• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd-Priština, nova runda

Pregovarački timovi Beograda i Prištine od srede, 21. februara do 2. marta razgovaraće u Beču o predlogu rešenja koji je izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari početkom meseca predstavio obema stranama. Ahtisari kaže da nije optimista, ali da vredi razgovarati.

Pregovarački timovi Beograda i Prištine od srede, 21. februara do 2. marta razgovaraće u Beču o predlogu rešenja koji je izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari početkom meseca predstavio obema stranama. Kako je predvidjeno planom Kancelarije izaslanika UN za Kosovo (UNOSEK), Beograd i Priština treba, u bečkom "Austrija centru", u direktnim razgovorima da iznesu komentare na Ahtisarijev dokument.

Prema agendi UNOSEK, prvog dana nove runde pregovora, u sredu, pregovarači će, na sastanku, kojim će predsedavati Ahtisari i njegov zamenik Alber Roan, još jednom biti upoznati s predlogom. Inače, ovo je prvi put da Ahtisari predsedava jednim sastankom na ovom nivou, jer je tehničke pregovore do sada prepuštao isključivo Roanu.

Prvog dana pregovora, na dnevnom redu biće opšti deo Ahtisarijevog predloga. Taj opšti deo dokumenta je potpuno neprihvatljiv za srpsku stranu jer predlaže obeležja za Kosovo koja ukazuju na buduću nezavisnost. To je, kako su saopštile srpske vlasti, u suprotnosti sa srpskim Ustavom u kojem je Kosovo definisano kao sastavni deo Srbije.

Drugog dana, u četvrtak, pregovori se nastavljaju o Aneksu 1 i 2, to jest predlogu Ustava i pravima zajednica, i Aneksom 4 koji se odnosi na pravosudni sistem.

U petak pregovarački timovi izneće svoje komentare na Aneks 6 i 7, koji se tiču ekonomije i vlasništva.
Nakon pauze za vikend, ova runda pregovora se nastavlja u utorak razmatranjem Aneksa 3, koji se tiče decentralizacije.

Ponedeljak se ostavlja otvoren za eventualna dalja razjašnjenja. Kako Ahtisari toga dana neće biti u Beču, jer učestvuje na jednoj konferenciji u Berlinu, ponedeljak je ostavljen kao dan tokom kojeg, ukoliko se ukaže potreba, postoji mogućnost za održavanje sastanka.

U sredu slede razgovori o Aneksu 5 o verskom i kulturnom nasledju, o Aneksima 9 i 10, koji se tiču budućeg civilnog medjunarodnog prisustva, Aneksu 11 o medjunarodnom vojnom prisustvu i Aneksu 8 o sektoru bezbednosti.

Pregovori se završavaju u petak, 2. marta, razmatranjem Aneksa 12 o implementaciji predloga rešenja.

Pregovori o budućnosti Kosova, prema planu UNOSEK, trebalo bi da se okončaju drugom rundom, ovog puta na višem nivou, 10. marta, na kojem će još jednom biti sagledan celokupan Ahtisarijev predlog.

Portparol UNOSEK Remi Durlo rekao je Tanjugu da su Beograd i Priština zvanično potvrdili dolazak na pregovore u Beč, kao i da će obe strane doputovati s velikim brojem članova delegacija.

Tako je Beograd, prema njegovim rečima, za predstojeću rundu pregovora prijavio čak 35 učesnika. S obzirom na to da u sali za pregovore može da sedi po 10 članova delegacija, učesnici pregovora će se smenjivati u zavisnosti od tema.

I Priština je najavila veliki broj učesnika, tako da je za prva tri dana prijavljeno 20 članova delegacije, koje će u tom delu pregovora predvoditi Veton Suroi.

Naglasivši da Beograd i Priština na ovom sastanku treba da iznesu svoje komentare na Ahtisarijev predlog, Durlo je dodao da postoji mogućnost za izvesne izmene predloga, ali ne i njegovih glavnih principa. "Za izmenu predloga potrebno je da komentar bude konstruktivan i prihvatljiv za drugu stranu", rekao je Durlo.

Durlo je precizirao da će izmene sigurno uslediti u vidu pojašnjavanja elemenata predloga, ali da nije za očekivati promena glavnog dela dokumenta. On je podsetio da su Ahtisari i Roan, u raznim izjavama, istakli da ne treba imati iluzija da su značajne izmene moguće.

Ahtisari: Nisam optimista, ali vredi razgovarati

Marti Ahtisari izjavio je u Beču da nije optimista kada je reč o postizanju kompromisa Beograda i Prištine na predstojećim pregovorima u Beču. "Poučen svojim dugogodišnjim iskustvom, nisam optimista da je moguć kompromis", izjavio je Ahtisari novinarima nakon obraćanja Stalnom savetu OEBS-a u Beču.

"Kompromis o statusu nije moguć, ali dve trećine dokumenta se tiču praktičnih pitanja vezanih za kosovske Srbe. Postoji mnoštvo pitanja svakodnevice o kojima vredi razgovarati", rekao je Ahtisari, dodajući da je ovo prvi put, nakon predstavljanja predloga, da strane mogu da vode razgovor o njemu, za koje je rezervisao osam dana.

Njegovo namera je da se od sutra razgovara o čitavom dokumentu koji on želi što pre da finaluzuje.
Ahtisari je istakao da su mnogi za njegov dokument rekli da je izbalansiran, fer i kompromisan.

