• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Senat SAD podržao demokratske snage u Srbiji

Američki Senat jednoglasno je u sredu usvojio rezoluciju kojom podržava demokratske snage u Srbiji, a u kojoj se navodi da SAD u značajnom istorijskom trenutku, kakav su predstojeći parlamentarni izbori, moraju ostati prijatelj Srbije na putu ka demokratiji.

Američki Senat jednoglasno je u sredu usvojio rezoluciju kojom podržava demokratske snage u Srbiji, a u kojoj se navodi da SAD u značajnom istorijskom trenutku, kakav su predstojeći parlamentarni izbori, moraju ostati prijatelj Srbije na putu ka demokratiji.

"Stabilna i čvrsta Srbija od krucijalnog je značaja za stabilnost regiona... SAD moraju biti odlučne u izgradnji čvrstih odnosa sa Srbijom, na putu te države ka Evropskoj uniji i saradnji sa NATO", navodi u rezoluciji koju je usvojio Senat a koju su podneli senatori Džordž Vojnović, Ričard Lugar, Džo Liberman i Čak Hejgel.

"Srbija će 21. januara, na demokratskim izborima, odlučiti o budućem vodjstvu u kritičnom istorijskom trenutku", navodi se u rezoluciji i ističe da će Albanci sa juga Srbije, posle punih 15 godina apstinencije, uzeti učešća u tom procesu.

Srbija se, takodje, poziva da što pre ispuni obaveze prema Haškom tribunalu, uključujući hapšenje i izručenje bivšeg vojnog komandanta bosanskih Srba, generala Ratka Mladića.

U rezoluciji se takodje podseća da su vlasti u Beogradu do sada Haškom tribunalu isporučile 36 osoba optuženih za ratne zločine, te predale tužilaštvu hiljade dokumenata vezanih za haške procese.

Istovremeno, podseća se i da je Srbija, pod pokroviteljstvom medjunarodne zajednice i Haškog tribunala, pokrenula proces reformi pravosudja i formirala poseban sud za procesuiranje ratnih zločina počinjenih tokom ratova u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu.

"Srbija treba da nastavi reformu odbrane i pravosudja te reformi u oblastima ljudskih i manjinskih prava. SAD treba da nastave saradnju sa Srbijom kroz saradnju u odbrani i bezbednosti pružajući obrazovanje, obuku i tehničku podršku u procesu reformi, koje vode članstvu u NATO. SAD moraju ostati prijatelj Srbiji na putu ka demokratiji", naglašava se u rezoluciji i dodaje da primanje te države u program Partnerstvo za mir predstavlja "ključni trenutak" u približavanju NATO, te, preko akcionog plana, i isticanju kandidature za članstvo u tom savezu.

Navodi se i da je srpski predsednik Boris Tadić javno obznanio privrženost demokratskim principima, i rešenost da predvodi Srbiju na tom putu.

Američki Kongres se od početka godine, kada su kontrolu nad oba doma parlamenta preuzeli demokrati, bavio isključivo unutrašnjim pitanjima i ratnim planovima predsednika Džordža Buša, zbog čega se može reći da podrška Senata demokratskoj Srbiji, nekoliko dana pred izbore, predstavlja uspeh srpske diplomatije u SAD.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image