• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Korupcija, sudstvo, Hag - glavni problemi

Vlada Srbije uglavnom je poštovala ljudska prava svojih gradjana i nastavila napore u cilju suzbijanja kršenja tih prava, ali i dalje postoji veliki broj problema, saopštio je Stejt department.

Vlada Srbije uglavnom je poštovala ljudska prava svojih gradjana i nastavila napore u cilju suzbijanja kršenja tih prava, ali i dalje postoji veliki broj problema, saopštio je Stejt department.

U godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava u Srbiji se navodi da su glavni problemi korupcija u policiji i sudstvu, nekažnjavanje počinilaca krivičnih dela, neefikasni sudski procesi i nesaradnja vlade sa Haškim tribunalom.

"Maltretiranje novinara, aktivista za zaštitu ljudskih prava i ostalih kritičara vlasti, proizvoljna hapšenja i selektivna primena zakona u političke svrhe, ograničavanje slobode govora i veroispovesti, uključujući i novi diskriminatorski zakon o verama", navode se medju problemima koji opstaju u Srbiji.

"Postoje izveštaji da su vladini zvaničnici nastojali da podriju politički osetljive procese, uključujući primenu sile na tužioce i sudije. Sudovi su veoma neefikasni, a za rešavanje nekih slučajeva su potrebne godine", ocenjuje Stejt department.

Kada je reč o korupciji vlasti, navodi se da "u javnosti postoji rašireno shvatanje o korupciji vlasti na svim nivoima" i ocenjuje da su vlasti bile "nedosledne" prema toj vrsti korupcije.

"Istrage su često izgledale kao politički motivisane, a bilo je brojnih primera kada vlasti nisu odgovorile na detaljne izveštaje o sumnjama na korumpiranost visokorangiranih zvaničnika. Medijsko izveštavanje o korupciji je često bilo senzacionalističko", ocenjuje se u izveštaju.

Stejt department je, medjutim, pohvalio rad Specijalnog suda koji "nastavlja da napreduje u više slučajeva ratnih zločina i organizovanog kriminala i pored nekih političkih pritisaka i pretnji kriminalnih grupa".

U izveštaju su pohvaljeni i napori vlade na suzbijanju trgovine ljudima, zaštiti žrtava te trgovine i sudskom gonjenju počinilaca, a navodi se i da je značajno smanjen broj napada na pripadnike manjina.

U izveštaju se konstatuje da novinari u Srbiji ponekad pribegavaju autocenzuri u strahu od tužbi za klevetu i plašeći se da ne uvrede javnost - posebno kada je reč o tekstovima koje pišu o ratnim zločinima u bivšoj Jugoslaviji, referendumu u Crnoj Gori i pregovorima o statusu Kosova.

Vlada je napravila osrednji napredak kada je reč o saradnji sa susednim zemljama, Medjunarodnom komisijom za nestale osobe i ostalim organizacijama za identifikaciju nestalih od sukoba na Kosovu.

Domaće i medjunardone grupe za zaštitu ljudskih prava su uglavnom radile bez ograničavanja, ali je ipak nekim bilo prećeno, napadane su prvenstveno preko medija uz njihovo demonizovanje i objavljivanje informacija kao što su etničko poreklo i lične adrese vodećih ljudi.

Reakcija Vlade Srbije na crnogorski referendum o nezavisnosti od 21. maja 2006. bila je, kako se ocenjuje, "miroljubiva".

U izveštaju se takodje ukazuje na netoleranciju i diskriminaciju etničkih i verskih manjina, nasilje nad ženama i decom, kao i trgovina ljudima.

(Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image