• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Još jedan dan pregovora o vladi

Delegacija koalicije DSS-NS razgovarala je o formiranju nove vlade razgovarala sa predstavnicima Romske partije i Saveza vojvodjanskih Madjara, dok se delegacija DS sastala sa predstavnicima Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Delegacija koalicije Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije (NS) razgovarala je o formiranju nove vlade razgovarala sa predstavnicima Romske partije i Saveza vojvodjanskih Madjara.

Lider Romske partije Srdjan Šajn istakao je nakon konsultacija da su se saglasili oko pet osnovnih principa ali da se nisu izjašnjavali o "šestom principu" jer on zahteva "dublju i strukturalnu analizu i definisanost", pa će se ta partija izjasniti tek kada ga velike stranke preciziraju.

Lider SVM-a Jožef Kasa je na konferenciji za novinare kazao da je u razgovorima sa delegacijom DSS-a dobio drugačije tumačenje "šestog principa" nego što je to bio slučaj u razgovorima sa Demokratskom strankom (DS) i istakao da SVM podržava taj princip ako on podrazumeva podelu odgovornosti zbog dugoročne stabilnosti vlasti.

Potpredsednik DSS-a Dragan Jocić rekao je novinarima da taj princip garantuje održivost koalicije i trajanje vlade da je on "konstanta realne poltike" ali da se na sastancima sa strankama ne lobira za njega, niti se pominju personalna rešenja. "Nijedno ime nije predmet rasprave o šestom principu", rekao je Jočić. On je naglasio i da će se stranke truditi da formiraju vladu pre isteka privremenog finansiranja to jest do 31.marta ali je dodao da "rokovi ne znače kraj sveta" i "da se oni uvek probijaju".

Romska partija je predala DSS-u svoju platformu o radu vlade i skupštine koja se bavi problemima romske manjine a predsednik Romske partije Srdjan Šajn je rekao da će oni ući u vladu samo ako budu ispoštovana načela iz te platforme. Šajn je naveo da Srbija hitno mora da dobije novu vladu, a odgovornost za to moraju da snose velike partije a da njegova stranka insistira da novi parlament usvoji antidiskriminacioni zakon i strategiju za brigu o deci.

Na sastanku, dodao je, nije bilo reči o personalnim rešenjima, odnosno o tome ko će biti premijer, jer je to stvar dve velike stranke koje o tome moraju da se dogovore.

Lider SVM-a Jožef Kasa naglasio je da da SVM podržava stranke demokratskog bloka koje su na izborima osvojile dve trećine glasova i koje imaju odgovornost da ne izigraju poverenje gradjana. Bićemo za evropsku Srbiju, za politiku koja teži da što pre uvede zemlju u EU a to podrazumeva udovoljenje zahtevima Haškog tribunala, pozitivno opredeljenje u slučaju ratnih zločina kao i okretanje privrednih tokova u Srbiji, rekao je lider SVM-a i dodao da će ta stranka biti aktivan partner u rešavanju problema.

"SVM je voljan da participira u vladi koja ima stabilnost i dugoročnu perspektivu", istakao je on.

U delegaciji DSS-NS na pregovorima sa Romskom partijom bili su Dragan Jočić, predsednik izvršnog odbora Jovan Palalić i predsednik IO Nove Srbije Miroslav Markićević a u razgovorima sa SVM u delegaciji su, pored Jočića i Markićevića bili Vladeta Janković i Zoran Lončar.

Čanak srećan što ne pregovara s Koštunicom

Predstavnici DS i Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) razgovarali su o formiranju nove Vlade Srbije i parlamentarnoj saradnji dve stranke.

Predsednik LSV-a Nenad Čanak rekao je novinarima posle sastanka da će četvoro poslanika te stranke u Skupštini Srbije podržavati onu vladu koja bude imala dobre projekte za Vojvodinu, i koja će garantovati bezbednost svim gradjanima.

