• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd: Nezavisnost moguća, plan nelegitiman

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se u predlogu rešenja budućeg statusa Kosova Martija Ahtisarija izričito ne pominje nezavisnost Kosova, ali ni suverenitet i teritorijalni intergitet Srbije nad tom pokrajinom, što otvara mogućnost za nezavisnost. Premijer Vojislav Koštunica ocenio je da je plan nelegitiman, a SRS zatražila hitnu sednicu skupštine i usvajanje rezolucije o Kosovu.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u petak da se u predlogu rešenja budućeg statusa Kosova i Metohije izaslanika UN Martija Ahtisarija izričito ne pominje nezavisnost Kosova ali ni suverenitet i teritorijalni intergitet Srbije nad tom pokrajinom.

"Već zbog te činjenice, kao i još nekih odredaba, Ahtisarijev plan otvara mogućnost za nezavisnost Kosova i Metohije", ocenio je Tadić u pisanoj izjavi.


On je istakao da će pozvati sve šefove izabranih parlamentarnih stranaka da ih upozna sa Ahtisarijevim predlogom.

Tadić je preneo da je Ahtisariju na sastanku rekao da Srbija i on kao njen predsednik nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije.

"Nametnuta nezavisnost Kosova bi se kosila sa osnovnim principima medjunarodnog prava i predstavljala bi izuzetno opasan politički i pravni presedan", naveo je Tadić.

On je preneo da se osim budućeg statusa Kosova, Ahtisarijev predlog bavi i nizom posebnih pitanja, kao što su decentralizacija, zaštita Srpske pravoslavne crkve i njenih manastira na Kosovu, medjunarodnim civilnim i vojnim prisustvom u pokrajini i drugim.

Tadić je istakao da će predložena rešena o tim pitanjima pažljivo proučiti.

Tadić je, u medjuvremenu, pozvao u ponedeljak, 5. februara, na zajednički sastanak sve lidere parlamentarnih stranaka i koalicija kako bi ih upoznao sa tekstom predloga Ahtisarija.

U saopštenju kabineta predsednika navodi se da Tadić želi da sa liderima stranaka postigne saglasnost oko daljih koraka u cilju zaštite interesa Srbije po pitanju budućeg statusa Kosova i Metohije.

Koštunica: Ahtisarijev predlog nelegitiman

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da je "nelegitiman" predlog za status Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija.

"Njegov (Ahtisarijev) predlog krši Povelju UN i načela medjunarodnog prava na kojima počivaju mir i stabilnost u svetu. To znači da je Ahtisarijev predlog nelegitiman", navodi se u izjavi Koštunice.

Predsednik Vlade Srbije je dodao da izaslanik UN "nije imao mandat da se bavi državnim statusom Srbije i da zadire u njen suverenitet i teritorijalni integritet", kao i da nije imao mandat da "deli teritoriju Srbije i prekraja njene medjunarodno priznate granice".

"Takav mandat mu nije dao niko, a najmanje bi to mogla Srbija, kao suverena, demokratska i evropska država", naveo je srpski premijer.

Prema njegovim rečima, Ahtisari je dobio mandat jedino da se bavi statusom Pokrajine Kosovo i Metohija, a očigledno je da je on svojim predlogom izašao iz okvira tog mandata.

Saglasno Ustavu Srbije, sada Narodna skupština mora da utvrdi sve dalje korake koje će Srbija preduzeti, naveo je predsednik Vlade Srbije.

SRS traži hitnu sednicu parlamenta o Kosovu

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić zatražio je hitnu sednicu Skupštine Srbije na kojoj bi bili verifikovani mandati poslanika i usvojena rezolucija o Kosovu.

Skupština je u novembru 2005. godine usvojila rezoluciju o pregovorima o Kosovu, a u novembru 2006. godine proglasila je Ustav sa preambulom u kojoj se navodi da je KiM sastavni deo Srbije.

"Polazeći od državne tradicije srpskog naroda i ravnopravnosti svih gradjana i etničkih zajednica u Srbiji, polazeći i od toga da je KiM sastavni deo Srbije i da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene države Srbije i da iz takvog položaja pokrajine KiM slede ustavne obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na KiM u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima građani Srbije donose Ustav", piše u preambuli.

U rezoluciji iz novembra 2005. godine izražava se spremnost na kompromis, ali uz očuvanje teritorijalnog integriteta SCG i ističe uverenje da Savet bezbednosti UN neće dozvoliti otcepljenje dela teritorije Srbije i Crne Gore.

U tekstu se ocenjuje da bi pokušaj nametanja rešenja i otcepljenje dela teritorije Srbije predstavljalo pravno nasilje nad jednom demokratskom državom, ali i nasilje nad medjunarodnim pravom.

Skupština Srbije bi svako nametnuto rešenje budućeg statusa Kosova i Metohije proglasila nelegitimnim, protivpravnim i nevažećim, navodi se u tekstu.

U rezoluciji se pozdravlja posrednička uloga UN i izražava očekivanje da će posrednici obezbediti neposredan dijalog predstavnika Srbije i Crne Gore i kosovskih Albanaca.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image