• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd odbacio, Priština prihvatila plan

Predsednik i premijer Srbije, Boris Tadić i Vojislav Koštunica, odbacili su kao neprihvatljiv inovirani predlog specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija o budućem statusu Kosova i Metohije, dok je predsednik Kosova Fatmir Sejdiu izmene plana ocenio kao pozitivne i da je delegacija Prištine došla u Beč da "završi istorijski proces koji će odrediti status Kosova, odnosno proglasiti nezavisnost zemlje".

Predsednik i premijer Srbije, Boris Tadić i Vojislav Koštunica, odbacili su kao neprihvatljiv inovirani predlog specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija o budućem statusu Kosova i Metohije.

Tadić je, tokom poslednje runde razgovora o statusu Kosova u Beču, izjavio da je za Beograd
neprihvatljiv Ahtisarijev predlog, ali je dodao da će se Srbija uzdržati od "bilo kakvog pribegavanja sili". "Srbija se zalaže za sporazumno, obostrano prihvatljivo rešenje (pitanja statusa Kosova) do kojeg treba doći pregovorima i dijalogom, uz spremnost na kompromis i uspostavljanje poverenja izmedju dveju strana", navodi se u Tadićevom govoru dostavljenom novinarima u palati Hofburg u Beču.

"Srbija se uzdržava i uzdržavaće se od bilo kakvog pribegavanja sili, ali istu uzdržanost zahteva i od privremenih institucija samouprave i albanskog stanovništva na Kosovu", naveo je Tadić.

Predsednik Srbije je naveo da je Ahtisarijev predlog za Srbiju "suštinski neprihvatljiv" jer otvara put ka nezavisnosti Kosova i "ne uvažava suverenitet Srbije nad Kosovom i Metohijom i, samim tim, dovodi u pitanje teritorijalni integritet" Srbije.


On se založio za široku, suštinsku autonomiju Kosova koja bi bila medjunarodno garantovana i optužio specijalnog izaslanika UN da se "opredelio za rešenje čije bi usvajanje moglo da dovede do dalekosežne destabilizacije prilika u regionu i šire".

Tadić je dodao i da je Srbija spremna na "istorijsko pomirenje Srba i Albanaca", što je pokazala na bečkim pregovorima, ali i na više načina tokom poslednjih sedam godina. "Bolje je strpljivo tragati za sporazumnim rešenjem, nego presecati stvari jednim potezom. Bilo je previše primera i tragičnih posledica takvih odluka na Balkanu u poslednjoj deceniji 20. veka", rekao je on.

Tadić je rekao da Srbija želi da nastavi učešće u pregovaračkom procesu "u nadi da će mudrost prevladati, u interesu Evrope čiji smo svi deo".

On je ukazao da su svi predlozi Beograda, tokom prve runde pregovora, "uvek bili saglasni sa rezolucijom 1244 i rukovodećim principima Kontakt grupe". Tadić je naveo i da očekuje da se debata o Ahtisarijevom predlogu nastavi sa posebnom ozbiljnošću sledećih nedelja.

Koštunica: Nametanje rešenja - pravno nasilje

Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da je suštinska autonomija jedino "realno rešenje" za Kosova i pozvao Ahtisarija da "model suštinske autonomije uvede kao fundamentalno pitanje razgovora". Time bi se, navodi se u Koštuničinom govoru dostavljenom novinarima u bečkoj palati Hofburg, omogućilo da "u konstruktivnom dijalogu ispitamo sve dobre i ukoliko ih ima, loše strane ovog predloga".

Koštunica se založio da sporazumno rešenje kosovskog pitanja koje bi bilo saglasno Povelji UN i Ustavu Srbije i upozorio da je svaki "pokušaj nametanja rešenja jednoj slobodnoj državi ravan pravnom nasilju i predstavlja nedopustiv način rešavanja postojećih problema".

On je naveo da bi današnji sastanak ispunio cilj "ako bi se dve strane dogovorile da daljim zajedničkim radom ponudjeni Ahtisarijev predlog prilagode postojećim temeljnim normama medjunarodnog prava, Povelje UN, Ustava Srbije i realnih interesa Srba i Albanaca na Kosovu".

Premijer Srbije je rekao i da Ahtisarijev predlog mnogim odredbama "neposredno krši suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, prekraja njene medjunarodne granice, deli njenu teritoriju i omogućava da se otimanjem 15 odsto teritorije Srbije stvori još jedna albanska država na Balkanu".

"To znači da je ovim predlogom zapravo otvoreno pitanje državnog statusa Srbije, što smatramo potpuno protivpravnim i nelegitimnim postupkom", rekao je Koštunica i upozorio da bi "otimanje Kosova od Srbije predstavljalo najopasniji mogući presedan u istoriji UN".

Umesto nagoveštaja da bi pretnje, progoni i nasilje separatista mogli biti nagradjeni stvaranjem druge albanske države na teritoriji Srbije, na današnjem sastanku mora biti usvojen zajednički stav da "svako ko posegne za nasiljem, u ovom slučaju etnički motivisanim nasiljem, mora biti najstrožije kažnjen", naveo je Koštunica.

Visoki zvaničnici Beograda i Prištine razmotrili su u Beču izmenjenu verziju predloga specijalnog izaslanika UN za status Kosova Martija Ahtisarija.

Srpski pregovarački tim ocenio je da je novi, dopunjeni, predlog Ahtisarija neprihvatljiv za Srbiju i da nije prihvaćen nijedan od velikog broja amandmana koje je Beograd podneo tokom prve runde pregovora.

U Ahtisarijevoj prvoj verziji predloga ne pominje se nezavisnost Kosova, ali se ona implicira. Ahtisari će do kraja marta Savetu bezbednosti UN poslati konačnu verziju svog plana. SB UN je taj koji će doneti odluku o budućnosti Kosova.

Sejdiu: Nezavisnost nema alternativu

Predsednik Kosova Fatmir Sejdiju ocenio je da su izmene Ahtisarijevog predloga pozitivne i da ne menjaju suštinu dokumenta koji je prihvatljiv za Prištinu.

Sejdiu je izjavio da je delegacija Prištine došla u Beč da "završi istorijski proces koji će odrediti status Kosova, odnosno proglasiti nezavisnost zemlje".

"Nezavisnost je ključ samog postojanja i duha naroda Kosova koji je dugo patio tokom srpske okupacije, nakon što se oslobodio vekovne otomanske imperije"
, rekao je Sejdiu tokom razgovora o predlogu specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija o statusu Kosova.

Sejdiu je, kako piše u njegovom govoru prosledjenom novinarima u palati Hofburg, izjavio da je Kosovo "(slučaj) 'sui generis' u punom smislu te reči".

"Rekli smo, na samom početku procesa koji se sad završava, da je nezavisnost alfa i omega, početak i kraj našeg stava. Nikakve strukturne veze sa državnim institucijama Srbije nisu prihvatljive", rekao je Sejdiu.

Kosovski predsednik je rekao i da je za Prištinu prihvatljiv Ahtisarijev plan i da je uveren da će biti primenjen kao "konstitutivni paket za nezavisnu državu Kosovo". "Ovo je budućnost modernog Kosova, budućnost koja dolazi posle frustracija tokom istorije otpora stranoj okupaciji", rekao je on.

Sejdiu je ocenio da je "sada vreme za Kosovo i Srbiju da, kao nezavisne države, krenu putem integracija u strukture EU i NATO". On je rekao i da Kosovo ne želi, niti namerava da uzima tudju teritoriju, ali da neće tolerisati nikakve zahteve da se uzme njegova teritorija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image