• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bataković: Odluka o Kosovu ne pre septembra

Član srpskog pregovaračkog tima za status Kosova i Metohije Dušan Bataković izjavio je da "u ovom trenutku nije izvesno da će pre septembra biti doneta neka jasnija odluka" o budućnosti pokrajine.

Član srpskog pregovaračkog tima za status Kosova i Metohije Dušan Bataković izjavio je da "u ovom trenutku nije izvesno da će pre septembra biti doneta neka jasnija odluka" o budućnosti pokrajine.

Bataković je kazao da je srpska delegacija uložila ogroman broj konstruktivnih amandmana na predlog izaslanika UN Martija Ahtisarija i da se za pregovore detaljno spremila.

"Svi ili skoro svi amandmani naše delegacije u skladu su sa važećim evropskim standardima, vrednostima, čak i iskustvima iz pojedinih autonomija širom našeg kontintenta", rekao je Bataković u nedelju uveče Radio-televiziji Srbije.

On je istakao da su Albanci bili spremni samo na odredjene kozmetičke dopune teksta, pošto su suštinski zadovoljni jednostranošću Ahtisarijevog nacrta.

"Ahtisari je govorio da je reč o nacrtu predloga, a ne o konačnom tekstu, ali se iz njegovih i reakcija njegovih saradnika i iz koordinacije izmedju njih i Albanaca, videlo da mnoga korisna institucionalna rešenja uopšte nisu bila ni uzimana u obzir", objasnio je Bataković.

On je ukazao da je Ahtisari bio ovog puta mnogo pomirljiviji i ljubazniji, da je "slušao naše predloge" i da su Albanci pokazivali uznemirenost, što pokazuje da je "naša pozicija u poredjenju sa onom od pre godinu dana, ipak, donekle ojačala".

Bataković je ocenio da se ne smemo uljuljkivati u odredjene postignute uspehe i da sedam dana nije dovoljno da se bilo šta do kraja raspravi.

Prema njegovim rečima, dobro je da se svi naši amandmani objave na engleskom i srpskom, tako da ih dostavimo Kontakt grupi, pa da i oni mogu da vide šta bi u njima moglo da bude prihvatljivo, a šta je samovolja Ahtisarija.

Bataković je rekao da će Ahtisari, predajom ovog teksta u Savet bezbednosti, možda u aprilu završiti svoju misiju i da će onda sve preći u nadležnost Saveta bezbednosti, koji će raspravljati o ovom "amandiranom papiru".

"Da li će on amandmane dati u manjoj ili većoj meri to ostaje da se vidi. Mi treba to da dobijemo bar dva dana pre 10. marta, pre skupa na vrhu, kako bismo mogli da pripremimo odredjene primedbe i adekvatnu reakciju sa naše strane", rekao je Bataković.

On je najavio pojačan rad sa nestalnim članicama Saveta bezbednosti, medju kojima su i velike ozbiljne zemlje - Indonezija, Južna Afrika, koje mogu svojim stavom značajno da doprinesu da se rasprava o Kosovu i Metohiji podigne na viši principijelni nivo.

Bataković je ocenio da je i pretnja nasiljem iz Prištine samo "propagandni štos", da bi se zaplašili medjunarodni pregovarači i izvršio pritisak na medjunarodnu zajednicu.

Ahtisari u sredu dostavlja inovirani predlog

Član srpskog pregovaračkog tima Aleksandar Simić najavio je u ponedeljak da će Ahtisari u sredu dostaviti zvaničnom Beogradu svoj inovirani predlog budućeg statusa pokrajine, u kojem, kako je ocenio, neće biti velikih izmena u odnosu na početni tekst.

Simić je rekao da Ahtisari ni u "inoviranom papiru", koji će dostaviti Beogradu i Prištini, neće precizirati budući status Kosova, navodeći da je specijalni izlasnik UN srpskoj delegaciji na pregovorima rekao da će argumente i razloge zašto je u svom predlogu jasno "crtao" nezavisnost Kosova predočiti tek Savetu bezbednosti UN.

Taj odgovor neće biti dat ni na sastanku "na najvišem nivou" srpske i albanske strane, koji je zakazan za 10. mart u Beču, ocenio je Simić za Radio B92.

