• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ahtisari: Bez kompromisa oko Kosmeta

Pregovarački tim Beograda ocenio je u petak ujutru u Beču, uoči završetka prve runde pregovora o statusu Kosova, da na sastanku najverovatnije neće biti velikih sporova, dok prištinski tim smatra da kompromis ni danas nije moguć.

Prva runda finalnih pregovora Beograda i Prištine o statusu Kosova završena je petak u Beču, a Beograd i Priština su ostali pri dijametralno suprotstavljenim stavovima i kompromis nije postignut, izjavio je specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari.

Ahtisari je, posle završenih pregovora, rekao da su, kada je reč o statusu Kosova, beogradski i prištinski tim ostali na istim pozicijama. "Te pozicije su dijametralno suprotne i nema pomaka po tom pitanju", rekao je Ahtisari.

On je dodao da su pregovarački timovi od 21. februara do danas prošli kroz dnevni red i da su im razgovori dali mogućnost da se pozicije dve strane dalje utvrde.

Ahtisari je rekao i da je stranama uručio poziv za političke lidere da u subotu 10. marta dodju u Beč i dodao da će on i njegov tim do tada pregledati sve predloge koje su čuli tokom ove, prve runde pregovora.

Specijalni izaslanik je naveo i da će nakon dopune predloga, taj dokument biti poslat obema stranama na vreme, kako bi Beograd i Priština mogli da se pripreme za drugu i poslednju rundu pregovora.

Finski diplomata je ponovio i da je predlog o kome su proteklih desetak dana razgovarali pregovarački timovi bio samo nacrt predloga i da njegov tim ima neka dodatna objašnjenja koja želi da ubaci u konačan predlog i da će rad na dopuni početi već danas.

Ahtisarijev zamenik Alber Roan ocenio je u petak da su svi pregovori u proteklih godinu dana bili dobra mogućnost za obe strane da razgovaraju o konkretnim merama.

"Bilo je dovoljno vremena da se preispitaju suprotnosti i da se nadje kompromis, ali to nije bio slučaj. Nema sumnje na kakvim su pozicijama dve strane po pitanju statusa", rekao je Roan.

Pregovori o predlogu specijalnog izaslanika UN počeli su u Beču 21. februara i završeni su danas nešto posle podneva. Druga, jednodnevna, runda pregovora na višem nivou biće održana 10. marta.

Ahtisari će potom svoju konačnu verziju predloga poslati Savetu bezbednosti UN koji će doneti odluku o Kosovu.

Pregovarački timovi Beograda i Prištine razgovarali su u petak u Beču, uoči završetka prve runde pregovora o statusu Kosmeta, o Ahtisarijevom planu Aneksa 12 predloga o implementaciji budućeg rešenja i prelaznom periodu.

Ahtisari je uoči početka razgovora rekao novinarima da su pregovarači manje-više uradili sve što je bilo planirano, a da rezultat može da iznese tek kada sve bude završeno.

Član pregovaračkog tima Beograda Leon Kojen izjavio je pre početka pregovora da će njegov tim predložiti "jedno rešenje koje se čini bolje za Kosovo i Metohiju u celini, kako za Srbe tako i za Albance. Videćemo da li će to rešenje naići na dobru volju i UNOSEK-a i kosovskih Albanaca".

Član prištinskog pregovaračkog tima Bljeri Šalja izjavio je da ne veruje da je moguć kompromis Beograda i Prištine. "Imajući u vidu ono što se desilo do sada, ne verujem da je kompromis moguć i danas", rekao je Šalja.

Posle stupanja plana na snagu treba da, kako predvidja Ahtisari, nastupi prelazni period u trajanju od 120 dana, u okviru kojeg treba da se pokrene proces donošenja Ustava Kosova.

U Ahtisarijevom dokumentu se navodi da će narct novog Ustava biti izradjen od strane Ustavne komisije sastavljene od 21 člana, koji moraju da za tu svrhu poseduju neophodne relevantne profesionalne kvalifikacije i ekspertizu. Taj Ustav će potvrditi Medjunarodni civilni predstavnik na Kosovu.

Skupština Kosova imaće odgovornost da formalno usvoji Ustav. Za usvajanje će biti potrebna dvotrećinska većina u Skupštini Kosova i odgovarajuće konsultacije sa poslanicima parlamenta koji ne predstavljaju većinu.

Što se budućeg zakonodavstva Kosova tiče, skupština mora formalno da usvoji izvesne zakonske propise neophodne za sprovodjenje uslova rešenja, koji će početi da važe odmah nakon završetka prelaznog perioda.

Ti zakonski propisi moraju da obuhvate zakone o opštim i lokalnim izborima, o lokalnoj samoupravi i granicama opština, i o uspostavljanju zaštitinih zona oko naznačenih srpskih verskih i kulturnih objekata.

Predlogom Ahtisarija je predvidjeno da u toku prelaznog perioda, UNMIK nastavlja da izvršava svoj mandat shodno Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN.

O pitanjima koja se odnose na sprovodjenje rešenja, konsultovaće se sa medjunarodnim predstavnikom na Kosovu, koji će imati ovlašćenje da nadgleda sprovodjenje rešenja i daje preporuke UNMIK-u u vezi sa bilo kojom aktivnošću koju treba preduzeti da bi bila obezbedjena usaglašenost sa rešenjem.

