• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Koštunica: Presuda važna za Srbiju

Rasvetljavanja ratnih zločina i sankcionisanje počinilaca jedini je put ka pomirenju na prostoru bivše Jugoslavije, izjavio je premijer Srbije Vojislav Koštunica, dok je predsednik Srbije Boris Tadić rekao da Skupština Srbije treba da usvoji deklaraciju kojom će nedvosmisleno osuditi zločin počinjen u Srebrenici.

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je Skupštinu Srbije da usvoji deklaraciju kojom će nedvosmisleno osuditi zločin počinjen u Srebrenici, navodeći da bi to značilo ispunjavanje jednog dela presude Medjunarodnog suda pravde u Hagu.

"To bi omogućilo otvaranje nove stranice u odnosima Bosne i Hercegovine i Republike Srbije, izgradnje novog poverenja medju gradjanima dveju država kao i unapredjenje političkih i ekonomskih odnosa", istakao je Tadić u obraćanju gradjanima.

On je ocenio da je presuda Medjunarodnog suda pravde veoma važna za Srbiju i njene gradjane, jer je utvrdila da Srbija nije sprovodila genocid u BiH.

Tadić je dodao i da je za sve težak onaj deo u kome se konstatuje da Srbija nije preduzela sve što je bilo u njenoj moći da spreči genocid nad bošnjackim stanovništvom u Srebrenici.

Kao deo presude, koji je posebno važan za budućnost Srbije, predsednik Srbije je naveo zahtev za momentalno ispunjenje saradnje sa Medjunarodnim tribunalom ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

"Ako Srbija ne dovrši tu saradnju i ne postupi po odluci Medjunarodnog suda, smatram da će se kao država suočiti sa dramatičnim političkim i ekonomskim posledicama", rekao je Tadić.

"Danas je ponovo ime Srbije pominjano u kontekstu ratnih zločina i genocida u svim svetskim medijima. Politika koja nas je dovela do toga da se ponovo nadjemo u žiži svetske javnosti u negativnom kontekstu bila je politika režima Slobodana Miloševica, istako je Tadić.

On je naglasio da svako ko se bude protivio dovršetku saradnje sa Haškim tribunalom i donošenju skupštinske deklaracije o Srebrenici radi "najdirektnije protiv interesa države i budućnosti njenih gradjana".

Koštunica: Kažnjavanje počinilaca put ka pomirenju

Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je, povodom presude Medjunarodnog suda pravde, da je rasvetljavanja svih ratnih zločina i sankcionisanje njihovih počinilaca jedini put ka neophodnom pomirenju na prostoru bivše Jugoslavije.

"Presuda medjunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv SRJ posebno je važna jer je oslobodila Srbiju teške optužbe da je počinila genocid", naveo je Koštunica u izjavi.

On je dodao da Srbija preduzima i preduzimaće sve mere da ispuni svoje medjunarodne obaveze prema Haškom tribunalu.

"U interesu je Srbije da se ta saradnja što pre okonča", izjavio je Koštunica.

Drašković: Kažnjavanje zločina moralna obaveza Srbije

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković ocenio je da Srbija "sa istorijske tačke gledišta" može da bude zadovoljna presudom Medjunarodnog suda pravde, jer nije odgovorna za genocid, ali da je njena moralna obaveza da krivci za taj zločin budu kažnjeni.

Ističući da Srbija nije obavezna da plati bilo kakve reparacije BiH, Drašković je ocenio da su za državu Srbiju daleko važnije istine da "nije kriva za veliki zločin u Srebrenici, da ga nije ni podržavala ni podsticala", ali i da "optuženi za taj masakr moraju biti pronadjeni i predati Medjunarodnom sudu".

"Ovo je obaveza za svaku vladu Srbije, ali i obaveza za svaku stranku, za sve medije i javne licnosti u državi. Ko god te optužene javno promoviše u nacionalne heroje i doprinosi njihovom skrivanju od pravde, on srozava moralnu vertikalu odnosa prema zločinu i srpske nacije i srpske države", navodi se u Draškovićevoj izjavi.

Drašković je naveo da je "objektivna i autopsijska pravna analiza tragičnih ratnih zbivanja u BiH" pokazala da tadašnja SRJ nije odgovorna za genocid u Srebrenici", čime je "sa savesti naroda i u Srbiji i u Crnoj Gori skinut pečat genocidnosti, na kome je tužba insistirala".

Drašković je naglasio da "mora biti jasno da sporenja sa najvišom sudskom instancom u svetu ne može i ne sme biti" i da je u pitanju moralni odnos Srbije prema velikom zločinu u Srebrenici za koji su ti ljudi optuženi".

"Na Balkanu nema naroda, kao što je srpski, koji zna kako boli genocid, jer je nad njim počinjen u dva svetska rata u prošlom veku, naročito u Drugom. Ovo dobro znaju i porodice žrtava genocida u Srebrenici. Zbog toga, u ime zajedničkog iskustva i bola, okrenimo se zajedničkoj borbi protiv zločina i njegovih uzroka, medujsobnom pomirenju i zajedničkoj budućnosti bez nesreće", poručio je Drašković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image