• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dobins: Rusija odlaže rešenje za Kosovo

Direktor Centra za medjunarodnu bezbednost i odbrambenu politku u Korporaciji "Rand" i bivši specijalni izaslanik za Balkan, Džejms Dobins ocenio je da Rusija stvara prepreke i nastoji da odloži donošenje odluke o konačnom statusu Kosova.

Direktor Centra za medjunarodnu bezbednost i odbrambenu politku u Korporaciji "Rand" i bivši specijalni izaslanik za Balkan, Džejms Dobins ocenio je u intervjuu Glasu Amerike da Rusija stvara prepreke i nastoji da odloži donošenje odluke o konačnom statusu Kosova, jer Moskva shvata da bi sa njene tačke gledišta, odluka bila negativna.

"Medjunarodna zajednica bi bila spremna da nastavi pregovore ako bi Beogad "de facto" pregovarao, što on suštinski nije spreman, pa dalji pregovori ne bi bili svrsishodni. Mislim da na zahtev da se pregovori produže neće biti pozitivnog reagovanja ni generalnog sekretara Ujedinjenih nacija kao ni Saveta bezbednosti, ukoliko ne dodje do nekih promena u stavu Srbije", kaže Dobins.

Komentarišući kakav bi scenario bio ukoliko Srbija i Rusija odbace Ahtisarijev plan, on smatra da neće mnogo značiti ako ga Srbija odbaci, jer nije članica Saveta bezbednosti UN, ali ako to učini Rusija i bude spremna da stavi veto na novu rezoluciju, verovatno da u tom slučaju ne bi ni došlo do glasanja u Savetu bezbednosti, tako da Moskva i ne bi morala da stavi veto.

Nova rezolucija bi mogla da bude minimalistička i prihvatljiva i njome bi se jednostavno okončalo prisustvo UNMIK-a, a status Kosova bi odlučili NATO, Evropska unija i Sjedinjene Države, koje bi onda verovanto priznale nezavisnost Kosovo, posle prethodnog razmatranja svih drugih alternativa, navodi Dobins.

Na pitanje da li bi medjunarodna zajednica nametnula rešenje ako ne bi bio postignut dogovor Beograda i Prištine, Dobins kaže da je to u stvari ono što Ahtisarijev predlog i predstavlja, odnosno da se rezolucijom u SB donese odluka, koja bi predstavljala nametnuto rešenje. "Mi smo već jednom nametnuli rešenje, pošto je rezolucija 1244 bila nametnuta tadašnjoj Jugoslaviji kao rezultat akcije NATO-a, ocenio je američki stručnjak.

Komentarišući pismo koje su predsedniku Bušu uputili predstavnici Srpskog kokusa u američkom Kongresu u kojem traže da se suprotstavi nametnutom rešenju za Kosovo, Dobins smatra da to pismo verovatno neće imati veći uticaj.

"Ipak, pritisci iz Kongresa imaju odredjen uticaj u našem političkom sistemu. Medjutim, Albanski kokus je veći od srpskog i, uopšte uzevši, Kongres ima više sluha za albansku nego za srpsku stranu . S druge strane, imate veoma uticajne članove Kongresa kao što je senator Džordž Vojnovič, koji podržava Srbiju, posebno sadašnju demokratsku vlast. Dobins je ocenio da će američki Kongres nastaviti da favorizuje nezavisnost Kosova.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image