• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prava Srba na Kosovu po Ahtisariju

Predlog za status Kosova Martija Ahtisarija ima 12 aneksa kojima se preciziraju rešenja za budući status pokrajine, a najviše se tiču prava srpske zajednice na Kosovu.

Predlog za status Kosova Martija Ahtisarija ima 12 aneksa kojima se preciziraju rešenja za budući status pokrajine, a najviše se tiču prava srpske zajednice na Kosovu.

U prvom aneksu se navodi da će u Skupštini Kosova nevećinske zajednice imati zagarantovanih 20 mesta, od kojih 10 za Srbe, plus ona koja osvoje na izborima. U Vladi Kosova zagarantovano je jedno ministarsko mesto za Srbina i jedno mesto zamenika ministra, preneo je dnevnik "Blic".

Zakoni u skupštini neće biti usvojeni ukoliko za njih ne glasaju i Srbi. To se odnosi na menjanje opštinskih granica, ukidanje opština i kidanje njihovih veza unutar i izvan Kosova, na zakon o upotrebi jezika, lokalne izbore, zaštitu kulturnog nasledja, obrazovanje, upotrebu simbola, uključujući i simbole državnih praznika.

U aneksu koji se odnosi na decentralizaciju, predvidjeno je da Srbi u svojim opštinama odlučuju o urbanizmu, javnim preduzećima, zdravstvu, školstvu, preko kulturne baštine, da imaju pravo izbora i svrgavanja komandira policije.

Pored postojećih pet opština sa srpskom većinom, ovaj ankes predvidja formiranje novih pet opštinskih jedinica i proširenje postojeće opštine Novo Brdo.

Nove opštine bi bile Gračanica, sa pripajanjem 16 sela, Novo Brdo činila bi 24 sela, Ranilug 13, Parteš bi bio proširen sa dva sela, a Klokot sa osam. Severna Mitrovica bi obuhvatala donji i gornji Suvi Do.
U školama u srpskim sredinama bi se nastava izvodila na srpskom jeziku i te škole bi mogle da rade po nastavnom programu i planu Ministarstva prosvete Republike Srbije.

Univerzitet u Mitrovici na srpskom imao bi autonomiju i sam bi pravio Statut.

U istom aneksu predvidjena je saradnja opština sa svim institucijama u Srbiji, uključujući i Vladu. Institucuje Srbije bi mogle da finansiraju srpske opštine i pružaju tehničku pomoć.

Mitrovica bi bila podeljena na dve opštine - severnu i južnu, sa zajedničkim odborom od 11 članova, po pet iz obe zajednice i jednog internacionalnog predstavnika koji je na čelu tog tela.

Srpske opštine bi bile odgovorne za pružanje primarne zdravstvene zaštite a opštine severna Mitrovica, Gračanica i Štrpce, bi bile odgovorne za sekundarnu zaštitu.

U aneksu pet, u vezi zaštite kulturne baštine na Kosovu, pravo Srpske pravoslavne crkve (SPC) se ne sme narušavati, a garantovana su joj sva prava i privilegije. Kosovo će priznati SPC, uključujući i sve što se koristi u religijske svrhe, i to kao sastavni deo SPC u Beogradu.

Kosovo će morati da poštuje ime i unutrašnju organizaciju SPC. Kosovske institucije i autoriteti će imati pristup prostorima koje zauzima SPC samo sa njenom dozvolom.

Zaštitnih zona biće više od 40, predvidjeno je, čuvaće ih medjunarodne snage, sve dok nova misija koja će zameniti EU, ne odluči da prenese odgovornost na Kosovsku policijsku službu.

U aneksu šest se navodi da će Kosovo morati da preuzme jedan deo medjunarodnih dugova Srbije, uključujući i dug Svetskoj banci, Pariskom i Londonskom klubu.

Kosovski deo će biti odredjen u pregovorima Kosova i Srbije, na principima koji su se koristili u sukcesiji u slučaju SFRJ.

Aneks devet predvidja medjunarodnog civilnog predstavnika koji prati implementaciju ovog plana, posle njegovog eventualnog usvajanja u SB UN.

Prvog čoveka nove misije postavlja medjunarodna upravljačka grupa, nakon konsultacija unutar EU. U ovoj grupu si Francuska, Nemačka, Italija, Rusija, Velika Britanija, SAD, EU, Evropska komisija i NATO.

Aneks deset predvidja da medjunarodna evropska misija zameni sadašnji UNMIK, prvog čoveka misije postavlja Savet EU, "a može da postavi koga god misli da je potrebno na centralnom ili lokalnom nivou, da bi se uverio da je sve u redu".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image