Čanak je dodao da će podrška poslanika LSV-a tripartitnoj vladi, koju bi činila Demokratska stranka, DSS i G17 plus, biti selektivna.

Na pitanje da li je za LSV prihvatljivo da Vojislav Koštunica ostane premijer, Čanak je rekao da za njega nije prihvatljivo to što je Koštunica na slobodi i da je srećan što ne mora da pregovara sa njim.

Zamenik predsednika DS-a Dušan Petrović rekao je da ta stranka ostaje na pozicijama da Božidar Djelić treba da bude premijer, ali je istakao da je najvažnije da se usaglase najvažnija državna pitanja i ciljevi koje vlada mora da ostvari za bolji život gradjana.

Petrović je rekao da će na sastanku sa DSS u utorak tražiti razjašnjenje predloženog "šestog principa" u pregovorima za formiranje vlade.

Petrović je dodao da ne zna šta znači "šesti princip" i poručio predsedniku G17 plus Mladjanu Dinkiću da se na izborima odlučuje ko će preuzeti odgovornost za vodjenje državnih poslova. "U utorak ćemo morati da raščistimo sve nedoumice, a možda Mladjan Dinkić smisli i sedmi princip da oteža formiranje vlade, a u cilju da zadrži resore koje je G17 plus imao u prethodnoj vladi", kazao je Petrović i dodao da DS ima ozbiljne primedbe na to kako su vodjeni ti resori.

U prvoj rundi razgovora o formiranju vlade, održanoj u petak, 2. marta, DS i DSS-NS postigle su saglasnost o političkim načelima rada buduće vlade, kao i o tome da DS i koalicija DSS-NS treba da čine okosnicu nove vlade.

Saglasnost o prioritetima buduće vlade postignuta je i u razgovorimapredstavnika DS i G17 plus u ponedeljak, 5. marta, kao i odvojenim sastancima predstavnika DS i koalicije okupljene oko LDP i DS sa strankama nacionalnih manjina, održanim u utorak.

Koalicija DSS-NS u utorak je obavila konsultacije s G17 plus, na kojima je utvrdjen novi, šesti princip rada buduće vlade - princip podele odgovornosti izmedju tri stranke koje bi trebalo da čine buduću vladu - DS, DSS i G17 plus.

U sedištu DSS-a u četvrtak su se sastali predstavnici koalicije DSS - NS sa Unijom Roma Srbije i Koalicijom "Lista za Sandžak".

Analitičari ne veruju u uspeh pregovora

Politički analitičar Vladimir Goati ocenio je da je "malo verovatno" da će nova vlada Srbije biti formirana i rekao da su zato novi izbori "blizu". Goati je za novosadski "Gradjanski list" rekao da DS neće prihvatiti predlog DSS o "podeli odgovornosti".

On je podsetio da DSS na predsedničkim izborima 2004. nije podržao kanidaturu lidera DS-a Borisa Tadića, već je istakao svog kandidata, Dragana Maršićanina. "Ideja podele vlasti još 2004. godine nije prihvaćena, i to od strane onih koji je sada predlažu, i ne verujem da će ovoga puta biti prihvaćena", kazao je Goati.

Podsetio je da DS ima 64 poslanika u Skupštini Srbije, a DSS 33, i ocenio da je to "više nego dovoljno" da se odgovori na pitanje koja stranka treba da bude stožer nove vlade i koja treba da ima premijera.

Prema njegovim rečima, novi izbori su "prilično veliki rizik", pre svega za male stranke, pošto će, kako je ocenio, doći do još većeg ukrupnjavanja političke scene, iz kojeg bi profitirali pre svega Srpska radikalna stranka i DS.

Goati je rekao da će onaj ko kod glasača bude prepoznat kao krivac za propast pregovora o novoj vladi biti kažnjen na izborima. Naveo je da je DS postigla svoj najbolji izborni rezultat, zbog čega njeni birači "s pravom" očekuju mesto premijera, a sve manje od toga doživeli bi kao povlačenje i kao poraz.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image