• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Vidim i DSS i LDP u vladi

Predsednik Demokratske stranke (DS) Boris Tadić negirao je da se dogovorio o postizbornoj raspodeli državnih funkcija sa liderom Demokratske stranke Srbije Vojislavom Koštunicom i ocenio da kandidata za novog premijera treba da predloži stranka koja dobija najviše glasova.

Predsednik Demokratske stranke (DS) Boris Tadić negirao je da se dogovorio o postizbornoj raspodeli državnih funkcija sa liderom Demokratske stranke Srbije Vojislavom Koštunicom i ocenio da kandidata za novog premijera treba da predloži stranka koja dobija najviše glasova.

"Ništa nije dogovoreno, to je obmana gradjana. Nema dogovora o preraspodeli fotelja i svi dogovori slede nakon izbora... Ali nas čekaju ozbiljni poslovi i ja hoću da znam sa kim treba da preuzimam veliki rizik za ovu zemlji i, narodski rečeno, ko mi čuva ledja", rekao je Tadić za Televiziju B92.

On je dodao da se sa Koštunicom, u više navrata, dogovarao o važnim državnim pitanjima, ali da o raspodeli mesta u budućoj vladi nije bilo priče.

Tadić, koji je i predsednik Srbije, ocenio je da kandidatura Božidara Djelića za premijera nije "bacanje rukavice u lice" DSS-u ili drugim potencijalnim postizbornim partnerima.

"Ona stranka koja dobije najviše glasova i koja može da obezbedi podršku 126 poslanika u parlamentu treba da ima premijera", rekao je Tadić, ali i dodao da je "spreman na kompromise ukoliko otvaraju nova vrata".

Tadić je rekao da nema problema da zamisli da, osim DS-a, u vladi zajedno učestvuju i DSS i Liberalno-demokratska partija (LDP). On je kazao da je odnos te dve stranke prema EU sličan sa stavom DS-a, ali da po pitanju Kosova njegova stranka nema ništa slično sa LDP-om.

On je ocenio da je bitno da Srbija posle izbora brzo formira novu vladu kako bi iskoristila činjenicu da jedna veoma uticajna zemlja poput Nemačke predsedava EU, uz čiju pomoć bi mogao da se ubrza proces evropskih integracija.

Prema Tadićevoj oceni, sastavljanje buduće vlade Srbije bilo bi otežano u slučaju da glavni pregovarač UN Marti Ahtisari predloži negativno rešenje za Kosovo.

Tadić je ponovio da nikada neće prihvatiti eventualnu nezavisnost Kosova, ali je priznao da stav političara u Srbiji u tom poslu neće biti od presudnog značaja.

Predsednik Srbije je dodao da u slučaju da Srbija ne udje u EU ili započne novi oružani sukob, Kosovo gotovo sigurno neće ostati u sastavu Srbije.

On je ponovio da postoji opasnost od nametnutog rešenja i oduzimanja Kosova, ali da bi to rešenje imalo brojne negativne posledice i da sve više zemalja EU to shvata, poput Španije, Rumunije i Slovačke.

Tadić je rekao da niko od aktivnih političara nikada nije nudio prihvatanje nezavisnosti Kosova i Metohije za članstvo Srbije u EU.

Ponovio je da je neophodno da se saradnja sa Haškim tribunalom okonča što pre, zbog poštovanja srpskih zakona i medjunarodnog prava, ali i kako bi do kraja 2007. godine Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU.

Predsednik DS-a se usprotivio sprovodjenju lustracije u Srbiji jer je, prema njegovoj oceni, to trebalo uraditi 6. oktobra 2000. godine, ali je dodao da je potrebno da sudovi utvrde odgovornost za kršenje ljudskih prava u vreme režima Slobodana Miloševića.

Tadić je osudio to što je na proslavi Nove godine po Julijanskom kalendaru pevač rok grupe Riblja čorba pročitao pesmu u kojoj se lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović opisuje kao narkoman.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image