• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Samo diplomatska sredstva za Kosovo

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da će u slučaju da Kosovo dobije nezavisnost Srbija na raspolaganju imati samo diplomatska sredstva.

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da će u slučaju da Kosovo dobije nezavisnost Srbija na raspolaganju imati samo diplomatska sredstva.

"To podrazumeva akciju u Savetu bezbednosti (UN). Bilateralnu akciju sa velikim silama. Nemojte me terati da kažem koje sve diplomatske mere mi moramo da preduzmemo", kazao je Tadić za božićno izdanje "Politike".

On je dodao da bi bilo pogrešno prekinuti diplomatske odnose sa zemljama koje bi priznale nezavisnost Kosova. "Jedini načina da utičete na te države (članice Saveta bezbednosti i EU) jeste da imate veze s njima, da imate odnose s njima. Ideja prekida odnosa sa svetom, to je ideja Slobodana Miloševića", kazao je Tadić.

On se ocenio da je pogrešno slati poruke da će Srbija braniti Kosovo oružanim snagama i dodao da se na taj način kapacitet za odbranu interesa svodi na mogućnosti kojima je raspolagao i bivši predsednik SRJ Slobodan Milošević.

"Jedini siguran način da Kosovo više nikada ne bude u Srbiji jeste da Srbija vodi rat za Kosovo. Najbrži način kojim je Srbija mogla da udalji Kosovo od sebe jeste upravo Miloševićev način odbrane koji je rezultirao Rezolucijom 1244 i vojno-tehničkim sporazumom", rekao je predsednik Srbije.

Tadić, koji je i predsednik Demokratske stranke, ocenio je da će gradjani na izborima 21. januara odlučivati u kojem pravcu će Srbija ići i da je potrebno da se ta budućnost definiše u okviru EU.

"Evo vizije Srbije u narednih deset godina - završena putna mreža, Koridor deset, autoput prema Crnoj Gori, potpuno obnovljena i modernizovana pruga Beograd-Bar. Uz čiju pomoć? Evropske unije", kazao je Tadić.

On je ponovio da je politika koju zastupa Srpska radikalna stranka na suprotnoj strani ideala DS-a i da Demokratska stranka Srbije i premijer Vojislav Koštunica ne mogu biti podjednako udaljeni toliko suprotstavljenim politikama.

"Ne možete najveće reforme u istoriji naše zemlje i brz proces integracije u EU obaviti s nekim ko je spreman da ide i napred i nazad", ocenio je Tadić.

Ahtisarijev predlog iskomplikovao bi formiranje vlade

Pregovori o formiranju buduće vlade mogli bi da se zakomplikuju ako medjunarodni pregovarač Marti Ahtisari objavi svoj predlog za rešenje statusa Kosova i Metohije odmah posle izbora, ocenio je predsednik Srbije.

Tadić je istakao da bi se u tom slučaju razgovori o budućoj vladi zakomplikovali "u svakom smilu". "Ne mogu da nagadjam šta je u Ahtisarijevom predlogu, ali, na osnovu principa verovatnoće, ne verujem da će njegov predlog biti najpovoljniji za srpsku stranu. I u tom smislu bilo bi bolje da taj predlog Ahtisarija dobijemo nakon formiranja vlade", rekao je Tadić.

Na pitanje da li ga je iznenadila izjava Klinta Vilijamsona, američkog ambasadora zaduženog za pitanja ratnih zločina sarajevskom "Dnevnom avazu", da se "za Radovana Karadžića veruje da većinu vremena provodi u Srbiji", Tadić je odgovorio potvrdno, istakavši da je povodom toga uručio predsednički protest.

"Imao sam vrlo težak dijalog sa njim. I ne samo sa njim, nego i sa Karlom del Ponte. Rekao sam da se bez ikakvog osnova Srbiji postavljaju sve viši i viši uslovi, ritmom koji se ne postavlja drugima", rekao je Tadić i dodao da je to bio "vrlo nelagodan razgovor".

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image