• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UNOSEK objavio rezime Ahtisarijevog predloga

Kancelarija specijalnog izaslanika UN za status Kosova (UNOSEK) objavila je na svom sajtu glavne tačke predloga Martija Ahtisarija za budući status Kosova na osnovu koga će Kosovo biti multietničko društvo koje će demokratski upravljati samo sobom i koje će garantovati prava nealbanske manjine.

Kancelarija specijalnog izaslanika UN za status Kosova (UNOSEK) objavila je na svom sajtu glavne tačke predloga Martija Ahtisarija za budući status Kosova na osnovu kojeg će Kosovo biti multietničko društvo koje će demokratski upravljati samo sobom i koje će garantovati prava nealbanske manjine.

Ahtisarijev predlog, koji se sastoji od glavnog dela sa 14 članova koji uspostavljaju ključne principe i 12 aneksa kojima se ti principi razradjuju, uključuje detaljne mere koje će obezbediti promovisanje i zaštitu prava nacionalnih zajednica, decentralizaciju vlasti i očuvanje kulturnog i verskog nasleđa.

Kako je objavljeno na sajtu UNOSEK-a, Kosovo će biti multietničko društvo koje će upravljati samo sobom demokratski i uz poštovanje vladavine zakona i ljudskih prava i sloboda.

"Kosovo će usvojiti ustav kako bi se takvi principi utemeljili. Iako Rešenje ne propisuje kompletan ustav, ono definiše osnovne elemente koji moraju biti deo ustava", navodi se u rezimeu Ahtisarijevog predloga.

U rezimeu se navodi i da će Kosovo imati pravo da pregovara i zaključuje medjunarodne sporazume, uključujući i pravo da traži članstvo u medjunarodnim organizacijama.

Predvidjena je i zaštita prava nealbanskih manjina, pre svega Srba koji će imati široku opštinsku autonomiju u finansijskim pitanjima, nove nadležnosti u opštinama u kojima su većina a predvidjeno je i osnivanje šest novih ili značajno proširenih opština u kojima su Srbi većina - Gračanica, Novo Brdo, Klokot, Ranilug, Prates, Severna Mitrovica.

"Odredbe o zaštiti i promovisanju verskog i kulturnog nasledja će osigurati slobodno i neometano postojanje i funkcionisanje srpske pravoslavne crkve na Kosovu", navodi se u rezimeu i dodaje da će više od 40 ključnih verskih i kulturnih lokaliteta biti okruženo zaštitnim zonama, a biće uspostavljena i dodatna zaštita za pojedine objekte.

"SPC i njene interne organizacije će biti priznate od strane kosovskih vlasti i biće im data nepovredivost njihove imovine...SPC na Kosovu će takodje imati slobodu da održava veze sa SPC u Beogradu", navodi se na sajtu.

Rešenje uključuje i konkretne odredbe koje imaju za cilj promovisanje i obezbedjivanje održivog ekonomskog razvoja, predvidja se uspostavljenje multietničke i demokratske službe bezbednosti na Kosovu, uz izvesni deo medjunarodnog nadrora.

Navodi se i da će Medjunarodni civilni predstavnik (MCP), koji je istovremeno i specijalni predstavnik EU, imati najviša odlašćenja za nadzor nad primenom rešenja, uključujući i ovlašćenja da poništi odluke ili zakone kosovskih vlasti i da kazni ili smeni javne funkcionere koji ne delaju u skladu sa Rešenjem.

"Medjunarodno vojno prisustvo pod rukovodstvom NATO-a zajeno sa MCP i uz saradnju kosovskih institucija pružiće mirno i bezbedno okruženje širom Kosova, sve dotle dok kosovske institucije ne budu u stanju da u punoj meri preuzmu odgovornosti u vezi bezbednosti", navodi se na sajtu UNOSEK-a.

Kada je reč o primeni rešenja, navodi se da će posle stupanja na snagu Ahtisarijevog predloga postojati prelazni period od 120 dana tokom koga će mandat UNMIK-a ostati nepromenjen. Primenu rešenja će nadgledati i MCP.

Skupština Kosova će, tokom prelaznog perioda i uz konsultacije sa MCP-om biti odgovorna za usvajanje ustava u zakona neophodnih za primenu Rešenja.

Novi ustav i zakoni će stupiti na snagu odmah po isteku prelaznog perioda kada će prestati i mandat UNMIK-a.

U roku od devet meseci nakon stupanja na snagu Rešenja, trebalo bi da se održe opšti i lokalni izbori, a mandat MCP-a će trajati sve dok Medjunarodna grupa za nadzor ne utvrdi da je Kosovo primenilo sve odredbe Rešenja.

(Detaljnije o izveštaju na sajtu www.unosek.org)

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image