• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U misijama UN u svetu 15 srpskih vojnika

Ukupno 15 pripadnika srpskih oružanih snaga biće u operacijama očuvanja mira u svetu, nakon što se sredinom marta dvojica oficira Vojske Srbije pridruže kontigentu u mirovnoj misiji sa mandatom UN u Liberiji.

Ukupno 15 pripadnika srpskih oružanih snaga biće u operacijama očuvanja mira u svetu, nakon što se sredinom marta dvojica oficira Vojske Srbije pridruže kontigentu u mirovnoj misiji sa mandatom UN u Liberiji.

Kapetan prve klase Ilija Vujičić i kapetan Branislava Miletića zameniće u Liberiji kolege koji su se posle raspada državne zajednice Srbija i Crna Gora opredelili da nastave vojno angažovanje u Crnoj Gori.

Vojni kontingent Srbije u Liberiji čini šest članova, angažovanih na dužnostima vojnih posmatrača. Od početka uspostavljanja mirovne misije UN u toj zemlji boravila su 23 pripadnika Vojske Srbije.

Mirovna misija UN u Liberiji, pod nazivom UNMIL, počela je oktobra 2003. godine, a pripadnici Vojske Srbije upućuju se u tu državu u okviru redovne jednogodišnje rotacije.

U mironim operacija očuvanja mira Srbiju predstavlja i šetočlani sanitetski tim u Kongu, kao i trojica vojnih posmatrača u Obali Slonovače.

Prvi sanitetski tim Vojske Srbije, u okviru mirovne misije UN "Monuc", u Kongo je upućen 7. marta 2003. godine, sa mandatom od šest meseci.

Pripadnici vojnog saniteta angažovani su u Kongu na evakuaciji povredjenih ili bolesnih, a tim čine dva lekara i četiri medicinska tehničara, koji su smešteni u bazi medjunarodnih mirovnih snaga u Kinšasi.
U prethodnom periodu, u toj misiji bilo je angažovano 40 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, medju kojima 13 oficira, 19 podoficira i osam civilnih lica, od kojih šest žena.

U toj misiji trenutno je angažovano 16.627 ljudi, medju kojima 763 vojna posmatrača, 107 osoba iz redova civilne policije koji su podržani sa 959 medjunarodnih civilnih stručnjaka, kao i 246 osoba iz sastava lokalnog stanovništva i 656 dobrovoljaca pri UN.

Mirovna operacija UN u Kongu uspostavljena je u novembru 1999. godine, na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1279, a pripadnici naših oružanih snaga angažovani su u tim aktivnostima od 7. marta 2003. godine.

Mirovna operacija UN u Obali Slonovače uspostavljena je krajem februara 2004. godine, na osnovu procene Saveta bezbednosti UN da situacija u toj državi predstavlja kontinuiranu pretnju svetskom miru.

Ministarstvo odbrane učestvuje u toj mirovnoj operaciji od maja 2004. godine sa tri vojna posmatrača, a do sada je tamo boravilo devet pripadnika Vojske Srbije.

U mirovne misije sa mandatom UN šalju se samo profesionalni pripadnici Vojske Srbije koji se dobrovoljno prijave za vršenje te dužnosti.

Oni se angažuju za te aktivnosti posredstvom Centra za mirove operacije Generalštaba Vojske Srbije, koji je namenjen i za pripremanje i obuku osoba i jedinica u mirovnim misijama i operacijama.

Uloga Centra je i praćenje i koordinacija angažovanja pripadnika VS u mirovnim i drugim operacijama očuvanja mira i bezbednosti pod mandatom UN u svetu.

Prema podacima UN, od 103 države koje svoje pripadnike šalju u mirovne operacije, Srbija je trenutno na 83. mestu, iako je sredinom prošlog veka bila jedna od vodećih država u tim aktivnostima.

Bivša SFRJ svojevremeno je bila jedna od vodećih država u mirovnim operacijama, a samo u misiji na Sinaju, tokom 11 godina, koliko su vojnici SFRJ tamo ostali, učestvovalo je više od 22.000 pripadnika tadašnje JNA.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image