• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas Dan bez duvanskog dima

U Srbiji 39,7 odsto muškaraca, odnosno 30,5 odsto žena su aktivni pušači, a sve je više pušača medju mladima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Srbije, povodom obeležavanja Nacionalnog dana bez duvanskog dima.

U Srbiji 39,7 odsto muškaraca, odnosno 30,5 odsto žena su aktivni pušači, a sve je više pušača medju mladima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Srbije, povodom obeležavanja Nacionalnog dana bez duvanskog dima.

Svakodnevno puši 16,8 odsto devojaka i 15,5 odsto mladića, a 54,7 odsto mladih je do svoje 15. godine bar jednom probalo cigarete, navodi se u saopštenju i dodaje da su istraživanja pokazala da pušači u proseku žive eset godina kraće od nepušača.

Kako se navodi u saopštenju povodom Dana bez duvanskog dima koji će danas biti obeležen pod sloganom "Jedan pušač - mnogo žrtava“, godišnje se u Srbiji popuši oko 14 miliona paklica cigareta.

Upozoreno je da je pušenje vodeći uzrok prevremene smrtnosti i da godišnje pet miliona ljudi u svetu umre od posledica pušenja.

Srbija je sa još 139 država ratifikovala Okvirnu konvenciju o kontroli duvana Svetske zdravstvene organizacije i obavezala se na sveobuhvatnu akciju u cilju kontrole duvana, navodi se u saopštenju i dodaje da je Ministarstvo zdravlja izradilo Strategiju kontrole duvana.

Inspekcije ministarstava zdravlja i rada, kako se navodi, prošle godine obavili su 74.846 kontrola, naplaćeno je 189 mandatnih kazni i pokrenuto 391 prekršajni postupak.

Neke od mera za suzbijanje pušenja su, kako se navodi, pružanje informacija o nivou štetnosti duvanskih proizvoda, isticanje konkretnih upozorenja o štetnosti pušenja na pakovanjima cigareta, zabrana reklamiranja duvana i podizanje svesti u javnosti o štetnosti pušenja.

Ministarstvo zdravlja obeležiće Dan bez duvanskog dima u saradnji sa Kancelarijom za kontrolu duvana, Nacionalnom komisijom za prevenicju pušenja, Institutom za javno zdravlje Srbije, Evropskom agencijom za rekonstrukciju, studentskim i drugim udruženjima.

EU pozvala na zabranu pušenja na javnim mestima

Komesar Evropske unije za zdravstvo Markos Kiprijanu pozvao je sve članice bloka da zabrane pušenje na javnim mestima, sledeći primer Irske, Italije i Švedske.

"Evropska komisija smatra da bi uvodjenje zabrane na nivou cele EU bila najefikasnija mera u borbi protiv bolesti i smrtnih slučajeva povezanih s pušenjem", navedeno je u saopštenju Evropske komisije.

Zabrana pušenja širom EU osigurala bi "transparentan i primenljiv nivo zaštite" protiv štete koju nanosi duvanski dim, ukazala je Komisija i dodala da nekoliko uspešnih primera opsežne politike protiv pušenja koja se primenjuje širom sveta dokazuje da je ta opcija efikasna i primenljiva.

Željeni nivo učešća EU u promovisanju propisa protiv pušenja i dalje je, medjutim, otvoreno pitanje, kazao je Kiprijanu.

Važeći nacionalni propisi o pušenju znatno se razlikuju širom Unije, podsetila je agencija DPA.
Irska je u martu 2004. postala prva zemlja na svetu koja je zabranila pušenje u pabovima, restoranima i drugim zatvorenim javnim prostorima i radnim mestima. Posle nje su slične propise uvele Italija, Švedska i Škotska, a njihov primer će od ovog leta slediti i ostatak Velike Britanije.

Francuska, poznata po svojim kafeima i barovima punim duvanskog dima, uvešće u četvrtak delimičnu zabranu pušenja na javnim mestima koja će iduće godine biti proširena na restorane, kafee i barove.

Činjenica da Francuska uvodi ograničenu zabranu samo nekoliko meseci pre izbora u toj zemlji pokazuje da je akcija protiv pušenja popularna mera u Evropi, ukazao je Kiprijanu.

Estonija i Finska su najavile da će ove godine poći istim stopama, dok su neke druge članice EU, uključujući Belgiju i Španiju, uvele delimične zabrane kojima je dozvoljeno izdvajanje prostora za pušače u barovima i restoranima.

Pojedine članice, kao što je Nemačka, protive se zabrani i ne planiraju uvodjenje takvih mera.
Podaci istraživanja pokazuju da oko 84 odsto stanovništva EU podržava uvodjenje zabrane pušenja na radnim mestima i zatvorenim javnim prostorima.

Duvan je najveći pojedinačni uzročnik smrtnih slučajeva u EU koji su se mogli izbeći. U 27 članica Unije duvan svake godine usmrti oko 650.000 ljudi, a više od milion u celoj Evropi.

Procenjuje se da se 25 odsto smrtnih slučajeva od raka i 15 odsto svih smrtnih slučajeva u EU može povezati s pušenjem. Pasivno pušenje usmrti godišnje više od 19.000 nepušača u Uniji.

Bolesti čiji je uzročnik pušenje koštaju članice EU oko 130 milijardi evra godišnje, ili 1,4 odsto domaćeg bruto proizvoda.

Vlade svih 27 članica EU, nevladine organizacije, potrošači i duvanska industrija moći će da do 31. marta daju svoje predloge koji se tiču zabrane pušenja. Očekuje se da Komisija svoj finalni predlog o tom pitanju iznese početkom 2008. godine.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image