• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bagzi: Šešelj nije poslušao da ne ide u Hag

Svedok saradnik u procesu za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića Dejan Milenković Bagzi rekao je na sudjenju u ponedeljak da lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj nije hteo da posluša šefa "zemunskog klana" Dušan Spasojevića da ne ide u Hag.

Svedok saradnik u procesu za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića Dejan Milenković Bagzi rekao je na sudjenju u ponedeljak da lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj nije hteo da posluša šefa "zemunskog klana" Dušan Spasojevića da ne ide u Hag.

Milenković je odgovarao na pitanja punomoćnika oštećenih i branilaca optuženih, ali je u svojim odgovorima ponovio ranije dat iskaz da je atentat na Djindjića bio političko ubistvo.

"Zaključio sam da je to političko ubistvo kada sam čuo da se pominju Šešelj i (tadašnji potpredsednik vlade Nebojša) Čović i plan da se dovedu novi ljudi na vlast", rekao je Milenković trećeg dana svedočenja.

On je rekao da je dva puta bio ispred Šešeljeve kuće kada su na razgovor kod njega išli ubijeni Spasojević i novinar Gradiša Katić. Prema njegovom iskazu, posle odlaska Šešelja u Hag, šef "zemunskog klana" mu je rekao da je Šešelj ostavio Dragana Todorovića kao "vezu" sa Spasojevićem, ali mu nije poznato da li su oni bili u kontaktu.

Upitan da precizira izjavu da je Čović bio obavešten da se priprema ubistvo Djindjića, Milenković je tvrdio da je njegov jedini izvor saznanja o tome bio Dušan Spasojević i ponovio da je to Spasojević pričao pripadnicima "zemunskog klana".

Milenković je rekao da mu je, dok je bio u bekstvu u Grčkoj, njegov tadašnji branilac Biljana Kajganić slala CD-ove sa transkriptima sudjenja. Na pitanje advokata Živadina Stefanovića, branioca jednog od optuženih Vladimira Milisavljevića zvanog Budala, o tome kada je odlučio da bude svedok saradnik, Milenković je odgovorio posle razgovora sa Kajganićevom.

"Posle razgovora sa Kajganićevom smatrao sam da je to moj jedini spas", rekao je Milenković i objasnio da je, iako je do hapšenja 16. jula 2004. godine boravio u Solunu u Grčkoj, bio obavešten da u našem zakonodavstvu postoji institucija svedoka saradnika.

Milenković je u nastavku svedočenja još rekao da je vodja kriminalnog zemunskog klana Dušan Spasojević nagovarao Ljiljanu Buhu da svom suprugu Ljubiši Buhi Čumetu stavi otrov u piće. Svedok je kazao da misli da je Spasojević tu ideju dobio od doktora Urgentnog centra Risovića, jer se unutar "zemunskog klana" pričalo da je on (Risović) doneo otrov kojim je Ljiljana Buha trebala da otruje supruga.

Milenković je ranije u ponedeljak izjavio i da dogovorima kriminalnog zemunskog klana o ubistvu premijera Zorana Djindjića, Čedomira Jovanovića, Vladimira Popovića i Gorana Svilanovića nije prisustvovao prvooptuženi za ubistvo Milorad Ulemek Legija. "Od nekih pripadnika zemunskog klana čuo sam da Legija neće ubistva Jovanovića, Popovića i Svilanovića, već samo Djindjića", rekao je Milenković.

Na pitanja branioca drugoptuženog Zvezdana Jovanovića, advokata Nenada Vukasovića o pokušaju ubistva premijera kod hale Limes na Novom Beogradu, Milenković je kazao da je njegov zadatak, kao i zadatak Miloša Simovića i Milana Jurišića, bio da uspore kolonu premijera kako bi na nju pucali zoljama. Milenković je objasnio da je plan bio da zapale kamion, koji je on vozio, i da je potom trebalo, zajedno sa Simovićem, da predje u kola koja je vozio Jurišić.

Prema njegovim rečima, ta akcija je prekinuta jer se sklonio kamionetom u drugu kolovoznu traku. On je objasnio da ga je Dušan Spasojević, posle puštanja iz pritvora, pitao šta se dogodilo, na šta mu je odgovorio da nije video Simovića i da se zbog toga sklonio u drugu traku.

Svedok je izjavio da je odmah posle neuspelog atentata na autoputu kod Hale Limes na Novom Beogradu dogovoreno da Djindjić bude ubijen iz snajpera. Milenković je precizirao da mu je to rekao Spasojević, po izlasku iz Centralnog zatvora.

Prema njegovim recima, Spasojević mu je kazao da je pušku nabavio Legija."Spasojević je naredio Miladinu Suvajdžiću da puška mora biti vraćena u JSO jer je odatle i uzeta", rekao je Milenković.

