• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Roan: Nemamo "plan B" za Kosmet

Zamenik specijalnog izaslanika UN za status Kosova i Metohije Alber Roan izjavio je u ponedeljak uveče u Beču da UNOSEK nema „plan B“ za budući status pokrajine i da zato želi odluku Saveta bezbednosti UN pošto smatra da je ona moguća

Zamenik specijalnog izaslanika UN za status Kosova i Metohije Alber Roan izjavio je u ponedeljak uveče u Beču da UNOSEK nema „plan B“ za budući status pokrajine i da zato želi odluku Saveta bezbednosti UN pošto smatra da je ona moguća.

Roan je objasnio da će, ukoliko Savet bezbednosti UN ne bude doneo odluku o rešenju statusa Kosmeta, na snazi i dalje biti rezolucija 1244 iz juna 1999. godine i da će u pokrajini ostati UNMIK, koji je već mesecima u procesu razgradnje.

"Ne verujem da bi Evropska unija mogla da pronadje jedinstven stav oko priznavanja nezavisnosti Kosova, u slučaju da nema odluke Saveta bezbednosti, a EU ne bi mogla ni da uspostavi svoju misiju. Takva situacija izazvala bi haos", kazao je Roan u diskusiji na temu "Kosovo - Gordijski čvor Balkana", u organizaciji Evropskog kluba.

Roan je izjavio da ne zna šta će biti u Savetu bezbednosti, ali je primetio da su Velika Britanija i SAD, koje će u aprilu i maju predsedavati najvažnijim telom UN, "odlučne da taj problem reše".

Prema Roanu, "biće komplikacija posle odluke Saveta bezbednosti, zbog odbijanja Srbije", ali je on uveren da bi se "odlukom u svetskoj organizaciji i to vremenom rešilo".

Prema austrijskom diplomati, da bi predlog bio primenljiv potrebno je da Srbi na Kosmetu prestanu sa bojkotom privremenih institucija u pokrajini pošto se veći deo dokumenta bavi poboljšanjem prava zajednica, posebno srpske.

"Bez saradnje kosovskih Srba predlog rešenja nema izgleda na uspeh", poručio je on, dodajući da vlasti u Beogradu imaju veliku odgovornost zbog uticaja na Srbe u južnoj pokrajini.

Po Roanu, dalje odlaganje rešenja bilo bi kontraproduktivno i opasno. On smatra da budući status mora biti, pre svega, prihvatljiv za stanovništvo Kosova, koje opet ne pristaje na alternativna razmišljanja i nekakvo prelazno rešenje.

Takvo rešenje bilo je, kako je dodao Roan, moguće na pregovorima u Rrambujeu 1999, "ali je sada za to vreme suviše odmaklo."

U izlaganju je Roan ocenio i da su medjuetnički odnosi Albanaca i Srba u prošlosti uvek bili praćeni nasiljem, te da na Kosmetu nije postojala multietničnost, već jedino "miran suživot".

Po Roanu, podela Kosmeta bi bila rešenje samo u teoriji, jer polovina Srba živi na jugu, i centralnom delu pokrajine. "Podela bi značila njihov kraj, što medjunarodna zajednica želi da speči. Isto tako to bi takva solucija dovela do zahteva Albanaca na jugu Srbije, u Makedoniji i u Crnoj Gori za sličnim rešenjima", istakao je Roan.

Roan je dalje kazao da se u dokumentu, koji će on lično odneti u sredu u Njujork generalnom sekretaru UN, ne nalazi predlog statusa, već se se on naći u propratnom aktu.

UNOSEK u utorak treba da završi rad na dokumentu, koji će potom ući u proceduru prevodjenja na zvanične jezike u svetskoj organizaciji.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image