• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd traži srpski entitet na Kosmetu

Pregovarački tim Beograda predložiće u nastavku pregovora o budućnosti Kosova, u utorak u Beču, da nove opštine sa srpskom većinom imaju pravo na medjusobnu saradnju i veze sa institucijama Srbije i pravo da formiraju srpski entitet.

Pregovarački tim Beograda predložiće u nastavku pregovora o budućnosti Kosova, u utorak u Beču, da nove opštine sa srpskom većinom imaju pravo na medjusobnu saradnju i veze sa institucijama Srbije i pravo da formiraju srpski entitet.

"Lokalna samouprava na Kosovu i Metohiji biće zasnovana na načelima dobrog upravljanja, transparentnosti i uspešnosti javnih službi. Ona će obezbediti i dodatna jemstva i pojačane nadležnosti kako bi se zaštitili interesi i težnje srpske zajednice i drugih nealbanskih zajednica", navodi se u amandmanima koje će beogradska delegacija predstaviti u utorak u Beču.

"Osim toga, većinski srpske opštine će imati pravo da formiraju srpski entitet da bi obezbedile efikasno sprovodjenje svojih ovlašćenja i nadležnosti, kako je to predvidjeno aneksom sporazuma, kao i da bi se na jedinstven način zastupali interesi srpske zajednice na Kosovu i Metohiji", navodi se dalje.

Na početku Aneksa tri u predlogu za budući status Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, koji se tiče decentralizacije i koji će biti tema pregovora u utorak, navodi se da sistem lokalne samouprave treba da bude baziran na principima Evropske povelje o lokalnoj samoupravi i, naročito, na principu supsidijarnosti.

Opštine na Kosovu bi imale nadležnosti u sprovodjenju gradjevinskih propisa i kontrola, gradjevinskih standarda, lokalnoj zaštiti životne sredine, obezbedjenju i održavanju javnih službi i komunalija, uključujući vodosnabdevanje, kanalizaciju, upravljanje otpadnim materijalima, lokalne puteve i transport, i lokalne sisteme za grejanje.

Ahtisarijev predlog predvidja da škole na Kosovu, u kojima se nastava obavlja na srpskom jeziku, mogu da primenjuju nastavni plan ili udžbenike koje je uradilo Ministarstvo prosvete Srbije, pošto o tome obaveste kosovsko Ministarstvo obrazovanja, nauke i tehnologije.

Univerzitet u Severnoj Mitrovici treba da bude autonomna ustanova za visoko obrazovanje i da donese statut.

U oblasti finansija opštine treba da obrazuju sopstvene budžete za pokriće poslova koji spadaju u njihovu nadležnost. Opštine treba da imaju pravo na sopstvene finansijske resurse, koje treba da obuhvata ovlašćenja da prikuplja lokalne poreze i provizije.

Ahtisari u predlogu navodi potrebu da se obrazuje zajednička komisija Srbije i Kosova radi negovanja ovakve saradnje sa institucijama u Srbiji i rešavanja posebno osetljivih pitanja izmedju Prištine i Beograda kada je reč o toj saradnji.

Opštine treba da imaju pravo da dobijaju finansijske donacije od Srbije, i to preko računa u poslovnim bankama, koje treba da overi Centralna bankarska služba Kosova. Svi ovakvi prijemi treba da se prijave Centralnoj blagajni.

Kada je reč o ustanovljavanju novih opština na Kosovu, predlog Martija Ahtisarija predvidja da na teritoriji sadašnje opštine Mitrovica treba da se obrazuju dve nove opštine - severna i južna Mitrovica, sa odgovarajućim opštinskim granicama.

Potrebno je da se obrazuje zajednički odbor dveju opština od jedanaest članova, sa po pet predstavnika koje bira svaka opština i jednim medjunarodnim predstavnikom koga bira medjunarodni civilni predstavnik. Zajedničkim odborom treba da predsedava medjunarodni predstavnik.

Ahtisari predvidja formiranje pet novih opština sa srpskom većinom na Kosovu i proširenje postojeće opštine Novo Brdo.

U novoj opštini Gračanica bilo bi 16 okolnih sela - Badovac, Batuse, Čaglavica, Dobrotin, Gračanica, Donja Gušterica, Gornja Gušterica, Laplje Selo, Lepina, Livadje, Preoce, Skulanevo, Sušica, Suvi Do, Radevo i Ugljare.

Opština Novo Brdo obuhvatala bi 24 sela - Bostane, Boljevce, Bušince, Carevce, Draganac, Izvor, Jasenovik, Klobukar, Koretište, Gornje Kusce, Labljane, Donji Makreš, Gornji Makreš, Manišince, Miganovce, Mozgovo, Novo Brdo, Paralovo, Prekovce, Stanišor, Straža, Trnićevce, Tirince i Zebince.

U opštini Ranilug bilo bi 13 sela u Kosovskom pomoravlju - Boževce, Domorovce, Drenovce, Glogovce, Odevce, Gornje Korminjane, Donje Korminjane, Pancelo, Rajanovce, Ranilug, Veliko Ropotovo, Malo Ropotovo, Tomance.

Opština Parteš, takodje u Kosovskom pomoravlju bi obuhvatala i sela Donju Budrigu i Pasjane, a opštinu Klokot/Vrbovac, kod Vitine, činilo bi osam sela - Grnčari, Klokot, Letnica, Mogila, Sašare, Vrbovac, Vrnavokola i Vrnez.

Severna Mitrovica bi u svom sastavu imala sela Gornji i Donji Suvi Do.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image