• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: Ruski veto od istorijskog značaja

Premijer Srbije Vojislav Koštunica ocenio je u utorak da ruski veto na predlog izaslanika UN Martija Ahtisarija za nezavisnost Kosmeta "ima u najdubljem smislu istorijski značaj za Srbiju i srpski narod".

Premijer Srbije Vojislav Koštunica ocenio je u utorak da ruski veto na predlog izaslanika UN Martija Ahtisarija za nezavisnost Kosmeta "ima u najdubljem smislu istorijski značaj za Srbiju i srpski narod".

"Ruski veto u Savetu bezbednosti na plan Ahtisarija da se rasparča Srbija, da se samovoljno prekroje naše državne granice, i veto Rusije na brutalno otimanje 15 odsto srpske teritorije, ima u najdubljem smislu istorijski značaj za Srbiju i srpski narod", istakao je Koštunica u izjavi Tanjugu.

"Danas Srbija još jednom upućuje upozorenje da Kosovo nikada ne može biti nezavisno, i da Srbija unapred odbacuje pokušaj otimanja Kosova kao akt pravnog nasilja", rekao je premijer Srbije.

On je podsetio da je NATO alijansa bez odobrenja Saveta bezbednosti UN bombardovala Srbiju 1999. godine i da je odgovornost za to ove vojne alijanse dovoljno velika i za prošli i za ceo ovaj vek.

"Uvereni smo da će Ahtisarijev predlog propasti u Savetu bezbednosti i da će to otvoriti vrata za novi pregovarački proces sa novim posrednikom", naglasio je Koštunica.

Samardžić: Ahtisarijev plan bezuspešan korak

Koordinator državnog tima za pregovore o statusu Kosova i Metohije Slobodan Samardžić izjavio je da Ahtisarijev izveštaj, podnet Savetu bezbednosti, predstavlja poslednji korak u jednoj bezuspešnoj fazi rešavanja budućeg statusa Kosova i Metohije.

"Bezuspešnoj zato što iz tog izveštaja, sasvim izvesno, ne može da proistekne nikakva odluka Saveta bezbednosti, a najmanje rezolucija koja bi zamenila Rezoluciju 1244", rekao je Samardžić agenciji Tanjug.

To uverenje Samardžić gradi na osnovu stavova velikog broja članica Saveta bezbednosti, počev od Rusije koja je izričito protiv toga, zatim Kine koja se zalaže za održanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, i jednog broja nestalnih članica Saveta koje nisu spremne da prihvate ovako nagao i prek ishod ovih pregovora.

Samardžić je kazao da se u prvoj polovini aprila može očekivati sednica Saveta bezbednosti, na kojoj će Ahtisari podneti svoj izveštaj. "Naša strana će to iskoristiti da izloži svoje poznato stanovište.

Predsednik vlade Vojislav Koštunica će govoriti u ime Srbije i još jednom potvrditi čvrst stav da Kosovo, u smislu rešavanja statusa, treba da ostane u Srbiji u režimu suštinske autonomije sa medjunarodnim garancijama", istakao je Samardžić i dodao da bi posle toga trebalo otvoriti novu fazu rešavanja ovog problema.

Samardžić očekuje da će doći do vrlo intenzivnih konsultacija medjunarodnih učesnika, u okviru Saveta bezbednosti, u okviru Kontakt grupe i u okviru EU, dakle svih učesnika koji su i do sada na neki način učestvovali u ovom procesu.

"Te konsultacije treba da proishode odlukom o nastavku procesa. Jedino se nastavkom ovog procesa može tragati za rešenjem koje će biti kompromisno i mirno i koje će otvoriti perspektivu budućnosti za ovaj region", ocenio je savetnik premijera Srbije.

On smatra da Ahtisarijev predlog "zatvara svaku perspektivu, daje nezavisnost Kosovu, otcepljuje Kosovo nepravno i vanpravno od Srbije i otvara jednu novu stranicu sukoba ne samo na Balkanu nego i u Evropi i šire".

"Sigurni smo da će se dobar deo sveta opredeliti za mirno, stabilno i trajno rešenje Kosova i Metohije i smatramo da jedino nastavak procesa i, naravno, nastavak pregovora, koji bi se vodili u jednoj drugačijoj atmosferi, sa jednim drugačijim vodjstvom i sa drugačijim posredovanjem medjunarodne zajednice, može da postigne svoj pravi cilj", naglasio je Samardžić.

Mediji: Preti dalji egzodus Srba

Posle rešenja statusa Kosova i Metohije preti dalji egzodus Srba, a dosadašnja politika NATO i EU u južnoj srpskoj pokrajini je poražavajuća, ocenjuje berlinski Institut za evropsku politiku u poverljivom izveštaju sačinjenom za nemačku vojsku.

Medjunarodna zajednica snosi u velikoj meri odgovornost zato što na Kosovu i Metohiji do sada nije došlo do stabilnog, pozitivnog razvoja, navodi se u toj studiji koju je u utorak objavio nemački list "Zidojče cajtung".

