• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skromna analitička inicijativa štampe

Dnevna štampa u Srbiji kampanju za parlamentarne izbore pratila je tokom decembra bez mnogo analize, a vodeći listovi uglavnom su izveštavali o temema koje su nametali politički akteri, ocenio je Savet za štampu Medija centra.

Dnevna štampa u Srbiji kampanju za parlamentarne izbore pratila je tokom decembra bez mnogo analize, a vodeći listovi uglavnom su izveštavali o temema koje su nametali politički akteri, ocenio je Savet za štampu Medija centra.

Izvestilac Saveta za štampu Dragan Janjić rekao je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen decembarski izveštaj, da su štampani mediji uglavnom samo prenosili dogadjaje i stavove stranaka i njihovih lidera.

Čak 81 odsto objavljenih tekstova o izborima su izveštaji i vesti, a tek 12 odsto članci i analize, rekao je Janjić.

"Truda da se odnos stranaka prema nekim od ključnih političkih tema ozbiljnije analizira ima, ali ne mnogo", rekao je Janjić i dodao da su na taj način tretirane i ostale važne teme, poput Kosova ili Haškog tribunala.

Janjić je kao ilustraciju naveo da ni jedan štampani medij nije nastavio da se bavi izjavom lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme o smanjenju poslaničkih plata u Srbiji na nivo radničkih, iako bi tako nešto bilo u javnom interesu.

On je rekao da su redakcije inicirale samo 19 odsto napisa o izborima i da u tome rednjače "Blic" koji je tom pristupu posvetio trećinu tekstova i oko 26 odsto "Večernje novosti".

Najzastupljenija u štampi bila je Demokratska stranka, koja je spomenuta u 19 odsto slučajeva, a slede G17 Plus (15 odsto) koalicija DSS-NS (14 odsto), Srpski pokret obnove (10 odsto) koalicija predvodjena LDP-om (osam odsto) i socijalisti i radikali (po šest odsto), precizirao je Janjić.

"Više prostora dobio je onaj ko je uspeo da se 'nametne'", ocenio je on i objasnio da je u izveštaju Saveta vrednovana samo količina pojavljivanja stranaka u tekstovima, a ne i sadržaj tih napisa.

I prošlog meseca zabeležena je serija ozbiljnog narušavanja osnovnih pravila novinarske profesije, naročito u tabloidima, rekao je Janjić i istakao da po tekstovima kakvi su u "Kuriru" plasirani o prvooptuženom za ubistvo premijera Miloradu Ulemeku, ispada da je veličanje mafijaša optuženih za najmonstruoznije zločine - društveno prihvatljivo i u javnom interesu.

"Tako nešto je moguće, jer politička elita ne čini ništa da bi kreirala drugačiju atmosferu u kojoj bi neki drugi primeri bili isticani kao pozitivni", rekao je Janjić i napomenuo da je ključno pitanje i ko sve novinarima može biti izvor informacija.

Na meti "Kurira" bili su i neki političari, ali ne kao tema sumnjivog izvora informacija, već u oceni lista koja je dobijena na osnovu "iskrivljenih" činjenica, rekao je Janjić.

Dopisnik agencije DPA Dubravko Kolendić rekao je da za razliku od Srbije, dnevni listovi u Nemačkoj manje prostora daju političkim strankama, nego njihovim kandidatima za ključne državne funkcije.

Nemačka štampa najviše se bavi odgovorima budućih funkcionera o suštinskim pitanjima za državu i gradjane, rekao je Kolendić.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image