• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oskrnavljena renovirana crkva u Peći

Nepoznate osobe razvalile su vrata crkve Sveti Jovan Preteča u Peći, porazbijale sve prozore, u crkvenu portu ubacile smeće i ispisale pogrdne grafite po zidovima, saopštila je u ponedeljak Informativna služba Kosova i Metohije.

Nepoznate osobe razvalile su vrata crkve Sveti Jovan Preteča u Peći, porazbijale sve prozore, u crkvenu portu ubacile smeće i ispisale pogrdne grafite po zidovima, saopštila je u ponedeljak Informativna služba Kosova i Metohije.

Medju grafitima su natpisi UČK (Oslobodilačka vojska Kosova) i TMK (Kosovski zaštitni korpus), navodi se u saopštenju i dodaje da vrata crkve stoje razvaljena a do sada niko ništa nije preduzeo.
Crkva Sveti Jovan Preteča je 2006. godine obnovljena u sklopu programa obnove oštećenih i oskrnavljenih pravoslavnih crkava i manastira na Kosovu koji vodi Savet Evrope.

"Na žalost, ovo je još jedan primer verske i etničke netolerancije i vandalizma nad našim svetinjama koje sa mukom obnavljamo", rekao je vladika Teodosije, predstavnik SPC u memorandumskoj Komisiji za obnovu.

On je dodao da je "tragično da Opština i policija nisu preduzeli nikakve mere da obezbede ovu crkvu i pored više zahteva da se crkve na kojima je radjena obnova zaštite od daljeg vandalizma".
Info služba KiM podseća da je pre mesec dana oštećena obnovljena crkva u Prištini, a pre toga i crkve u Podujevu i Prizrenu.

Vladika Teodosije je o ovom najnovijem incidentu obavestio episkopa Artemija kao nadležnog arhijereja, jer crkva u Peći pripada Eparhiji raško-prizrenskoj, za razliku od manastira Pećke patrijaršije koja je pod jurisdikcijom patrijarha srpskog.

Vladika Teodosije je optužio rukovodstvo opštine Peć da se umesto brigom o kulturnoj baštini u svom gradu bavi drugim pitanjima i, kako je naveo, "zagorčava život manastiru Pećka patrijaršija".

Pre dva dana je u manastir iz opštinskog Direktorata za inspekciju stigao dokument kojim se zabranjuju radovi na kapiji i zidu oko manastira.

Ti radovi se obavljaju na osnovu odobrenog projekta Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije koji u kontinuitetu brine o svim srpskim pravoslavnim manastirima i crkvama u pokrajini.

Nadzor nad radovima vrši arhitekta Milan Catić i sa blagoslovom nadležnih crkvenih vlasti, a radove na ulaznoj kapiji i zidu obavlja jedna albanska firma, koja je prošle godine radila na obnovi drugih pravoslavnih hramova na Kosovu i Metohiji (Bogorodica Ljeviška, Sveti Jovan Preteča u Peći, crkva u Istoku, Softoviću, ogradni zid u manastiru Visoki Dečani).

"Opštinske vlasti ne treba da se mešaju u poslove koje obavljamo u manastiru i na našoj zemlji i za koje imamo dozvole nadležnih institucija. Ovo nam samo još više otežava život u postojećim uslovima", rekla je Info službi KiM igumanija manastira Pećke patrijaršije mati Fevronija.

"Zid i kapiju radimo upravo zato što smo imali više provokacija, bacanja kamenja i drugih problema u proteklom periodu. Zato želimo da sačuvamo mir manastirskog života ali i da imamo bolju bezbednost", dodala je igumanija pećka.

Info služba je navela da upravo zbog ovakvog ponašanja lokalnih institucija, poznatog od ranije, plan Martija Ahtisarija o kulturnoj baštini izmedju ostalog predlaže da "SPC ima puno pravo da odlučuje o upravljanju svojom imovinom i pristupu svojim objektima".

"Svojim dosadašnjim ponašanjem kosovske vlasti su pokazale da posebno na lokalnom nivou opštinske vlasti često zloupotrebljavaju svoju vlast kako bi ugrozile opstanak i zaštitu srpskih pravoslavnih manastira i crkava i povratak srpskog naroda", ocenio je vladika Teodosije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image