Simić je ocenio da Kosovo neće dobiti nezavisnost, ni nadgledanu, niti neku drugu, izrazivši uverenje da UN neće prekršiti svoju Povelju.

Prema njegovim rečima, Savet bezbednosti UN će doneti novu rezoluciju o Kosovu, ali ona "neće otudjiti Kosovo od suverene Srbije".

On je istakao da bi, posle dostavljanja Ahtisarijevog "papira" Beogradu, trebalo ispoštovati Rezoluciju Skupštine Srbije o Kosovu i Metohiji od 14. februara, odnosno da bi pregovarački tim trebalo parlamentu da podnese izveštaj o pregovorima u Beču.

Skupština Srbije bi trebalo da da "neku vrstu svog odgovora" na Ahtisarijev predlog, rekao je Simić i dodao da ne zna da li će to biti moguće, pošto Skupština nije završila konstituisanje.

S druge strane, koordinator srpskog pregovaračkog tima Leon Kojen izjavio je da će Ahtisari sigurno izmeniti predlog za konačno rešenje statusa Kosova i Metohije i do srede, 7. marta, ga poslati u Beograd i Prištinu.

"Ahtisari je potvrdio da će na više mesta izmeniti svoj predlog i da će poslati poseban spisak svih promena koje su unete u tekst. Koliko će te promene biti značajne i koliko će uvažiti amandmane srpske strane i bezbroj opravdanih primedbi, to se još ne zna", rekao je Kojen u intervjuu televiziji "Pink".

On je ocenio kao neprihvatljiv Ahtisarijev predlog da srpska preduzeća predju u ruke Albanaca, jer bi to bilo moguće jedino ako bi se Srbija odrekla svojih vlasničkih prava.

"Naši pravni eksperti Dejan Popović i Dragor Hiber su u diskusiji s pravnim savetnikom UNMIK-a ukazali, pozivajući se na Evropsku deklaraciju o ljudskim pravima i na praksu Evropskog suda za ljudska prava, da bi takav potez bio protivan osnovnim načelima na kojima počiva moderno demokratsko kapitalističko društvo", rekao je Kojen.

Prema njegovim rečima, neopravdana je i besmislena bojazan da će naši policajci biti "glineni golubovi" ukoliko se prihvati srpski amandman da oni, zajedno sa medjunarodnim vojnim snagama, čuvaju crkve, manastire i spomenike na Kosovu.

Kojen je najavio da će u ponedeljak predstavnicima poslaničkih klubova predati amandmane koji su uručeni Ahtisariju koji je doneo i pozive za predsednika Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunicu da 10. marta prisustvuju političkom sastanku na visokom nivou.

Riker za status Kosova po želji većine

Šef UNMIK-a Joakim Riker izrazio je uverenje da će status Kosova i Metohije biti odredjen u skladu sa principima Kontakt grupe, odnosno sa voljom većine tamošnjeg stanovništva.

"Znate da je jedan od tih principa da predlog (statusa) bude prihvatljiv za većinu na Kosovu", istakao je on prištinskom dnevniku "Kosova sot" i dodao da se njime promiviše i sugurnost za manjine, uključujući i kosovske Srbe.

"Koha ditore" u ponedeljak piše, pozivajući se na neimenovanog diplomatu iz Evropske unije, da se sa rezolucijom o statusu Kosova neće čekati dok se formira vlada u Srbiji.

Mada u Briselu zvanično govore da "Srbija treba što pre da formira vladu", oni "počinju da shvataju" da je Beograd možda zaiteresovan da se, pre toga, reši status Kosova, piše prištinski dnevnik.

Prema neimenovanom diplomati EU, na kojeg se poziva "Koha ditore", takav scenario je vrlo jednostavan. "Oni u Beogradu privatno govore da Kosovo ide ka nezavisnosti i ne žele da preuzmu odgovornost za to", reči su, navodno, tog diplomate.

Štampa u Prištini prenosi i mišljenje lidera Demokratske partije Kosova, Hašima Tačija, da je odluka o statusu "vrlo blizu" i njegovo uverenja da će Rusija "biti pozitivan akter u procesu oko statusa Kosova".

Tači je, takodje, rekao da je siguran da će Kosovo biti "nezavisno i suvereno" i da će biti uredjeno kao "parlamentarna republika".

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image