• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ahtisari predložio nezavisnost Kosova

Specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari predložio je, u izveštaju Savetu bezbednosti UN, da status Kosova bude nezavisnost pod nadzorom medjunarodne zajednice

Specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari predložio je, u izveštaju Savetu bezbednosti UN, da status Kosova bude nezavisnost pod nadzorom medjunarodne zajednice.

Posle godinu dana direktnih pregovora i konsultacija, Beograd i Priština nisu uspeli da se dogovore oko statusa Kosova. Obe strane su ostale pri suprotstavljenim stavovima. Smatram da je iscrpljena svaka mogućnost dogovora oko statusa Kosova, navodi se u Ahtisarijevom izveštaju koji je u ponedeljak prosledjen Savetu bezbednosti.

Specijalni izaslanik UN naveo je i da je od suštinske važnosti da se pitanje Kosova što pre reši.

"Posle pažljivog razmatranja nedavne istorije Kosova, realnog stanja na Kosovu danas i pregovora na kojima su učestvovale sve strane, došao sam do zaključka da je jedino održivo rešenje za Kosovo nezavisnost, koju bi u početku nadgledala medjunarodna zajednica", navodi se u izveštaju.

Nezavisnost Kosova je jedino realistično rešenje, navodi se u izveštaju i dodaje da kosovske institucije moraju dalje da se razvijaju uz medjunarodnu pomoć i nadzor.

U izveštaju se dodaje i da kosovski Srbi moraju da aktivno učestvuju u kosovskim institucijama.

"Mojim predlogom obezbedjuju se osnove za buduće nezavisno Kosovo koje je održivo i stabilno i gde će sve zajednice živeti u miru i dostojanstvu", naveo je Ahtisari i dodao da je za ekonomski razvoj Kosova potrebna stabilnost "koju može da pruži samo nezavisnost".

"Kosovo je jedinstven slučaj koji zahteva jedinstveno rešenje. On nije presedan za druge nerešene konflikte", zaključuje se u izveštaju Ahtisarija.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun naveo je u pismu predsedavajućem Saveta bezbednosti da u potpunosti podržava predlog specijalnog izaslanika za status Kosova.

Činom zvaničnog uručivanja Ahtisarijevog predloga predstavnicima država članica Saveta bezbednosti UN "počela je odlučujuća faza" odredjivanja budućeg statusa Kosova, navodi se u saopštenju generalnog sekretara UN.

Konačni sveobuhvatni predlog rešenja statusa Kosova sa 12 aneksa dostupan je na sajtu UN na francuskom, španskom, ruskom, arapskom i kineskom jeziku, dok je na engleskom jeziku dostupan samo Ahtisarijev izveštaj Savetu bezbednosti.

Konačni Ahtisarijev plan bez suštinskih promena

U predlogu koji je specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari predao generalnom sekretaru UN, a u ponedeljak je zvanično obelodanjen, nalazi se nekoliko izmena u odnosu na plan koji je predstavljen 2. februara, ali te izmene ne menjaju suštinu predloga.

U konačnoj verziji predloga, u prvom članu opštih principa dodata je odredba prema kojoj Republika Srbija i Kosovo treba da formiraju mešovitu komisiju zaduženu za olakšavanje medjusobne saradnje i razvijanje dobrosusedskih odnosa.

Pored ranije utvrdjenih zvaničnih jezika, srpskog i albanskog, u novom predlogu dodata je odredba prema kojoj na opštinskom nivou kao zvanični jezici mogu biti korišćeni i turski, bošnjački i romski jezik.

U delu koji se odnosi na prava izbeglica i interno raseljenih lica, uneta je odredba da svi oni imaju pravo da "slobodno biraju mesto na koje će se vratiti".

U članu o ekonomskim i imovinskim pitanjima dodata je odredba prema kojoj će penzioni fond Kosova nastaviti da prikuplja privatna sredstva za obezbedjivanje penzija i njihovo pažljivo investiranje.

Ove funkcije, kako je navedeno, penzioni fond Kosova će vršiti potpuno nezavisno i isključivo u interesu korisnika fonda.

U članu u kojem se govori o ustavnoj komisiji i izborima, uneta jeodredba da pravo glasa imaju punoletne osobe koje su živele na Kosovu u trenutku stupanja na snagu rešenja o statusu, i one koje su pokrajinu napustile od 1. januara 1998. godine.

U članu pet aneksa koji se odnosi na vladu Kosova dodata je odredba prema kojoj će ministri i njihovi pomoćnici biti birani poslekonsultacija partija, koalicija ili grupa koje predstavljaju manjinske zajednice, a imenovanje ministara ili njihovih pomoćnika mora biti zvanično potvrdjeno većinom glasova u skupštini.

U delu koji se odnosi na Centralnu izbornu komisiju, izmenjen je broj članova i sa devet povećan je na 11 članova.

U članu jedan aneksa pet, koji se odnosi na versko i kulturno nasledje, dodate su odredbe prema kojim Srpska pravoslavna crkva treba javnosti da omogući pristup svojim prostorijama kako bi se "bolje razumeo i ocenio njen verski, kulturni i istorijski značaj".

Takodje, navodi se da vlasti Kosova ne mogu na arbitraran način zabraniti ulaz ili boravak na Kosovu ni predstavnicima SPC, ni običnimvernicima.

U delu koji se odnosi na medjunarodno vojno prisustvo dodata je odredba prema kojoj NATO treba da podrži uspostavljanje struktura i kompetencija neophodnih za kontrolu i upravljanje kosovskim bezbednosnim snagama, pre svega u domenu izrade strategije, planiranja snaga, upravljanja ljudstvom, planiranja vežbi i nabavki.



Durlo:SB UN prosledjeni predlog i izveštaj Ahtisarija

Savetu bezbednosti UN u ponedeljak su prosledjena dva dokumenta - sveobuhvatni predlog rešenja statusa Kosova i izveštaj specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija u kome se navodi da status Kosova treba da bude "nezavisnost koju će nadgledati medjunarodna zajednica", rekao je Ahtisarijev portparol Remi Durlo.

"Dva dokumenta su u ponedeljak obelodanjena i predata Savetu bezbednosti - sveobuhvatni predlog i izveštaj specijalnog izaslanika o budućem statusu Kosova u kome se objašnjava predlog i preporučuje da status Kosova bude nezavisnost koju će nadgledati medjunarodna zajednica", rekao je Durlo u telefonskoj izjavi agenciji Beta.

Durlo je rekao da kancelarija specijalnog izaslanika (UNOSEK) za sada ne zna kada će Savet bezbednosti održati sednicu na kojoj će raspravljati o Ahtisarijevom predlogu i preporukama.

"Ne znamo zvanično kada će biti sednica. Predsedavajući Saveta bezbednosti - Velika Britanija će kasnije ove nedelje sa drugim članicama odrediti datum. Čekamo poziv Saveta bezbednosti", rekao je Durlo.
(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image