On je objasnio da je Spasojević tada rekao da "puška ne sme biti uništena jer će tako imati u šaci Zvezdana Jovanovića i Legiju", glavne optužene za izvršenje i organizaciju ubistva Djindjića 12. marta 2003. godine.

Milenković je naveo da je prema planu za ubistvo Čedomira Jovanovića u njega trebalo da puca Mile Luković Kum. Luković je u Jovanovića trebalo da puca iz snajperske puške, dok je bio u frizerskom salonu u koji je stalno išao na šišanje. Milenković je rekao da u plan za ubistvo Jovanovića nije bio umešan Zvezdan Jovanović.

Bagzi je rekao da je bomba koju su pripadnici "zemunskog klana" bacili na sedište Demokratske stranke Srbije krajem 2002. godine trebalo da napravi razdor izmedju te stranke i Demokratske stranke.

Zvezdanu Jovanoviću "servirana" priča o Hagu

Milenković je u ponedeljak ispričao da je Zvezdanu Jovanoviću, optuženom da je ubio premijera, bila "servirana" priča o Hagu.

On je rekao da je Jovanoviću bila "servirana" priča da će komandni kadar Jedinice za specijalne operacije (JSO) biti "isporučen" Haškom tribunalu. Milenković je naveo da, prema njegovom mišljenju, Zvezdan Jovanović nije bio član "zemunskog klana".

Na pitanja punomoćnika porodice Djindjić advokata Srdje Popovića o motivima ubistva premijera, svedok saradnik je odgovorio da kod Ulemeka motiv nije bio Hag.

Svedok je rekao da ni Spasojević, ni Ulemek nisu razmišljali da bi posle ubistva premijera moglo biti uvedeno vanredno stanje. On je kazao da mu je, posle ubistva Djindjića, Spasojević rekao da je iznenadjen uvodjenjem vanrednog stanja.

Kako je kazao Milenković, Spasojević je tada posumnjao da će ga Ulemek izdati i otići u Legiju stranaca. "To je jedini razlog zbog čega puška iz koje je ubijen premijer nije uništena", tvrdi svedok.

Milenković je u ponedeljak nastavio svedočenje započeto u četvrtak i petak, kada je ispričao da su ubistvo Djindjića organizovali prvooptuženi Ulemek i Spasojević, s ciljem da sruše vladu i da na vlast dodje Srpska radikalna stranka.

On je govorio i o navodnim kontaktima tadašnjeg funcionera Demokratske stranke Čedomira Jovanovića sa zemunskim klanom. Milenković je naveo i da su Ulemek i Spasojević organizovali pobunu Jedinice za specijalne operacije.

Tužilaštvo: Bagzijev iskaz nije politički instruiran

Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala negiralo je u ponedeljak da je iskaz svedoka saradnika Dejana Milenkovića "politički instruiran po nalogu vlasti".

U saopštenju Tužilaštva, koje je potpisao portparol Tomo Zorić, navodi se da je Milenković iskaz Tužilaštvu dao još u decembru 2005. godine, tako da ne stoje spekulacije u medijima da njegova izjava pred sudom zadire u predizbornu kampanju.

Tužilaštvo je podsetilo da je nakon tog iskaza predložilo da se Milenkoviću dodeli status svedoka saradnika, a da je "sve nakon toga bila stvar suda koji o tom statusu odlučuje".

"U vreme kada je Milenković dao iskaz izbori nisu bili na pomolu, a o datumu saslušanja koje se poklopilo sa predizbornom kampanjom, odlučio je sud a ne Tužilaštvo", navodi se u saopštenju.

Odložena rasprava o žalbi Ulemeka i Berčeka

Razmatranje žalbi Milorada Ulemeka i Branka Berčeka na presudu kojom su osudjeni na po 40 godina zatvora zbog ubistva bivšeg predsednika Srbije Ivana Stambolića odloženo je u ponedeljak u Vrhovnom sudu.

Predsedavajuća veća sudija Milena Inić-Drecun odložila je sednicu na neodredjeno vreme.

Ona je saopštila da ju je sudija Nata Mesarević, koja predsedava većem na sudjenju za ubistvo premijera Zorana Djindjića, zamolila da se u ponedeljak i eventualno u utorak nastavi saslušanje svedoka saradnika.

Sudija Inić-Drecun navela je da se rasprava odlaže na neodredjeno jer, pored ostalog, nije moguće obezbediti salu. Današnja rasprava trebalo je da se održi u sudnici 1 u Palati pravde.

Ulemek i Berček imali su pravo žalbe Vrhovnom sudu i na drugostepenu presudu istog suda, jer su osudjeni na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image