• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Solana: Ahtisari odlučuje o odlaganju

Visoki zvaničnici EU su nakon razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem rekli da su došli u Beograd kako bi pružili podršku Srbiji, a da odlaganje pregovora u Beči zavisi od odluke posrednika UN Martija Ahtisarija.

Visoki evropski zvaničnici izrazili su očekivanje da će buduća vlada Srbije preduzeti konkretne korake u cilju nastavka pregovora o stablizaciji i pridruživanju sa EU i zauzeti konstruktivan pristup u procesu rešavanja statusa Kosova.

Visoki zvaničnici EU su nakon razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem rekli da su došli u Beograd kako bi pružili podršku Srbiji u suočavanju sa velikim izazovima koji joj predstoje, i preneli poruku da je njeno mesto u Evropi, pošto ispuni uslove za to.

Sa Tadićem su razgovarali šef diplomatije Nemačke, predsedavajuće EU, Frank-Valter Štajnmajer, visoki predstavnik EU Havijer Solana, evropski komesar za proširenje Oli Ren i Manuel Lobo Antuneš, državni sekretar u ministarstvu spoljnih poslova Portugala, budućeg predsedavajućeg Unije.

Zvaničnici EU su ukazali da je većina gradjana Srbije podržala demokratski orijentisane stranke na izborima u januaru i da pri formiranju nove vlade treba imati na umu takvo opredeljenje gradjana, kao i da je treba formirati što pre.

Štajnmajer je izrazio nadu da će predlog za rešenje statusa Kosova koji je predstavio specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari, biti osnova za "iskreni dijalog koji će voditi kompromisu" i stabilnosti u regionu.

Ren je ponovio da puna saradnja ostaje uslov za nastavak pregovora o sporazumu o stablizaciji i pridruživanju EU i Srbije.

Tadić je rekao da Srbija mora da završi saradnju sa Haškim tribunalom. On je izrazio spremnost Srbije da učestvuje u pregovorima o Kosovu, ali je dodao da je nezavisnost kao rešenje za Kosovo apsolutno neprihvatljiva.

Predsednik Srbije je izjavio je da je Srbija zvanično zatražila usaglašavanje datuma formiranja nove skupštine i pregovaračkog tima sa nastavkom pregovora o statusu Kosova.

Tadić je naglasio, na zajedničkoj konferenciji za štampu sa evropskom "trojkom" i visokim zvaničnicima Unije, da Srbija ne traži odlaganje razgovora u Beču, već usaglašavanje i da je reč o tehničkom, a ne političkom pitanju.

"Srbija neće da vrši opstrukciju pregovaračkog procesa, već da brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet i svoje interese na Kosovu i Metohiji u pregovaračkom procesu", precizirao je predsednik Srbije.

Havijer Solana je rekao da odlaganje pregovora u Beči zavisi od odluke posrednika UN Martija Ahtisarija.

"Vidim da postoji želja i Tadića i naroda u Srbiji da učestvuju u procesu pregovora. Odluka o odlaganju zavisi od Ahtisarija i nadam se da će on to uvažiti", rekao je Solana.

On je podsetio da je delagacija EU bila u Moskvi gde je o Kosovu razgovarala sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom i dodao da je neophodno da UN i dalje razgovaraju sa svim stranama u procesu, pri čemu je istakao ulogu Ahtisarija.

Visoki predstavnici EU razgovarali su u Beogradu i sa premijerom Srbije Vojislavom Koštunicom kome su saopštili da je veoma važno da se što pre konstituiše novi parlament i da Srbija dobije novu demokratsku vladu.

"Demokratske snage imaju dvotrećinsku većinu i dobru šansu da formiraju većinu i nadam se da će Srbija imati snage da iskoristi tu šansu", rekao je Ren nakon sastanka sa Koštunicom.

Koštunica je govorio o aktivnostima Vlade Srbije i posebno ukazao na zakonodavne i ustavne reforme, uspostavljanje ekonomske stabilnosti, privredni rast i investicije kao i na druge napore da se država približi standardima EU.

Solana u Prištini: Sve zavisi od pregovaračkih strana

Solana je prethodno posetio Prištinu, gde je izjavio da je na specijalnom izaslaniku UN Martiju Ahtisariju da odluči o eventualnom odlaganju pregovora o statusu Kosova.

Solana je na konferenciji za novinare rekao da će EU biti aktivno uključena u proces utvrdjivanja statusa Kosova.

"Nije moj zadatak da odlučim kako će se nastaviti konsultacije u narednim danima i koliko će trajati. Ono što ja želim je da u konsultacije budu uključeni i Priština i Beograd i znam da će predsednik Ahtisari biti angažovan na ovom pitanju", rekao je visoki predstavnik EU.

"Kosovo je ušlo u fazu pisanja poslednje stranice dosadašnje istorije i ispisivanja prve stranice nove istorije. U tom smislu EU u potpunosti podržava predlog Ahtisarija", rekao je on.

Solana je dodao da je članovima pregovaračke ekipe Prištine preneo da će od sada ceo proces zavisiti od njih.

"Vi ćete potpisati mnoge sporazume koje treba da ostvarujete, da poštujete prava manjina i ljudska prava i da nastavite sa ostvarivanjem vaše perspektive, koja je ulazak u Evropsku uniju", rekao je visoki predstavnik EU.

Tokom posete Kosovu, Solana je razgovarao sa pregovaračkom ekipom Prištine koju predvodi predsednik Kosova Fatmir Sejdiu.

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost razgovarao je i sa političkim predstavnicima kosovskih Srba, komandantom Kfora Rolandom Katerom i zamenikom šefa UNMIK-a Stivenom Šukom.

Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je izjavio da se na sastanku sa Solanom nije razgovaralo o odlaganju sastanka u Beču.

"Kosovska strana je svoje predloge i sugestije prenela predsedniku Ahtisariju", rekao je Sejdiu, navodeći da je u toku "poslednja faza stvaranja nezavisne i suverene države" Kosovo.

Član beogradskog pregovaračkog tima Goran Bogdanović izjavio je da su lideri kosovskih Srba u Prištini visokom predstavniku Evropske unije Havijeru Solani detaljno izneli nezadovoljstvo predlogom za rešenje budućeg statusa Kosova.

"Solanu smo upoznali sa činjenicom da je predlog specijalnog predstavnika UN Martija Ahtisarija za kosovske Srbe neprihvatljiv. Naglasili smo da Srbi nisu nacionalna manjina, nego narod, i da ne prihvataju da njihova nacionalna prava Ahtisarijevim predlogom budu umanjena u odnosu na 1999. godinu", rekao je Bogdanović novinarima posle susreta sa Solanom.

Bogdanović je dodao da Srbi smatraju da se samo kroz pregovore može doći do rešenja koje će zadovoljiti sve strane.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image