• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Viker:Na Kosovu da bude evropska žandarmerija

Francuska se zalaže da na Kosovu bude angažovana evropska žandarmerija, po ugledu na francusku, izjavio je Tanjugu u Parizu general Klod Viker (Claude Vicaire).

Francuska se zalaže da na Kosovu bude angažovana evropska žandarmerija, po ugledu na francusku, izjavio je Tanjugu u Parizu general Klod Viker (Claude Vicaire).

"Naš ministar odbrane Mišel Alio-Mari ima ideju da na Kosovu budu angažovane evropske snage žandarmerije, koje u budućnosti treba da zamene sadašnje vojne snage", rekao je Viker posle konferencije za štampu u pariskom Centru za strane novinare.

Misija evropske žandarmerije, osnovane pre godinu i po dana, bila bi da radi na formiranju lokalnih policijskih snaga, kao i na obezbedjivanju mira.

General Viker je dva puta boravio na Kosovu - kao komandant žandarmerije 1999. i krajem 2000. i početkom 2001. godine.

Na pitanje Tanjuga kako ocenjuje situaciju na Kosovu i Metohiji, on je odgovorio da je još u uniformi koja mu "ne dozvoljava da se otvorenije izjasni".

Viker, medjutim, svedoči o tome da je po dolasku, 19. juna 1999. godine, prisustvovao etničkom čišćenju nad Srbima koje su Albanci sa Kosova, naterali da napuste južni deo Kosovske Mitrovice, nakon brojnih ubistava i otmica.

"Bili smo prinudjeni da konstatujemo da bilo koja snaga, francuska žandarmerija ili snage UN, nisu u stanju da omoguće Srbima da nastave da žive južno od Ibra", rekao je francuski general.

Viker je podsetio na "strašne zločine" koje su činili Albanci nad Srbima po dolasku snaga Kfora, pod izgovorom odmazde, i o "mirisu smrti" koji se širio južnom srpskom pokrajinom od brojnih leševa, srpskih i albanskih, koji su ostali nezakopani posle sukoba tokom bombardovanja Jugoslavije, 1999.

Francuski general je objasnio i da je pogrom nad Srbima, marta 2004. godine "potpuno izmenio pravila" angažmana trupa Kfora, koje do tada nisu imale jasan legalni okvir, i da su od tog trenutka jedinice dobile pravo da reaguju u slučaju legitimne odbrane pojedinaca i dobara, poput ugroženih srpskih crkava i manastira.

On je sugerisao i da je pasivnost Kfora, kada je reč o zaštiti srpske i drugih nealbanskih manjina, proizvod političkih odluka koje su ranije donete.

Kao jedan od razloga neefikasnosti snaga UN na Kosovu, on je naveo nedostatak jasne hijerarhije i organizacije, kakva postoji u francuskoj žandarmeriji.

Francuska žandarmerija obavlja policijska zaduženja, ali ima vojni status, u zemlji kao i van zemlje.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image