• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Roan: Srpski zahtevi bili potpuno nerealni

Zamenik izaslanika UN za Kosovo Alber Roan optužio je Beograd da u pregovorima o budućem statusu pokrajine nije želeo kompromise.

Zamenik izaslanika UN za Kosovo Alber Roan optužio je Beograd da u pregovorima o budućem statusu pokrajine nije želeo kompromise.

"Dokument koji je prosledjen Savetu bezbednosti UN sastoji se od našeg sveobuhvatnog paketa rešenja, koji se pre svega bavi zaštitom srpske zajednice na Kosovu, kao i izveštaja izaslanika UN Martija Ahtisarija u kojem on predlaže nezavisnost, koja bi na odredjeno vreme bila medjunarodno nadzirana", rekao je austrijski diplomata u intervjuu u bečkom dnevniku "Prese".

Na konstataciju da je ovaj predlog potpuno neprihvatljiv za Beograd, i pitanje da li to predstavlja problem, Ahtisarijev zamenik je odgovorio da su medjunarodni posrednici želeli mogućnost da se pronadje dogovoreno rešenje, ali da to nije bio slučaj.

"Zbog toga postoje samo dve mogućnosti - ili će problem biti rešene odlukom Saveta bezbednosti UN iako on nije prihvatljiv za Beograd, ili se problem ostavlja nerešen", naveo je Roan.

"Beograd je od početka pokušao da ocrni čitav pregovarački proces, u nameri da time odbacivanje verovatnog ishoda bude lakše. To što se nije prezalo od dezinformacija i ličnih napada ispod nivoa, ne prikazuje srpsku delegaciju u dobrom svetlu. Medjutim ti napori su doživeli neuspeh. Prgeovori su bili tako transparentni da svako zna gde je razlog za nedostatak napretka. I uz to predlog Ahtisarija uživa punu podršku generalnog sekretara UN i velikog dela medjunarodne zajednice", poručio je Roan konfrontiran konstatacijom da je Beograd tvrdio da je Ahtisari pristrasan.

"I Rusija zna da dalji pregovori ne bi doneli nikakva suštinski napredak. Odbijanje rešenja bez ponude suštinske alternative ne može biti zadovoljavajuće. Posledice bi bile razarajuće kako za UN, tako i Kosovo, kao i čitav region", naglasio je Roan u vezi negativnog stava Moskve prema Ahtisarijevom predlogu.

Na pitanje šta će se desiti ukoliko Moskva blokira plan u Savetu bezbednosti UN austrijski diplomata je odgovorio da ne želi da spekuliše o tome.

"Mi smo uvereni da će Savet bezbednosti doneti odluku", uveren je on.
Upitan zašto pregovori nisu doneli nikakav dogovor, pa čak ni u tehničkim pitanjima, Roan je ocenio da su za to krive "rigidne pozicije dve strane".

"Zbog rigidnih pozicija dve strane nije bilo moguće postići dogovor o statusu. Nezavisnost i ne-nezavisnost se ne mogu pomiriti. Kod tehničkih pitanja se radi gotovo isključivo o merama u korist srpske zajednice na Kosovu. Zbog toga smo se tu nadali konstruktivnijem stavu srpske strane.

Medjutim zahtevi Beograda i u ovim oblastima bili su nerealni. Morali smo da pronadjemo kompromis izmedju kosovskog i srpskog polaznog stava", objasnio je bivši generalni sekretar Ministarstva inostranih poslova Austrije.

"Verujem da se u Beogradu mislilo da ako se odbaci sveukupno rešenje ne treba prihvatati kompromise ni po pojedinačnim pitanjima. To je za žaljenje jer je kod mnogih tehničkih pitanja bio moguć dogovor", smatra Roan.

On je takodje odbacio i kritike Srbije da se nije razgovaralo o statusu u pregovorima jer je on od početka bio poznat.

"To ne odgovora činjenicama. Stalno se govorilo o statusu, zato što se on ne može potpuno odvojiti od praktičnih pitanja. To da nije bilo napretka je tačno, ali to je na stranama u konfliktu", zaključio je Roan.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image