• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Francuska:Čekamo primedbe Beograda i Prištine

Francusko ministarstvo inostranih poslova pozvalo je u ponedeljak Beograd i Prištinu da blagovremeno iznesu primedbe na račun plana specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija za budući status Kosova i Metohije kako bi konačan tekst Ahtisarijevog predloga mogao biti uskoro formulisan.

Francusko ministarstvo inostranih poslova pozvalo je u ponedeljak Beograd i Prištinu da blagovremeno iznesu primedbe na račun plana specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija za budući status Kosova i Metohije kako bi konačan tekst predloga mogao biti uskoro formulisan.

„Pozivamo Beograd i Prištinu da iskoriste ovu priliku i iznesu svoje primedbe - priliku da se na konstruktivan način uključe u konsultacije koje su pred nama“, izjavio je novinarima u Parizu portparol tog ministarstva Žan-Batist Matej.

Ahtisarijev plan za pregovore o statusu Kosova i Metohije nije konačan i u njega će biti unete primedbe i preporuke koje budu izrečene tokom konsultacija, precizirao je Matej. „Specijalni izaslanik UN je spreman da izmeni svoj plan u smislu predloga koji budu izneti u toku konsultacija“, rekao je Matej.

Što se samog plana tiče, ministarstvo „ne želi da komentariše tekst koji još nije predstavljen stranama na koje se neposredno odnosi“, rekao je Matej. "Predlog (Martija Ahtisarija) nam se čini uravnoteženim i uzima u obzir pregovore koji su se odvijali u proteklih godinu dana u Beču i preporuke Kontakt grupe", rekao je Matej.

Ahtisari je u petak u Beču, iza zatvorenih vrata, predstavio svoj predog za budući status Kosova predstavnicima zemalja Kontakt grupe, a potom i Evropskoj uniji i NATO-u.

Francuski ministar spoljnih poslova Filip Dust-Blazi, koji je u ponedeljak u Parizu razgovarao sa šefom UNMIK-a Joahimom Rikerom, izrazio je "punu podršku" Ahtisarijevom planu.

Dust-Blazi je izrazio želju da UNMIK "u potpunosti nastavi da ispunjava svoj mandat, do novog mandata", preneo je portparol tog ministarstva.

Takodje, i saveznici u NATO podržavaju rokove i predloge za status Kosova koje će izaslanik UN Marti Ahtisari predstaviti srpskoj i albanskoj strani 2. februara.

Generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer izjavio je u ponedeljak, posle susreta sa makedonskim predsednikom Brankom Crvenkovskim, da NATO očekuje da takav stav zauzmu i zemlje regiona.

Crvenkovski je istakao da je posebna pažnja u razgovoru data rešavanju statusa Kosova i naglasio da se Makedonija kao sused zalaže za rešenje koje će značiti trajnu stabilnost.

Crvenkovski je objasnio da će vlasti u Skoplju svoj odnos prema Ahtisarijevom predlogu za status Kosova "graditi na temelju stavova UN". "Ali, mi kao zemlja kandidat (za članstvo u EU i NATO) moramo uzeti u obzir stavove EU i NATO-a i da saradjujemo u tom pogledu", naglasio je on.

U makedonskim izvorima je nezvanično rečeno da su čelnici u NATO-u stavili do znanja da podržavaju sadržinu, oblik i rokove za status Kosova koje je utvrdio Ahtisari.

Ipak je napomenuto da se ne može garantovati da će medju atlantskim saveznicima o tome biti postignut konsenzus. Izvori u NATO-u su makedonskim sagovornicima preneli da od Rusije oko procesa rešavanja kosovskog statusa stižu "pomešane poruke", od toga da Rusija u Savetu bezbednosti UN može staviti veto, pa do toga da bi se mogla uzdržati od glasanja za predlog o statusu pokrajine.

Shefer je na konferenciji za novinare istakao da je "Makedonija izvoznik bezbednosti" i da je "za rešavanje kosovskog pitanja važno da iz Skoplja stižu glasovi umerenosti".

Čelnik NATO-a je istakao da je "Kfor spreman za svaku mogućnost" i naglasio da "niko na Kosovu ne sme da se zavarava da može Kfor staviti na probu". "A to važi kako za većinu, tako i za manjinu", dodao je Shefer.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image