• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Savindan - nagrade učiteljima, pokloni deci

Praznik Svetog Save proslavlja se kao jedan od najvećih praznika Srpske pravoslavne crkve (SPC) i kao tradicionalna slava u školama i obrazovnim ustanovama širom Srbije. Obeležavanje te slave u Beogradu je završene svečanom akademijom u Sava centru, a tom prilikom ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović uručio Svetosavska priznaja najuspešnijim obrazovnim ustanovama u Srbiji i pojedincima.

Praznik Svetog Save proslavlja se kao jedan od najvećih praznika Srpske pravoslavne crkve (SPC) i kao tradicionalna slava u školama i obrazovnim ustanovama širom Srbije.

SPC na ovaj praznik slavi uspomenu na smrt svetitelja i osnivača autokefalne srpske crkve i prvog verskog poglavara samostalne srpske države.

U hramu Svetog Save na Vračaru služena je u subotu, sveta liturgija povodom slave utemeljivača srpske crkve, države i školstva po kome je hram i dobio ime.

Liturgiju su u hramu punom vernika služili dekan Bogoslovskog fakulteta u Beogradu, rektor Bogoslovije "Sveti Sava", kao i svetšenici svetosavskog hrama i Saborne crkve u Beogradu.

Najuspešnijim veroučiteljima i učenicima veronauke iz škola u Srbije na kraju liturgije uručene su prigodne nagrade, a najmladjoj deci koja su došla u hram poklanjani su paketići.

Liturgiju nije služio patrijarh srpski Pavle kako je ranije bilo najavljeno.


Liturgiji su prisustvovali ministar vera Milan Radulović, ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar i mnogi drugi crkveni velikodostojnici, ktitori i dobrotvori svetosavskog Hrama, članovi Društva za podizanje svetosavskog hrama i druge ugledne ličnosti.

Akademija povodom praznika Svetog Save, biće održana u večernjim časovima u Centru "Sava", u prisustvu visokih predstavnika crkve i države.

Prema istorijskim crkvenim zapisima, Sava Nemanjić je preminuo u bugarskoj prestonici Trnovu, na povratku iz Svete zemlje, 25. januara, ali je glas o smrti stigao u Srbiju dva dana docnije, pa je SPC - 27. januar ozvaničila kao zavetni praznik za sve pravoslavne vernike.

Osnovao Hilandar, prvu bolnicu, napisao prvi kodeks srpske crkve

Sin velikog župana Stefana Nemanje (1114-1200), Rastko Nemanjić (1174-1235), u monaštvu Sava, slavi se i pominje u čitavom pravoslavnom svetu, a u Srbiji kao duhovni osnivač i predvodnik srednjevekovne države i crkve.

Sava Nemanjić slavi se u svim obrazovnim i naučnim delatnostima Srbije u kojima se nezaobilazno pominje kao utemeljivač crkvenoslovenskog jezika, na kome su pisana prva zakonopravila - Karejski, Hilandarski i Studenički tipici i danas osnovna pravila za monašku državu na Svetoj Gori.

Poznata "Krmčija Svetog Save" je prvi kodeks srpske crkve i jedan od najznačajnijih pravnih spisa tog vremena, kojim je u harmoničnu celinu objedinjena državna i crkvena vlast srednjevekovne Srbije.

Sava Nemanjić se smatra i osnivačem srpske medicine. On je u manastiru Hilandar osnovao prvu srpsku bolnicu, po ugledu na carigradske. Prevodio je i sakupljao srednjevekovne medicinske spise, od kojih je nastao njegov "Hilandarski medicinski kodeks".

U mananstiru Hilandar, koji je osnovao 1199. godine, pretvorivši ga u duhovnu školu, Sava je vodio državničke poslove sa ocem, monahom Simeonom, preuzimajući često i svetovne poslove svog brata Stefana Nemanjića.

Arhimandrit Sava Nemanjić je 1219. godine u Nikeji, na praznik Uspenija Presvete Bogorodice, hirotonisan za prvog srpskog arhiepiskopa, pošto je prethodno uspeo da nametne mišljenje da je samostalnost srpske crkve u interesu pravoslavnog misionarstva.

Njegovom zaslugom objedinjene su srpske eparhije koje su u 12. veku pripadale Ohridskoj arhiepiskopiji. Pored episkopija u Rasu, Lipljanima i Prizrenu, osnovao je još osam novih episkopija, čiji su centri bili u srpskim manastirima, dok je manastir Žiča postao centar nove Srpske arhiepiskopije.

Mošti svetog Save su, kao velika svetinja, čuvane u manastiru Mileševa, odakle su 1594. godine prenete u Beograd i spaljene na Vračaru, po naredjenju turskog Sinan-paše.

Svetosavska akademija i priznanja

U subotu uveče u Beogradu je održana Svetosavska akademija u Sava centru, a tom prilikom ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović uručio je Svetosavska priznaja najuspešnijim obrazovnim ustanovama u Srbiji i pojedincima.

Vuksanović je uručio i specijalne Svetosavske nagrade reditelju Zdravku Šotri u ime ekipe filma "Gde cveta limun žut", učiteljici u penziji Milici Orlović iz beogradske Osnovne škole "Kralj Petar Prvi Karadjordjević" i Alisi Marić za promovisanje šaha kao izbornog predmeta.

Dobitnici specijalne Svetosavske nagrade su i školska policajka Snežana Obradović, učiteljica Irena Stefanović iz Osnovne škole "1.300 kaplara", otac Ljubodrag Petrović za doprinos u veronauci, pevač Antonije Pušić, poznat kao Rambo Amadeus, za organizovanje predstava za decu, kao i princeza Katarina Karadjordjević za humanitarni rad.


Povodom slave Svetog Save, utemeljivača srpske crkve, države i školastva, nagradjeni su i najbolji učenici i studenti.

Na svečanoj akademiji pročitana je i poruka patrijarha Pavla, koji je četitao "praznik prvog srpskog prosvetitelja i svetitelja, zaštitinika i osnivača svih naših škola".

Aleksandar Senić iz Bogoslovske škole u Kragujevcu rekao je da je Sveti Sava najomiljeniji svetitelj, zaštitnik i narodni junak koji se slavi u svim oblicima stvaralaštva.

Na svečanoj akademija dečji hor "Čarolija" Leontine Vukomanović izveo je Himnu Svetom Savi i pesmu "Andjeo mira", simfonijski orkestar "Marš na Drinu", a hor "Obilić" pesmu "Obraćanje Svetom Savi", koju su napisali Sanja Ilić i Slobodan Rakitić.

U umetničkom delu programa, izmedju ostalih, "Akatist Svetom Savi" izvela je pop grupa "Vrum" sa sopranom Anom Cvetković, Sladjana Milošević otpevala je pesmu "Pod zlatnim srcem Srbije" sa horom "Obilić", a "Priču o Svetom Savi" akademika Matije Bećkovića govorio je glumac Nebojša Dugalić.

Scenario za ovogodišnju Svetosavsku akademiju napisali su ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović i reditelj Kokan Mladenović, a pesme su radjene specijalno za tu priliku. U kreativnom timu ovogodišnje akademije su, pored reditelja Mladenovića, kompozitor Zoran Hristić, dirigent Darinka Matić Marović, Leontina Vukomanović, lider grupe "Biber" Rastko Aksentijević i vodja benda "Vrum" (Vroom) Marko Grubić.

(Tanjug/Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image