• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Legiji čestitke za rodjendan preko sajta!

Povodom rodjendana Milorada Ulemeka Legije, osudjenog za atentat na Ibarskoj magistrali i optuženog za ubistvo premijera Zorana Djindjića prošlog petka postavljen je internet sajt na kojem mu poštovaoci čestitaju rodjendan i žele "da sledeći dočeka u krugu porodice".

Povodom rodjendana Milorada Ulemeka Legije, osudjenog za atentat na Ibarskoj magistrali i optuženog za ubistvo premijera Zorana Djindjića prošlog petka postavljen je internet sajt na kojem mu poštovaoci čestitaju rodjendan i žele "da sledeći dočeka u krugu porodice".

Zbog medijske promocije sajta www.srecan-rodjendan.co.sr, Fond za humanitarno pravo upozorio je na opasnost prakse stalnog veličanja optuženika i zločinaca, prenosi list "Danas".

Prezentacija naslovljena sa "Srećan ti rodjendan, komandante", osim fotografija Ulemeka, crvene pozadine sa rodjendanskim tortama i svećicama, balona u bojama zastave Srbije, sadrži pesmu Djordja Balaševića i link na forum Crvenih beretki. Iz Fonda ističu da su članovi foruma uz mnogo neumesnih komentara na račun zločina i žrtava, raspravljali o sreći, rodjendanima, "te veličini i herojstvu komandanta".

"Nedopustivo je ne reagovati na takvu vrstu propagande u zemlji koja već ima problem sa nekažnjavanjem, preuzimanjem odgovornosti i suočavanjem sa zločinima. Na kraju, ne smemo da zaboravimo činjenicu da za razliku od većine onih koji su mu u životu zasmetali, Milorad Ulemek Legija ipak može da slavi rodjendan", zaključuje u FHP.

U Srbiji nema cenzure, garantuje Ustav Srbije. Ustav, naime predvidja da nadležni sud može sprečiti širenje informacija i ideja preko sredstava javnog informisanja (u koje spada i Internet) samo ako je to neophodno radi sprečavanja pozivanja na nasilno rušenje Ustavom utvrdjenog poretka ili teritorijalnog integriteta Srbije, sprečavanja propagiranja rata ili podstrekivanja na neposredno nasilje, zagovaranja rasne, nacionalne ili verske mržnje, kojim se podstiče na diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje.

Kako Internet važi za najdemokratičniji od svih medija, registracija domena nije uslovljena sadržajem koji će biti postavljen na njima. Svetska praksa pokazuje da je teško kontrolisati sadržaj na Internetu, pa se tako mogu pronaći i sajtovi koji su posvećeni Adolfu Hitleru.

Na pitanje je li bilo sličnih zahteva za registraciju domena u Srbiji, administratorka .yu domena Mirjana Tasić kaže za "Danas" kako je postojeće ograničenje da isključivo pravna lica mogu da zakupe domen, učinilo da sličnih zahteva ne bude.

"Bilo je nekoliko pritužbi na ružne reči - klevete u pojedinim domenima. One koji su se žalili upućivala sam na korisnika domena. Tužbu je lako podići zato što je to uvek pravno lice", navodi Tasić.

Pravni stručnjaci ukazuju na to da tužilaštvo ne može da interveniše tako da utiče na sadržinu sajta, jedini ovlašćen za to je njegov administrator. Prema Sajber konvenciji, ukoliko sadržina sajta upućuje na izvršenje krivičnog dela, tužilaštvo može da opomene administratora i nastavi da prikuplja dokaze u cilju otkrivanja identiteta lica. Ukoliko administrator nakon opomene ne izmeni sadržinu sajta, protiv njega može biti pokrenut krivični postupak.

Postojeća zakonska regulativa u Srbiji, neprecizna je i ne predvidja odgovornost administratora za sadržinu sajta, već je to ostavljeno na diskrecionu ocenu administratorima. Kako je "rodjendanska čestitka" Ulemeku registrovana na TLD Surinama (koji nema "why is" servis, preko koga se proveravaju podaci o vlasnicima domena), tužilaštvo bi te podatke moglo da dobije preko medjunarodne pravne pomoći. Ta procedura može trajati i do godinu dana. Na sajtu Registra nacionalnog domena Surinama stoji upozorenje da će biti uklonjen zakupljeni sajt koji ima nezakonit sadržaj.

Medjutim, Surinam nema osobu zaduženu za mrežu "24 kroz 7", za kontakt i davanje informacija iz oblasti sajber kriminala.

Pojedini sajtovi na Internetu omogućavaju postavljanje stranice sa garancijom da je server anoniman, što omogućuje i anonimnost IP adrese. Lokacije takvih servera i sajtova su različite, a najviše ih ima u Kini.

Zanimljivo je da se urednik foruma posvećenog Ulemeku potpisuje sa Wolf (vuk), a pod rubrikom interesi navodi da je to "odbrana srbstva".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image