• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada za odbacivanje Ahtisarijevog plana

Vlada Srbije predložila je Skupštini da odbaci sve stavove predloga izaslanika UN Martija Ahtisarija o statusu Kosova kojima se krši suverenost i teritorijalni integritet Srbije kao medjunarodno priznate države. "U ovom predlogu Kosovu i Metohiji se neosnovano i u suprotnosti sa medjunarodnim pravom pridaju atributi suverene države, čime se na protivpravni način polažu temelji za stvaranje nove nezavisne države na teritoriji Srbije", navedeno je u Predlogu rezolucije, o kojem će u sredu razmatrati novi saziv Skupštine Srbije.

Vlada Srbije predložila je Skupštini da odbaci sve stavove predloga izaslanika UN Martija Ahtisarija o statusu Kosova kojima se krši suverenost i teritorijalni integritet Srbije kao medjunarodno priznate države.

"U ovom predlogu Kosovu i Metohiji se neosnovano i u suprotnosti sa medjunarodnim pravom pridaju atributi suverene države, čime se na protivpravni način polažu temelji za stvaranje nove nezavisne države na teritoriji Srbije", navedeno je u Predlogu rezolucije, koji je Vlada utvrdila i dostavila Skupštini Srbije na razmatranje.

U rezoluciji o Kosovu, o kojoj bi parlament trebalo da se izjasni na sednici u sredu, navodi se da se Ahtisarijevim predlogom "na protivpravni način polažu temelji za stvaranje nove nezavisne države na teritoriji Srbije", kršenjem osnovnih principa medjunarodnog prava, jer nisu uvaženi teritorijalni integritet i državni suverenitet Srbije "u odnosu na Kosovo i Metohiju".

Vlada je parlamentu predložila da obnovi mandat pregovaračkom timu Beograda i da ga obaveže da na predstojećim pregovorima u Beču o budućem statusu Kosova zastupa prethodnom rezolucijom skupštine, kojom je potvrdjena politika odbrane suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.

Pregovarački tim bi na tim pregovorima trebalo da zastupa i zaštitu prava i interesa srpskog naroda i Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, očuvanje celokupnog srpskog verskog i kulturnog nasledja na Kosovu, kao i interes nealbanskh zajednica.

"Skupština Srbije posebno obavezuje pregovarački tim da u nastavku pregovora iznese stav Srbije o celini Ahtisarijevog predloga, formulišući, u skladu sa ovom rezolucijom, svoje konkretne predloge i rešenja, kao i da odmah po povratku sa pregovora podnese izveštaj skupštini, koja odlučuje o daljem toku pregovora", navodi se u rezoluciji.

"Zalažući se za kompromisno, sporazumno rešenje budućeg statusa Kosova, skupština ukazuje da bi nametnuta nezavisnost Kosova imala nesagledive negativne posledice. Takav ishod bi dalekosežno destabilizovao prilike u regionu, otežao evropsku perspektivu celog zapadnog Balkana i bio bi izuzetno opasan presedan za rešavanje manjinskih pitanja i teritorijalnih sporova širom Evrope i sveta", piše u rezoluciji.

Vlada je skupštini predložila i da pozove sve države, medjunarodne organizacije i druge medjunarodne činioce da se suprotstave ugrožavanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i odbace bilo kakvo nametnuto rešenje budućeg statusa Kosova.

Pozivanje na Ustav, Povelju UN, Rezoluciju 1244...

U dokumentu čiji je pun naziv "Predlog rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije povodom 'Predloga za sveobuhvatno rešenje statusa Kosova' specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN Martija Ahtisarija i nastavka pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije", Vlada Srbije je stavove zasnovala na odredbama Ustava Srbije, odredbama medjunarodnog prava, Povelji UN, Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN...

Podseća se da Ustav Republike Srbije u Preambuli utvrdjuje da je Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije Srbije, da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene države Srbije i da iz takvog položaja Pokrajine Kosovo i Metohija slede ustavne obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima.

Član 8. Ustava konstatuje da je teritorija Srbije jedinstvena i nedeljiva, a granica Republike Srbije nepovrediva, a član 182. utvrdjuje da će se suštinska autonomija Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija urediti posebnim zakonom koji se donosi po postupku predvidjenom za promenu Ustava.

Osnovna načela i norme medjunarodnog prava, a posebno Povelja Ujedinjenih nacija, Završni akt Konferencije o evropskoj bezbednosti i saradnji iz Helsinkija (1975) i drugi dokumenati medjunarodnih organizacija državni suverenitet i teritorijalni integritet odredjuju kao temelje savremenog medjunarodnog poretka.

Rezolucija Saveta bezbednosti UN br. 1244 (1999), uz garantovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta SR Jugoslavije, odredila je položaj Kosova i Metohije kao suštinsku autonomiju unutar SRJ, čiji je Republika Srbija medjunarodnopravni sledbenik.

Rezolucija - prvi zadatak nove Skupštine

Predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković zakazao je za sredu, 14. februara u 12 sati, prvu sednicu Skupštine Srbije u novom sazivu, a na dnevnom redu je, kao prva tačka, potvrdjivanje mandata narodnih poslanika, a kao druga predlog rezolucije Narodne skupštine povodom predloga Martija Ahtisarija i nastavka pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije.

Treća tačka je izbor predsednika Skupštine, četvrta izbor potpredsednika, peta izbor članova radnih tela.

Kao šesta tačka predvidjeno je imenovanje sekretara Skupštine, zatim rasprava o Predlogu zakona o ministarstvima, dok bi osma tačka bio izbor vlade.

"Prva sednica održaće se u velikoj sali Doma Narodne skupštine, a Predrag Marković je sednicu sazvao saglasno Ustavu, Ustavnom zakonu, Poslovniku i dogovoru predstavnika parlamentarnih stranka i koalicija", navedeno je u saopštenju.

Prema nezvaničnim informacijama, skupština će raspravljati samo o prve dve tačke, potom će sednica biti prekinuta, pre prelaska na naredne tačke - izbor predsednika i potpredsednika skupštine, izbor članova radnih tela, imenovanje sekretara, razmatranje predloga zakona o ministarstvima i izbor vlade.

Od srede će početi da teče rok od 90 dana za izbor vlade.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image