• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svet i mediji: Ahtisari i domino efekat

Svetski političari i mediji izrazili su različita mišljenja o predlogu koji je Marti Ahtisari predočio Beogradu i Prištini - od isticanja da bi Rusiju trebalo po tom pitanju "ubedjivati", do bojazni da će slučaj pokrajine izazvati "domino efekat".

Specijalni koordinator Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu Erhard Busek apelovao je na Srbiju da prekine "samoblokadu" izazvanu stavom prema kosovskom pitanju. On je rekao da Srbija ima druge probleme, kojima bi trebalo da se okrene.

"Vreme je da se konačno govori o nečem drugom", poručio je bivši austrijski vicekancelar.S tim u vezi Busek je naveo da je zabrinjavajuće to da oko 80 odsto srpske omladine nikada nije boravila izvan zemlje.

Poljski predsednik Leh Kačinjski prvi put je jasno izneo stav da Kosovo treba da ostane u granicama Srbije.

"Kosovo treba da stekne široku autonomiju u okviru granica Srbije. Ne želimo da prihvatimo princip koji bi mogao da izazove efekat domina u zemljama kao što je Gruzija", kazao je Kačinjski.

Kačinjski je rekao da je sa rumunskim predsednikom Trajanom Baseskuom razmotrio i Kosovo i plan medjunarodnog posrednika Martija Ahtisarija. Kačinjski je, kao i ranije slovački predsednik Ivan Gašparovič otvoreno rekao da "Kosovo treba da dobije autonomiju, ali u okviru Srbije", prenosi poljska novinska agencija PAP.

Predsednik Spoljno-političkog odbora slovačkog parlamenta Boris Zala iz vladajuće stranke SMER je kazao da Ahtisarijevom planu nedostaju garancije koje bi razvejale te strahove. "Garancije za sve ostale zemlje da taj model separatizma neće ubuduće u Evropi više imati podršku", kazao je Zala i dodao da Ahtisarijev predlog "sigurno nije dobar presedan za Slovačku".

"Neki krugovi ili političari naše madjarske manjine mogli bi da počnu da u Kosovu gledaju model", objasnio je Zala.

"Alarmantno je što je manjina u državi izvojevala otcepljenje dela teritorije uz asistenciju evropskih organa. Sećam se kako je poslanik (slovački Madjar) Duraj uputio kosovskim Albancima pozdrave da su oni ti ko će testirati taj put", kazala je potpredsednica nacionalističke Slovačke narodne stranke Ana Belousovova.

Opoziciona Stranka madjarske koalicije odbila je bilo kakve ideje da bi na jugu Slovačke, gde Madjari predstavljaju većinu, mogla da se inspiriše Kosovom. "To je apsolutna budalaština", kazao je lider SMK Bela Bugar.

Ambasador Austrije u UN u Ženevi i bivši izaslanik EU za Kosovo Volfgang Petrič podvukao je "hitnu potrebu da EU o pitanju Kosova ima jedinstven stav i zastupa razumne pozicije". Takodje je kazao da sa Moskvom "treba otvoreno razgovarati i pojasniti da se Kosovo nalazi u Evropi".

Kosovo - put ka samostalnosti

Predlozi Ahtisarija o statusu Kosova daju "naznake državnosti koje bi mogle voditi ka samostalnosti" ali ta pokrajina je i dalje bez nezavisnosti, ocenjuju britanski komentatori.

"Dejli telegraf" piše da Kosovo "još čeka nezavisnost", a komentator "Gardijana" primećuje da će Kosmetom, i pored "puta ka samostalnosti", upravljati EU. Ahtisarijeve ideje su samo početak i, ističu britanski komentatori, sve će na kraju zavisiti od Saveta bezbednosti koji bi o Kosovu mogao raspravljati do kraja maja .

U tom svetlu ključnu ulogu u sudbini Kosova i Ahtisarijevih predloga ima Rusija koja je, podseća list, već najavila da bi mogla da uloži veto .

Za britanski Bi-Bi-Si, ključna vest povodom Ahtisarijevih predloga to što je u ime Srbije predsednik Boris Tadić odbacio bilo kakvu mogućnost nezavisnog Kosova.

"Fajnenšel tajms" ukazuje i na problem kosmetskih dugova, odnosno šta će biti sa njima, jer ih još uvek plaća Srbija.

Francuski list "Figaro" ocenio je da Srbija odbacuje plan Martija Ahtisarija za Kosovo zato što se "Srbi danas jasno bune protiv balkanske politike 'dve mere, dva aršina', koju primenjuju Englezi i Amerikanci, glavni 'kumovi' NATO bombardovanja" Srbije i Kosova.

"Figaro" je ukazao da "se s jedne strane Srbima u Bosni ne dozvoljava da se odvoje i Beograd je zvanično priznao Bosnu i Hercegovinu, a s druge strane se kosovskim Albancima omogućava da se otcepe od Srbije i stvara se nezavisno Kosovo".

"Odbacujući nezavisnost Kosova, srpske vlasti smatraju da imaju podršku Rusije u Savetu bezbednosti UN" dok se "u Evropskoj uniji pet zemalja otvoreno suprotstavlja nezavisnosti Kosova, i to su Španija, Rumunija, Slovačka, Grčka i Kipar", piše list.

Francuski dnevnik u jednom od tri opširna napisa povodom objavljivanja Ahtisarijevog predloga, u izveštaju iz Prištine navodi i izjavu "zapadnih diplomata koji se rado poveravaju rečima da je 'nezavisnost Kosova glupost, ali je jedino rešenje' ". Albanski zvaničnici u Prištini su - "što nije iznenadjenje", "dobro dočekali Ahtisarijev plan", dodao je "Figaro".

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image