• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gradjani: Bolje bilo kakva vlada, nego izbori

Većina birača u Srbiji smatra da treba izabrati vladu koja će umeti da pravi kompromise i istovremeno štiti nacionalne interese, pokazalo je istraživanje agencije Strateški marketing obavljeno sedam dana nakon izbora.

Većina birača u Srbiji smatra da treba izabrati vladu koja će umeti da pravi kompromise i istovremeno štiti nacionalne interese, pokazalo je istraživanje agencije Strateški marketing obavljeno sedam dana nakon izbora.

Za vladu koja neće praviti nikakve kompromise oko statusa Kosova je 31 odsto gradjana, dok 61 odsto smatra da to treba učiniti, ali pod uslovom da budu zastićeni srpski nacionalni interesi.

Za vladu koja neće praviti nikakve kompromise je oko dve trećine pristalica Srpske radikalne stranke (SRS), polovina pristalica Socijalističke partije Srbije (SPS) i trećina pristalica Demokratske stranke Srbije (DSS).

U odgovoru na pitanje da li treba popustiti pred zahtevima medjunarodne zajednice kako bi se ubrzali pregovori sa Evropskom unijom o stabilizaciji i pridruživanju, stav birača je daleko "tvrdji".

Oko 47 odsto smatra da ne treba popuštati kada je reč o Kosovu sa ciljem da se obrzaju pregovori sa Evropskom unijom, a oko 41 odsto smatra da to treba učiniti.

Iztovremeno, ubedljiva većina od 69 odsto smatra da je Evropska unije veoma važan cilj, a 27 odsto da nije. Da Evropa nije tako važan cilj misli dve trećine pristalica SRS-a i jedna trećina pristalica DSS-a.

Istraživanje je pokazalo da 30 odsto gradjana Srbije očekuje da će novu vladu formirati DS, koalicija oko DSS-a i G17 plus. Vladu SRS-a sa koalicijom DSS i Nove Srbije (NS) očekuje 21 odsto gradjana.

Oko 54 odsto glasača SRS-a je za formiranje vlade te stranke i koalicije DSS-NS, dok su glasači DS-a u najvećoj meri za vladu DS-DSS-NS i G17 plus (oko 40 odsto). Za manjinsku vladu DS, G17 plus i koalicije oko Liberalno-demokratske partije (LDP) je 21 odsto glasača DS-a, a za vladu celog demokratskog bloka 19 odsto.

Vladu "trojke" DS, DSS-NS i G17 plus više od polovine gradjana prognozira kao konačan ishod. Najveću podršku takvoj vladi daju birači koalicije DSS-NS, njih oko 60 odsto, dok je oko 19 odsto birača te stranke za vladu sa SRS-om.

Glasači koalicije oko LDP-a su u 69 odsto slučajeva za manjinsku vladu demokratskog bloka u kojoj neće biti koalicije stranke okupljene oko DSS.

Velika većina birača, čak 74 odsto, smatra da je bolje formirati bilo kakvu vladu koja će imati kakvu-takvu stabilnost, nego ponavljati izbore. Ali, polovina stanovništva očekuje da će izbori ipak biti ponovljeni, a polovina da se to neće dogoditi.

Na mestu premijera 28 odsto bi volelo da vidi Djelića, 27 odsto Tomislava Nikolića i 26 odsto Vojislava Koštunicu. Simpatizeri DS-a i LDP grupacije su za Djelića, simpatizeri SRS-a za Nikolića i manji deo za Koštunicu, koalicije oko DŠ za Koštunicu, G17 plus je za Mladjana Dinkića, a potom, mnogo manje, za Djelića, dok je SPS za Kostunicu i nešto manje za Nikolića.

Rezultatima izbora najzadovoljnije su pristalice G17 plus i SRS-a, a pristalice koalicije oko DSS-a su najrazočaranije. Oko polovine pristalica DSS-a nije zadovoljno postignutim.

Svega 29 odsto gradjana je iznenadjeno izbornim rezultatima. Najmanje onih koji smatraju da se na izborima desilo nešto neočekivano je medju pristalicama SRS-a - 19 odsto, i G17 plus - 23 odsto. Nešto više je iznenadjenih medju pristalicama LDP-a, 36 odsto, i DS-a, 32 odsto.

Rezultatima su najviše iznenadjene pristalice DSS-a, čak 42 odsto. Medju pristalicama SPS-a je 36 odsto iznenadjenih.

Istraživanje je obavljeno 27. i 28. januara na uzorku od 1.055 slučajno izabranih punoletnih gradjana koji su bilo kada u životu učestvovali na izborima.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image