• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izmenjena verzija plana - konačna?

Izmenjeni predlog specijalnog izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisarija, koji će biti razmotren u subotu u Beču, najverovatnije će biti i konačni predlog koji će biti poslat Savetu bezbednosti UN, rekao je Ahtisarijev portparol Remi Durlo. Beogradske "Večernje novosti" objavile su u petak izmenjeni predlog za status Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, uz ocenu da nije usvojen nijedan važan amandman Beograda.

Izmenjeni predlog specijalnog izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisarija, koji će biti razmotren u subotu u Beču, najverovatnije će biti i konačni predlog koji će biti poslat Savetu bezbednosti UN, rekao je Ahtisarijev portparol Remi Durlo.

Durlo je u telefonskoj izjavi agenciji Beta rekao da će u Beču biti održan sastanak na visokom nivou pregovaračkih timova Beograda i Prištine, Martija Ahtisarija i Kontakt grupe.

Durlo je rekao da se "očekuje da će obe strane izneti svoje stavove o izmenjenom predlogu i ponovo ga razmotriti". On je dodao i da će biti "dovoljno vremena da se razgovara o odredjenim delovima plana ako bude postojalo interesovanje za tako nešto".

"Ako strane budu iznele neke konstruktivne predloge, možda ćemo ih i uneti u predlog. Ako se to desi, UNOSEK (Ahtisarijeva kancelarija) će brzo finalizovati predlog i poslati ga u Njujork. Predlog specijalnog izaslanika biće spreman za Savet bezbednosti do kraja meseca", rekao je Durlo.

Savet bezbednosti UN je taj koji će doneti konačnu odluku o statusu Kosova. Tokom prve runde pregovora u Beču od 21. februara do 2. marta, Beograd i Priština su ostali pri suprotstavljenim stavovima.

Beograd je odbacio i izmenjenu verziju Ahtisarijevog plana, ocenivši da je neprihvatljiva i da nije usvojen nijedan od brojnih amandmana koji su podneti tokom razgovora u Beču.

Priština je saopštila da je za nju prihvatljiva i nova verzija Ahtisarijevog predloga kojim se predvidja, iako se ne pominje, nezavisnost Kosova.

Objavlje izmenjeni plan u Novostima

Beogradske "Večernje novosti" objavile su u petak izmenjeni predlog za status Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, uz ocenu da nije usvojen nijedan važan amandman Beograda.

List je naveo da je u tekstu na 63 stranice napravljeno svega nekoliko izmena, a da se u njemu ne navodi osnovni zahtev beogradskog tima - da Kosovo bude suštinska autonomija u okviru Srbije.

Takodje nisu uvaženi amandmani da je Kosovo podredjeno ustavnopravnom sistemu Srbije, ne predvidja se osnivanje srpskog entiteta što je zatražio Beograd.

List navodi da je jedino značajnije "pomeranje" ka rešenjima koja je ponudila Srbija, učinjeno u oblasti javnog duga Kosova - više se ne pominje "sukcesija po ugledu na države bivše SFRJ", a načelno je prihvaćen i princip za lociranje duga koji su predložili beogradski stručnjaci.

U izmenama se navodi da, pored albanskog i srpskog, kako je ranije predvidjeno, "turski, bošnjački i romski jezik treba da imaju status zvaničnih jezika na opštinskom nivou, ili će biti u zvaničnoj upotrebi u skladu sa zakonom".

Predvidja se i osnivanje zajedničke komisije Srbije i Kosova za olakšavanje saradnje u sprovodjenju sporazuma, i u razvoju dobrosusedskih odnosa.

U vezi s povratkom raseljenih, dodata je odredba da će svako imati pravo na slobodan izbor mesta u koje će se vratiti.

U delu o Vladi Kosova precizirano je da ministri i zamenici ministara koji predstavljaju srpsku i druge nealbanske zajednice, moraju imati podršku njihovih predstavnika u Skupštini.

Medju nadležnosti opština dodate su i briga o ugroženima, deci, starima, registracija i izdavanje dozvola centrima u kojima bi se ti poslovi obavljali, zapošljavanje, plaćanje i obuka profesionalaca socijalne zaštite.

Dopisan je i član u kojem se "Srpska pravoslavna crkva ohrabruje da obezbedi javnosti pristup svojim objektima, kako bi se podsticalo i promovisalo bolje razumevanje i uvažavanje njenog verskog, kulturnog i istorijskog značaja".

Takodje se navodi i da "Kosovo neće arbitrarno uskratiti ulazak na Kosovo ili prebivalište sveštenicima, kandidatima za sveštenike, monasima, monahinjama i drugim pozvanicima i članovima SPC".

"Kosovo će se konsultovati sa SPC u vezi s promocijom srpskog pravoslavnog nasledja u turističke, naučne, obrazovne ili druge javne svrhe. Ova promocija u potpunosti će poštovati srpske istorijske i religijske tradicije na Kosovu", navodi se u novom članu plana izaslanika UN.

Umesto odredbe da će se "kosovski deo duga odrediti putem pregovora izmedju Kosova i Republike Srbije", navodi se da "spoljni dug treba da postane obaveza Kosova kada se krajnji korisnik nalazi na Kosovu; nealocirani spoljni dug treba podeliti izmedju strana, u skladu sa proporcionalnim 'ključem' koji one (medjusobno) ustanove, u saradnji s MMF-om".

Na šest meseci je skraćen ranije predvidjeni rok od godinu dana u kojem dve strane treba da postignu dogovor o raspodeli duga, ili presudu donosi medjunarodni arbitar.

Takodje je produžen rok za raspuštanje Kosovskog zaštitnog korpusa: umesto jedne godine od usvajanja Sporazuma, predložena je godina dana od okončanja "tranzicionog perioda" koji bi trajao 120 dana od stupanja na snagu Sporazuma.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image