• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Plan za Kosovo u UN; Koštunica kritikuje

Zamenik šefa pregovarača za status Kosova Alber Roan predao je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki Munu predlog za rešenje statusa južne srpske pokrajine.

Zamenik šefa pregovarača za status Kosova Alber Roan predao je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki Munu predlog za rešenje statusa južne srpske pokrajine.

Rasprava o Kosovu trebalo bi da počne 26. marta u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

"Dokument, koji je zamenik izaslanika generalnog sekretara zvanično dostavio UN sadrži i poseban aneks kojim je Marti Ahtisari predložio status koji se najbolje može definisati terminom 'nadgledana nezavisnost'", rekao je agenciji Tanjug diplomata koji je želeo da ostane anoniman.

Diplomate iz SAD, Velike Britanije, Nemačke i Francuske smatraju da je verzija Ahtisarijevog predloga o načinu rešavanja budućeg statusa Kosova, koja je predata generalnom sekretaru UN, suštinski, konačna, ali da nije isključeno da će tokom rasprave u Savetu bezbednosti pretrpeti izvesne promene.

Sadržaj Ahtisarijevog dokumenta, medjutim, neće biti dostupan javnosti dok ne bude preveden na sve jezike država članica Saveta bezbednosti, što se očekuje u narednih desetak dana, rekao je taj diplomata.

Ahtisari, koji se nalazi u poseti Južnoj Africi i Gani, najavio je, ranije, da će predlog rešenja, koji je Roan predao generalnom sekretaru UN sadržati i preciznu definiciju budućeg statusa Kosova, rekao je jedan diplomata u UN.

Roan će se, kako je najavljeno, u organizaciji grčke misije pri UN, sastati sa više diplomata, nakon čega će, najverovatnije, biti poznato više detalja o poslednjoj verziji Ahtisarijevog plana.

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da predlog Martija Ahtisarija za Kosovo i Metohiju ne ispunjava nijedan uslov za raspravu u Savetu bezbednosti i ocenio da je rešenje u novom pregovaračkom procesu.

"Ovaj predlog najpre ne ispunjava formalne uslove, jer je očigledno da se ne radi o kompromisnom rešenju, već je Ahtisari stao na jednu, albansku stranu, i napravio jednostran predlog", izjavio je Koštunica agenciji Tanjug.

On je ocenio da je Ahtisari time prekršio i vodeće principe Kontakt grupe, koji su nalagali da se pronadje kompromisno i sporazumno rešenje.

"Neuporedivo je važnije istaći da Ahtisarijev predlog u suštinskom smislu ne ispunjava uslov da se nađe na Savetu bezbednosti, imajući u vidu da se ovim predlogom grubo krše Povelja UN i fundamentalni principi nepovredivosti granica i poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta medjunarodno priznatih država", istakao je Koštunica.

"Zbog toga je Srbija", naveo je premijer, "odbacila Ahtisarijev predlog kao protivpravan i nelegitiman". "'Uvereni smo da Savet bezbednosti ne može podržati predlog koji je direktno suprotan Povelji UN", istakao je Koštunica.

Premijer je naglasio da "Srbija rešenje vidi u otpočinjanju novog procesa, ovog puta pravih i istinskih pregovora, koji će voditi postizanju sporazuma, saglasnog medjunarodnom pravu i Ustavu Srbije".

Kosovska štampa: Ahtisari u UN 3.aprila

Marti Ahtisari će 3. aprila predstaviti Savetu bezbednosti UN predlog o Kosovu, posle čega će uslediti dogovori o novoj rezoluciji, objavili su prištinski dnevnici na albanskom, pozivajući se na neimenovane izvore.

"Ekspres" tvrdi da će u Savetu bezbednosti, posle predstavljanja Ahtisarijevog predloga, uslediti konsultacije koje bi mogle da potraju šest nedelja, a u tom periodu bi, kako list navodi, članice ovog tela trebalo da se dogovore o sadržaju nove rezolucije o Kosovu.

"Koha ditore", medjutim, pozivajući se na svoje diplomatske izvore, piše da je zbog još "jakog protivljenja Rusije" teško odrediti koliko dugo će trajati konsultacije.

Prema neimenovanim izvorima "Ekspresa", Rusija se navodno neće usprotiviti novoj rezoluciji u kojoj će stajati da "rešenje statusa treba da bude u skladu sa Ahtisarijevim planom". Ovaj list, medjutim, kao zemlju koja će "kočiti" proces navodi Nemačku.

"Očekuje se da će rešenje odlagati Nemačka, koja insistira na tome da rešenje za Kosovo ne bi trebalo utvrditi dok ona predsedava EU", tvrdi "Ekspres". S druge strane, taj list navodi da Francuska ima "stabilniji stav o nezavisnosti Kosova".

U posebnom tekstu "Koha ditore" navodi reči švedskog ministra spoljnih polsova Karla Bilta, prema kome će Kosovo postati "nezavisni evropski protektorat". Evropska unija bi trebalo više da razmišlja o budućnosti, jer se od nje očekuje da preuzme nadzor nad Kosovom posle usvajanja nove rezolucije Saveta bezbednosti, upozorio je Bilt.

Bilt je, kako navodi prištinski dnevnik, ocenio da je EU naučila lekciju iz 1991. i 1992.godine, kada je Hrvatska proglasila nezavisnost, posle čega Evropa nije uspela da koordinira svoje reakcije i formuliše koherentnu politiku prema Balkanu.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image