"Pokušaj izgradnje multietničkog društva na Kosovu je propao", prenosi list navode iz studije, u kojoj se optužuje Zapad da je "svojim ponašanjem, koje se graniči sa nemarnošću" i kojim se kriminalni elementi u politici i društvu tolerišu, utro put trajnom cementiranju problema.

Multetnička zabluda se održava u životu, pre svega, kod onih nosilaca medjunarodnih funkcija čiji se radni uspeh meri neposredno ispunjavanjem tog cilja ili kod onih, koji su preko direktnog finansijskog interesa, zainteresovani za nastavak odgovarajućeg programa, navodi se dalje u studiji.

U dokumentu se navodi i primer da, nasuprot tome što tvrde Kfor i UNMIK, izmedju naselja Albanaca i Srba ne postoji nikakva sloboda kretanja.

Izdavači ove studije veliku težinu daju pretnji od organizovanig kriminala u pokrajini. "Umesto da potpomaže sigurnost, medjunarodna zajednica je proteklih godina otvoreno doprinela stabilizaciji lokalnih struktura moći organizovanog kriminala" navodi se dalje i dodaje da se "politička elita Kosova regrutuje pretežno od nekadašnjih boraca OVK".

Oni su, prema navodima, etablirani u lokalne klanove i otržu se bilo kakvoj javnoj kontroli. Sudije, na primer, i državni tužioci iz straha od represije odbijaju da uzmu politički osetljive slučajeve, a zbog loše zarade od oko 150 evra, masovno su podložni korupciji.

U studiji se, takodje, kaže da do najvišeg nivoa policijskog aparata Kosova postoje tesne porodične veze sa glavnim akterima organizovanog kriminala.

Medjunarodna zajednica snosi odgovornost zato što se na Kosovu do sada nije došlo do stabilnog pozitivnog razvoja, zaključuje se u poverljivoj studiji izradjenoj za nemačko Ministarstvo odbrane.

Francuski Radio Frans enternasional (RFI) ocenio je u utorak da Zapad nastoji da po svaku cenu izdejstvuje nezavisnost Kosova i Metohije, koristeći se pri tom katkad čudnim, apsurdnim argumentima.

"Sve češće se čuju tvrdnje kako Kosovo mora da postane nezavisno zato što će, u protivnom, u pokrajini izbiti nasilje", kaže se u komentaru RFI i precizira da bi žrtve tog nasilja bili Srbi, a možda i pripadnici medjunarodnih snaga.

Za RFI je, medjutim, vrlo čudno što bi za to nasilje bili optuženi Rusi, zato što se protive nezavisnosti, i oni koji bi neminovno bili žrtve tog nasilja, Srbi, a nikako kosovski Albanci ili NATO, koji je nadležan za bezbednost na Kosovu.

"U takvim situacijama se obično ide u obrnutom smeru pa se okrivljuju vinovnici nasilja kojima se, kao što se često kaže, ne sme popuštati jer terorizam nije opcija", navodi francuski radio i dodaje: "U ovom slučaju se nasilje očigledno isplati, jer se unapred tvrdi da će krivi biti - žrtve zato što su nepopustljive".

Srbija nikada neće pristati na otkidanje svoga dela teritorije, ističe RFi, dodajući da je mnogo "veći problem što nema načina da takvo rasparčavanje jedne države ostane izolovano, da važi samo za Srbiju, kako bi to Amerika i Evropa želele, podrazumevajući - mada to ne kažu izričito - da je to tako zato što je NATO vodio rat".

"Takav diktat je mogao da prodje 90-ih godina, ali danas ne", ocenjuje RFI, dodajući da je "najgore što će bilo kakva odluka ili, pak, nedonošenje odluke izazvati dugoročno zaoštravanje sukoba na Balkanu".

Drašković: Nezavisnost Kosova - dinamit

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković ocenio je u utorak da bi priznavanje nezavisnosti Kosova bilo kršenje Povelje UN i medjunarodnog prava, i omogućilo bi slične presedane širom sveta, saopštilo je Ministarstvo.

"Ni SAD, ni EU ne mogu poreći istinu da bi priznavanje nezavisnosti Kosova značilo nepriznavanje medjunarodno priznate i suverene države Srbije, kao i nepriznavanje Povelje UN i važećih principa medjunarodnog prava", smatra Drašković.

Tretirajući danas Srbiju kao državu čije su granice, kako je ocenio ministar, "od paučine, te se mogu pomerati kako i dokle to sila želi, i Vašington i Brisel otvaraju vrata za slične presedane širom sveta i to već sutra".

"Zbog toga, Ahtisarijev predlog nije dinamit namenjen samo Srbiji", ocenjuje Drašković.

Drašković smatra "ciničnim" uveravanja visokih zvaničnika SAD i EU da se Srbiji, kako je naveo, "nasilno amputira rodno mesto... upravo iz prijateljskih osećanja i namera" kako bi lakše i brže "trčala" ka EU i NATO.

"Nema sumnje da je današnja Srbija opredeljena za svoj evropski put, i to ubrzano. Ovaj kurs neće ugroziti narod Srbije, nego oni koji se odluče da Srbiju ponize i njen narod prisile da sa osećanjem nacionalnog bola baca pogled na invalidne granice svoje države", upozorio je Drašković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image