• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Drašković: Ahtisarijev predlog opasan

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Drašković izjavio je u ponedeljak u Ženevi da predlog za rešenje statusa Kosova izaslanika UN Martija Ahtisarija predstavlja "opasnost za sve male zemlje, jer inauguriše princip da je sila iznad prava i zakona".

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Drašković izjavio je u ponedeljak u Ženevi da predlog za rešenje statusa Kosova izaslanika UN Martija Ahtisarija predstavlja "opasnost za sve male zemlje, jer inauguriše princip da je sila iznad prava i zakona".

U obraćanju Savetu UN za ljudska prava, čije je zasedanje počelo u ponedeljak u Ženevi, Drašković je rekao da se Ahtisarijevim planom Savetu bezbednosti UN predlaže da razbije teritorijalni integritet Srbije i da na njenoj teritoriji proglasi novu državu Kosovo.

On je ukazao na težak položaj pripadnika manjina, pre svega Srba, i na kršenje njihovih prava od 1999. godine, ocenivši da bi davanjem nezavisnosti Kosovu bila nagradjena "najteža kršenja ljudskih prava".

"I apsurdno i žalosno je da je visoki predstavnik UN predložio da albanska većina na Kosovu za ove najteže povrede ljudskih prava bude nagradjena dobijanjem svoje države, a da Srbi, žrtve zločina, budu kažnjeni razbijanjem svoje medjunarodno priznate države", rekao je Drašković.

On je naveo da su "albanski ekstremisti u proteklih osam godina, i to u prisustvu civilne i oružane sile UN, sa Kosova proterali više od 200.000 Srba i nealbanaca, srušili 150 crkava i oko 40.000 srpskih kuća i ubili i kidnapovali više od hiljadu Srba, od kojih su mnogi bili deca".

Srpski šef diplomatije je rekao da su sve članice Savet bezbednosti UN u odlučivanju o budućem statusu Kosova "pred istorijskom istinom i odgovornosti". "Odlučujući o Ahtisarijevom predlogu, oni će odlučivati o poštovanju ili kršenju Povelje UN, o tome da li ćemo živeti u svetu zakona ili u svetu diktata moćnih, o tome da li se smeju dobijati i nagrade za najteže povrede ljudskih prava", rekao je Drašković.

On je rekao da je Srbija za kompromisno rešenje, zasnovano na poštovanju Povelje UN i uz poštovanje svih legitimnih prava albanske većine na Kosovu.

U sedištu UN u Ženevi u ponedeljak je otvoreno četvrto redovno zasedanje Saveta UN za ljudska prava, na kojem će do 30. marta biti raspravljano o promociji i zaštiti ljudskih prava širom sveta.

Drašković će kasnije u ponedeljak imati odvojene susrete sa visokom komesarkom UN za ljudska prava Luiz Arbur i ministrom spoljnih poslova Luksemburga Žanom Aselbornom, a za utorak su predvidjeni njegovi susreti sa šefovima diplomatija Slovenije i Madjarske Dimitrijem Rupelom i Kingom Genc.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image