Ustavni okvir i drugi važeći zakoni ostaće na snazi u onoj meri u kojoj nisu suprotni rešenju. Na kraju prelaznog perioda ovlašćenja će sa UNMIK-a biti u celini preneta na kosovske organe, ukoliko nije drugačije predvidjeno rešenjem.

UNMIK će obezbediti valjano prenošenje postojećeg pravnog okvira u pravni okvir uspostavljen na osnovu rešenja.

Najkasnije devet meseci od stupanja na snagu rešenja, predvidja Ahtisarijev predlog, na Kosovu će se održati opšti i opštinski izbori.

Druga runda pregovora biće održana u Beču u subotu 10. marta, kada će ceo predlog još jednom biti razmotren.

U dosadašnjem toku pregovora, dve strane iznele su suprostavljene stavove i nisu postigle gotovo nikakav sporazum o predlogu specijalnog izaslanika UN.

Ahtisari će posle pregovora u Beču finalizovati svoj predlog i poslati ga generalnom sekretaru UN koji će ga proslediti Savetu bezbednosti UN.

Savet bezbednosti je taj koji će doneti konačnu odluku o budućnosti Kosova i ta odluka će, najverovatnije, biti doneta u aprilu za vreme britanskog predsedavanja SB UN ili maju, za vreme predsedavanja SAD.

Rusija, koja ima pravo veta u Savetu bezbednosti, preti da će iskoristiti to pravo ako rešenje statusa Kosova ne bude kompromisno.

Kojen: Bez saglasnosti o statusu

Koordinator srpskog pregovaračkog tima Leon Kojen izjavio je u petak da je prva runda pregovora o statusu Kosova u Beču završena, a da nije postignuta bilo kakva saglasnost Beograda i Prištine.

Kojen je novinarima, po završetku razgovora, rekao da se i moglo očekivati da saglasnost Beograda i Prištine neće biti postignuta, ali je dodao da su razgovori bili dobro organizovani i besprekorno vodjeni.

"Nije jasno u kojoj će meri Ahtisari prihvatiti veliki broj amandmana Beograda. Iduće nedelje će nam biti dostavljen Ahtisarijev dopunjen predlog za rešenje budućeg statusa Kosova i tada ćemo moći da damo više argumenata i kažemo da li su ove konsultacije urodile plodom", rekao je on.

Kojen je najavio da će beogradski pregovarački tim podneti izveštaj Skupštini Srbije u okviru kojeg će biti izneti svi amandmani koje je Beograd uložio u Beču. Kojen je izrazio nadu da će na raspravi u skupštini Srbije "još jednom jedinstveno biti potvrdjena pozicija Srbije u daljem rešavanju statusa Kosova".

Koordinator beogradskog tima Slobodan Samardžić rekao je da je Beograd tokom današnjih razgovora o primeni Ahtisarijevog plana "uložio dosta amandmana, pogotovo u delu u kome stoji da bi ova skupština Kosova trebalo da se bavi kako ustavom, tako i zakonima".

Beograd smatra da bi prvo trebalo da bude potpisan sporazum, potom da se donese ustav, da bi na kraju bili organizovnai izbori na osnovu kojih bi se formirala nova skupština.

"Nije ova skupština legitimna da donosi zakone u prelaznom periodu", rekao je Samardžić i dodao da bi, što se tiče sporazuma, taj sporazum trebalo da potpišu Beograd, privremene institucije Kosova i medjunarodna zajednica.

Hiseni: Prihvatamo ceo Ahtisarijev predlog

Član prištinskog pregovaračkog tima Skender Hiseni ponovio je da Priština u celosti prihvata Ahtisarijev predlog i dodao da se nada da će tokom pisanja dodatnih elemenata predloga, Ahtisari i njegov tim uzeti u obzir i predlog Prištine.

Hiseni je optužio Beograd da je tokom pregovora imao rigidne stavove što je, kako je rekao, razočaravajuće. "Ovo je bila dobra prilika za sve strane da preispitaju svoje stavove", rekao je on o desetodnevnoj rundi pregovora u Beču i dodao da je na Ahtisariju da donese konačnu odluku o pregovorima.

"Kosovska delegacija bila je otvorena za sve preporuke koje je Ahtisari dao", dodao je on.

Član prištinskog tima Bljeri Šalja je rekao da nema sumnje da je ova runda pregovora bila neophodna.

"Sada imamo jasnu poziciju. Počeli smo prošlog februara i sada su jasne osnovne pozicije Beograda i Prištine i sve dimenzije ovog predloga".

Razgovorima o primeni plana UN i prelaznom period od njegovog stupanja na snagu u petak je u Austrija centru u Beču završena prva runda pregovora o statusu Kosova.

Pregovori u Beču počeli su 21. februara i završeni su bez približavanja stavova dve strane. Beograd i Priština su tokom sedam dana pregovora ostali pri svojim dijametralno suprotstavljenim stavovima kada je reč o statusu Kosova, ali i o drugim aspektima Ahtisarijevog plana.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image