• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta je Beograd ponudio u Beču

Kosovo i Metohija je autonomna pokrajina u sastavu Srbije, i biće nadležna za sprovodjenje zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, navodi se u "Sveobuhvatnom predlogu za rešenje statusa Kosova " koji je srpski pregovački tim predstavio u Beču na pregovorima.

Kosovo i Metohija je autonomna pokrajina u sastavu Srbije, i biće nadležna za sprovodjenje zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, navodi se u "Sveobuhvatnom predlogu za rešenje statusa Kosova " koji je srpski pregovački tim predstavio u Beču na pregovorima.

Kao zvaničan naziv pokrajine koristi se Kosovo i Metohija, dok se u Ahtisarijevom predlogu kaže samo Kosovo. Ta teritorija bi imala sopstveni Ustav koji garantuje prava i nadležnosti, a koji je "saglasan u svim svojim odredbama sa Ustavom Republike Srbije".

Za Srbiju su rezervisani spoljni poslovi, kontrola granica, monetarna i carinska politika, posebna carinska i inspekcijska kontola i zaštita verskog i kulturnog blaga i ljudskih prava u poslednjoj instanci
, navodi se u dokumentu koji je dostavljen Beti.

U predlogu Beograda izbrisana je odredba Martija Ahtisarija po kojoj bi svi gradjani SFRJ nastanjeni na Kosovu do 1998. godine i njihovi direktni potomci, trebalo da steknu pravo na državljanstvo Kosova. Predloženo je da sve izbeglice i interno raseljeni imaju pravo da se vrate na Kosovo i da traže povraćaj imovine i lične svojine.

Predlog sporazuma sadrži opšta načela i 12 aneksa, a medjunarodnoj zajednici nudi sva neophodna ovlašćenja i nadležnost za njegovu uspešnu primenu, uspostavljanje medjunarodnog vojnog prisustva i Evropske misije za bezbednosnu i odbrambenu politiku. Davanju ovlašcenja treba da prethodi poseban sporazum sa Srbijom. Medjunarodno vojno prisustvo biće, prema dokumentu, uspostavljeno na osnovu sporazuma Srbije i UN.

Kad je reč o lokalnoj samoupravi, kaže se da će većinske srpske opštine imati pravo da formiraju Srpski entitet radi efikasnijeg sprovodjenja svojih ovlašcenja i nadležnosti i zastupanja srpske zajednice na KiM.

Na osnovu posebnog sporazuma Srbije i UN, trebalo bi da se formira Medjunarodna rukovodeća grupa koja se sastoji od ključnih medjunarodnih zainteresovanih strana i civilnog predstavnika čije bi imenovanje potvrdio i Savet bezbednosti UN. Pregovarački tim Srbije predlaže da jednoj osobi bude poveren mandat medjunarodnog civilnog i specijalnog predstavnika EU kojeg bi imenovala Unija. Ta osoba bila bi vrhovni autoritet na Kosovu i Metohiji.

Kosovski zaštitni korpus biće raspušten u roku od šest meseci od stupanja na snagu predloženog sporazuma i tada će Kosovo i Metohija postati potpuno demilitarizovani, sa izuzetkom medjunarodnog vojnog prisustva, navodi se dalje u dokumentu.

Kako je precizirano, čim sporazum stupi na snagu, predsednik Kosova u konsultacijama sa predsedništvom Skupštine Kosova, formiraće ustavnu komisiju koja će u dogovoru sa medjunarodnim civilnim predstavnikom izraditi nacrt ustava. U komisiji bi trebalo da bude 21 član sa Kosova i Metohije, od kojih će 14 imenovati predsednik Kosova, pet Srpska zajednica na Kosovu na opštinskom nivou, a dva poslanici u Skupštini kosova sa mandatom drugih manjinskih zajednica.

Navodi se da pre formalnog usvajanja sporazuma sa njim treba da se slože sve tri strane - Srbija, privremene institucije samouprave na Kosovu i Metohiji i UN. Kao subjekti medjunarodnog prava Srbija i UN potpisuju sporazum i oni su garanti njegovog sprovodjenja.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image