U vezi stava Rusije o rešenju statusa Kosova, izalanik UN je podvukao da treba biti obazriviji u tumačenju interpretacija iz Moskve, dodajući da ruski zvaničnici nisu naveli da će u SB UN upotrebiti veto. Konačan stav Moskve će biti poznat kada njegov predlog dospe u SB UN, telu koje odlučuje o statusu Kosova, istakao je on.

Ahtisari je predstavnicima 56 zemalja članica OEBS-a iza zatvorenih vrata predstavio svoj predlog rešenja i vidjenje buduće uloge te organizacije na Kosovu.

Ahtisari je u izlaganju, kako se saznaje, ponovio "da je mala verovatnoća da će u pregovorima doći do kompriomisa".

Hronologija pregovora o Kosovu

2005.

- 24. oktobra 2005. - SB UN odobrio početak pregovora o budućem statusu Kosova.

- 11. novembra 2005. - SB UN imenovao bivšeg predsednika Finske Martija Ahtisarija za izaslanika UN u pregovorima o statusu Kosova.

2006.

U januaru je Kontakt grupa za Kosovo donela smernice za pregovore i zauzela stav da ne može biti povratka na stanje pre 1999, podele Kosova, niti njegovog pripajanja nekoj trećoj zemlji.

- 20. februara - Zvanično počeli direktni pregovori Beograda i Prištine. Tema razgovora bila je decentralizacija vlasti na Kosovu i prenošenje nadležnosti iz više oblasti svakodnevnog života.

Skupom je predsedavao zamenik specijalnog izaslanika UN za pregovore Alber Roan, a Beograd i Prištinu predstavljale su osmočlane delegacije.

Prvi razgovori završeni su bez konkretnih dogovora, ali je Alber Roan rekao da je postignut uspeh što je došlo do direktnog susreta i usaglašavanja stavova u nekoliko tačaka.

- 17. mart - Tema druge runde pregovora bila je finansiranje srpskih opština, njihovo međusobno i povezivanje sa vlastima u centralnoj Srbiji, o čemu su dve delegacije iznele različite stavove.

- 3. aprila - Kancelarija specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija (UNOSEK) sačinila je dokument, koji je trebalo da pomogne približavanju stavova dveju strana na ovom, trećem susretu, ali konkretan dogovor nije postignut.

- 4. i 5. maj - Razgovarano je o formiranju novih opština u Pokrajini. Beograd i Priština nisu postigli kompromis, pa je najavljen dalji rad sa ekspertima o spornim pitanjima.

- 23. maj - Peta runda pregovora, posvećena zaštiti verskog i kulturnog nasledja na Kosovu, ocenjena je kao korisna. Delegacije su se složile da je neophodna fizička zaštita kulturnih i verskih spomenika, ali su ispoljene razlike u konceptima te zaštite.

- 31. maj - Prvi ciklus direktnih statusnih pregovora završen je šestom rundom pregovora o ekonomskim pitanjima, koja je generalno ocenjena kao najteža do tada.

- 20. juna - U Njujorku je održana sednica SB UN posvećena Kosovu. Izveštaj o stanju u Pokrajini podneo je tadašnji šef UNMIK-a Soren Jesen-Petersen, a stav Beograda iznela je predsednica Koordinacionog centra za KiM Sanda Rašković-Ivić.

- 13. jul - Marti Ahtisari je izvestio članove SB UN o toku pregovora i o svojoj nameri da organizuje politički sastanak na visokom nivou. Na odvojenim sastancima govorili su i premijer Srbije Vojislav Koštunica i predsednik Kosova Fatmir Sejdiu.

- 24. jul - U Beču su održani prvi direktni pregovori najviših zvaničnika vlasti o statusu Kosova, koje je vodio Marti Ahtisari.

Predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica zauzeli su se za široku autonomiju Kosova kao kompromisno rešenje za budući status Pokrajine, a kosovski predsednik i premijer, Fatmir Sejdiu i Agim Čeku, za nezavisnost i da Kosovo što pre postane država.

- 7. i 8. avgust - Na osmoj rundi pregovora dve strane su ostale na početnim pozicijama o nadležnosti novih opština sa srpskom većinom, a i razgovori o pravima manjina završeni su bez napretka.

- 7. i 8. septembar - Centralne teme devete runde pregovora bile su formiranje novih opština na Kosovu i pitanje Kosovske Mitrovice, kao i zaštita crkava i manastira i zaštita prava nacionalnih zajednica.
Ni na ovom susretu nije došlo do velikih pomaka.

- 15. septembar - Deseta runda pregovora, na kojoj je nastavljen razgovor o decentralizaciji, nije dala značajnije rezultate.

Posle ovog sastanka predsedavajući Alber Roan je izjavio da način na koji su do tada vodjeni pregovori Beograda i Prištine ne može dovesti do uspeha.

- 20. septembar - Kontakt grupa je ovlastila glavnog medjunarodnog pregovarača Martija Ahtisarija da počne izradu sveobuhvatnog rešenja za status Kosova.

- 19. oktobar - UN su produžile mandat svom specijalnom izaslaniku za pregovore o statusu Kosova do juna 2007. godine. Saopštavanje predloga za rešenje Kosova, predvidjeno za kraj 2006. godine, odloženo je za februar 2007. zbog parlamentarnih izbora u Srbiji.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image