• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Shefer: Podrška Ahtisariju, Hag prioritet

Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer izjavio je u Beogradu da NATO podržava proces koji vodi Marti Ahtisari i poručio da će vojnici te alijanse nastaviti da štite sve stanovnike pokrajine. "Glavna poruka koju sam, medjutim, došao da prenesem Beogradu jeste da ulaskom Srbije u Partnerstvo za mir puna saradnja sa Medjunarodnim tribunalom za ratne zločine u Hagu nije izgubila na značaju", rekao je Shefer.

Generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer izjavio je u Beogradu da NATO podržava proces traženja rešenja za Kosovo koji vodi specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari.

"Stav NATO je poznat po pitanju podrške procesu (izaslanika UN za Kosovo Martija) Ahtisarija za sigurnost u regionu", rekao je Shefer na konferenciji za novinare posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Generalni sekretar NATO-a je izrazio očekivanje da će na pregovorima Beograda i Prištine u Beču biti ostvaren pomak ka rešenju "tog vrlo kompleksnog i teškog pitanja". Shefer je rekao i da će vojnici zapadnog vojnog saveza i ubuduće ostati na Kosovu i štiti sve stanovnike.

"Vojnici NATO-a unutar Kfora će ostati u budućnosti na Kosovu da štite sve stanovnike ... Oni su tu da bi zaštitili većinsko i manjinsko stanovništvo i ovom prilikom ću podvući da pružaju zaštitu manjinskom stanovništvu", rekao je Shefer.

Generalni sekretar NATO-a je istakao da "postoji samo jedno trajno rešenje, a to su evroatlatnske integracije regiona".


Tadić je rekao da očekuje da će NATO osigurati apsolutnu bezbednost za srpsko stanovništvo na Kosovu, ocenjujući da je bezbednosna situacija na Kosovu danas od "vitalne važnosti za uspešno okončanje" pregovore o budućem statusu pokrajine.

"Potrebno je sa punom ozbiljnošću učiniti prevenciju bilo kakvih incidenata na Kosovu. Srbija sa svoje strane daje punu podršku takvom jednom procesu i zbog toga je naša saradnja na nivou Generalštaba i Kfora izuzetno važna u ovim danima i u danima koji predstoje", ukazao je Tadić.

Premijer Srbije Vojislav Koštunica ukazao je u razgovoru sa Sheferom da je mandat Martija Ahtisarija bio da pronadje kompromisno rešenje za budući status Kosova, a ne da otvori pitanje državnog statusa Srbije.


"Mandat Ahtisarija bio je da pronadje kompromisno rešenje za budući status Kosova i Metohije, a ne da otvori pitanje državnog statusa Srbije i predloži otimanje 15 odsto njene teritorije", navodi se u saopštenju iz kabineta premijera.

Koštunica je rekao da je pregovarački tim Beograda konstruktivno učestvovao u pregovorima o budućem statusu Kosova i tokom pregovora u Beču zastupao stavove iz rezolucije Skupštine Srbije "u kojoj je jasno navedeno da se odbacuju" predlozi iz Ahtisarijevog plana kojima se krši suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

Koštunica je kazao da je "moguće postići kompromisno rešenje ako se poštuju medjunarodno pravo i Povelja UN, čiji je prvi i osnovni princip garantovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, a to je suštinska autonomija za pokrajinu u okviru medjunarodno priznatih granica Srbije", navodi se u saopštenju. Ministar odbrane Zoran Stanković i generalni sekretar NATO zajednički su ocenili da je saradnja Vojske Srbije i Kfora na najvišem nivou.

"Jedino tako možemo da obezbedimo efikasnu ulogu Kfora na Kosovu i Metohiji - zaštitu svih gradjana i sprečavanje svake eventualne eskalacije nasilja", rekao je Stanković, dodajući da je sa Sheferom razgovarao o saradnji na vojnom i političkom nivou.

Generalni sekretar NATO ocenio je da su reformski procesi u sistemu odbrane Srbije "na pravom putu" i da je u Beograd došao radi nastavka razgovora o budućim aktivnostima Srbije u okviru "Partnerstva za mir".

"Glavna poruka koju sam, medjutim, došao da prenesem Beogradu jeste da ulaskom Srbije u Partnerstvo za mir puna saradnja sa Medjunarodnim tribunalom za ratne zločine u Hagu nije izgubila na značaju", rekao je novinarima Shefer nakon sastanka sa ministrom inostranih poslova Srbije Vukom Draškovićem.

"To je značajan element i vama je poznat stav članica NATO o tome", rekao je on i dodao da je neophodno završiti tu saradnju "što je pre moguće, bolje danas nego sutra".

"Želimo da oni koji su optuženi za različite zločine budu isporučeni Hagu. NATO nije zaboravio na to, ali želi i dalje da ulaže napore" u razvijanje odnosa NATO i Srbije u okviru programa Partnerstvo za mir, istakao je Shefer.

Drašković je kazao da je Srbija spremna za dalje intenziviranje saradnje u okviru programa Partnerstvo za mir što podrazumeva prezentacioni dokument, bezbednosni sporazum o razmeni poverljivih informacija i druge vidove saradnje.

Kada je reč o Kosovu, on je izrazio zabrinutost da bi svaka odluka Saveta bezbednosti UN kojom bi bila narušena teritorijalna celovitost Srbije i "na njenoj teritoriji bila promovisana još jedna albanska država mogla značajno da erodira sadašnje nesumnjivo i iskreno raspoloženje većine gradjana Srbije za brzo prikjučenje EU".

"Nadam se da će na kraju Savet bezbednosti poštovati toliko Povelju UN i teritorijalnu celovitost Srbije koliko je to poštovano i 1999. od strane samog NATO koji nije imao ideju pre sedam godina da krši Povelju UN i prekraja granice naše države", kazao je Drašković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image