bi se takvo rešenje ispravilo.

Dodao je da proces integracija zavisi i od onoga šta zemlje regiona čine na otklanjanju prepreka i obaveza, kao što je saradnja Srbije s Haškim triubnalom.

On je ukazao na napredak koji je Srbija ostvarila, poput mirnog razdruživanja sa Crnom Gorom, usvajanja ustava i ekonomskih reformi. Istakao je da se mora "odati priznanje za te korake", iako još mnogo toga ostaje da se uradi.

Drašković nije mogao da kaže kada će haški optuženik Ratko Mladić biti lociran i uhapšen, ali je dodao da "Mladić bar ne može večno da živi".

On je rekao da je Srbija sada "u sramnom položaju", jer uslov pune saradnje s Hagom, odnosno izručenje Ratka Mladića, još nije ispunjen.

Bilt je, posle susreta sa liderom G17 plus Mladjanom Dinkićem, istakao da je evropska perspektiva Srbije veoma važna za ekonomski i socijalni razvoj zemlje.

Bilt je rekao da je glavna uloga EU da olakša trgovinu, integraciju i politicku saradnju.

Lider G17 plus izjavio je da Srbija, ukoliko se posle izbora formira demokratska vlada, ima šanse da do kraja 2008. godine dobije ukidanje viza za sve gradjane i da u toj godini postane zemlja kandidat za članstvo u EU.
"Naravno za ovu drugu stvar mora da se reši i pitanje Haga", istakao je Dinkić.

On je sa Biltom razgovarao i o potencijalnoj pomoći EU u razrešavanju spora Srbije sa Hrvatskom vezanom za potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini u regionu (CEFTA).

Vlada Srbije odlučila je pre desetak dana da još ne potpiše CEFTA sporazum jer nije pristala na zahtev Hrvatske da smanji opterećenje na uvoz cigareta.

Hrvatska je od Srbije tražila da akcize za uvozne cigarete smanji i izjednaci sa akcizama na domaće cigarete, a da pri tom ne poveća carinu na uvoz te robe, na šta naša vlada nije pristala.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image