• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Štampa: Brisel odahnuo posle izbora u Srbiji

Britanski listovi i u utorak pišu o parlamentarnim izborima u Srbiji, ali i o predstojećem rešenju statusa Kosova, a neki od njih posvećuju tim temama redakcijske komentare.

Britanski listovi i u utorak pišu o parlamentarnim izborima u Srbiji, ali i o predstojećem rešenju statusa Kosova, a neki od njih posvećuju tim temama redakcijske komentare.

"Dejli telegraf" (Daily Telegraph) piše da su EU i SAD pozvale na što hitnije formiranje reformske vlade.

To što nije jedna partija nije obezbedila većinu u parlamentu predstavlja, prema pisanju lista, razočaranje za Evropu i Ameriku koje su se nadale da će izbori doneti čvrstu vladu sa kojom će moći da sarađuju kada se, za nekoliko nedelja, bude odlučivalo o budućnosti Kosova.

List navodi da je Brisel odahnuo kada je potpredsednik SRS Tomislav Nikolić izjavio da njegova stranka nema dovoljno veliku podršku da formira koaliciju.

U uredničkom komentaru "Tajms" (Times) ocenjuje da bi pitanje Kosova moglo da ugrozi demokratiju u Srbiji.

Autor komentara ističe da bi čak i formiranje proevropske vlade, moglo da bude potpuno bespredmetno, jer je ključno pitanje koje odresjuje politiku Beograda - Kosovo.

Nema nagoveštaja da bi predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica po tom pitanju mogli da postignu kompromis, što bi moglo da na vlast dovede radikale.

To bi, prema oceni lista, bio katastrofalan korak unazad koji bi osujetio napore da se obezbedi stabilnost Balkana.

List podseća da je Kosovo je već de fakto nezavisno, i da bi Zapad mudro postupio kada bi još jednom odložio i formalizovanje te nezavisnosti, bar dok Beograd ne bude u stanju da prihvati realnost.

To je, zaključuje uvodničar "Tajmsa", možda cena koja mora da bude plaćena kako bi se izbeglo novo nasilje u regionu.

U drugom članku, isti listi piše da bi pitanje budućnosti Kosova moglo da izazove diplomatski spor izmesju Rusije i Zapada.

Americki i evropski lideri, piše "Tajms", pripremaju se za mogući teški okršaj sa Kremljom kada specijalni izaslanik UN-a Marti Ahtisari u petak iznese planove o nadziranoj nezavisnosti Kosova.

"Fajnenšel tajms" (Financial Times) piše da bi rezultati izbora u Srbiji mogli da otvore vrata novoj vladi koja će biti u stanju da zaleči rane izmesju Beograda i Zapada, ali je malo verovatno da će ta vlada bitnije olakšati pronalaženje rešenja za Kosovo.

Zapadne diplomate, piše taj list, sumnjaju da bilo sta može da ublaži srpski stav, budući da se Kosovo doživljava kao ključni deo srpskog identiteta.

Tadićev stav prema Kosovu je nesto blaži nego Koštuničin, ali nijedan od vodećih srpskih lidera, uključujući predsednika Srbije, ne može da prihvati očekivani predlog UN.

Prema tom dnevniku, SAD i EU će morati da izvrše pritisak na Rusiju kako bi obezbedili podršku Saveta bezbednosti UN za nametnuto rešenje, što će biti izuzetno teško.

Ako Moskva ne popusti, jedino što preostaje Zapadnim zemljama jeste da priznaju nezavisnost Kosova mimo UN-a, napominje uvodničar "Fajnenšel tajmsa".

"Gardijan" (Guardian) upozorava da bi u slučaju da, kako navodi, nezavisnost Kosova dobije blagoslov UN, manjine širom sveta mogle da počnu da traže pravo na samoopredeljenje i samostalnost, a rasparčavanje država, a ne njihovo ujedinjavanje, da postane nova razbibriga UN.

Ako Ahtisari u petak podrži ideju nezavisnosti Kosova, posledice će biti eksplozivne ne samo po Srbiju već i po jedinstvo EU i osetljive odnose Rusije i Zapada, ocenjuje "Gardijan".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image