• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vuk Jeremić: Još nije sve gotovo

Savetnik predsednika Srbije Vuk Jeremić izjavio je da je Beograd spreman za nastavak direktnih ili indirektnih pregovora o budućem statusu Kosova, ocenjujući da je važno da razgovori budu nastavljeni kako bi se postigao kompromis.

Savetnik predsednika Srbije Vuk Jeremić izjavio je da je Beograd spreman za nastavak direktnih ili indirektnih pregovora o budućem statusu Kosova, ocenjujući da je važno da razgovori budu nastavljeni kako bi se postigao kompromis.

"Fleksibilni smo oko formata tih pregovora. Bečki susreti, pod rukovodstvom izaslanika UN Martija Ahtisarija, nisu doneli kompromis. Možda zbog forme, odabira pregovarača UN, možda zbog instrukcija koje je pre početka pregovora dala Kontakt grupa", rekao je Jeremić u intervjuu za "Večernje novosti".

Odgovarajući na pitanje novinara da se podsekretar SAD Nikolas Berns ne slaže sa idejom o novom posredniku i nastavku pregovora, on je ocenio da taj stav ne treba posmatrati kategorički.

"Ukoliko bi se imenovao novi pregovarač, radili bismo s njim, kao što bismo ponovo radili sa Ahtisarijem ako bi to bilo neophodno. Ne bismo smeli da nekim isključivim stavom sebe diskvalifikujemo", rekao je savetnik predsednika Borisa Tadića.

On je podsetio da se sa takvim stavom Beograda saglasila grčka ministarka spoljnih poslova Dora Bakojani, dodajući da slican stav imaju i Španija, Slovenija, Slovačka i Rumunija.

"Da budem iskren, nije većinsko raspoloženje za nastavak razgovora, ali EU svoje stavove donosi konsenzusom i zato ima još prostora za naše diplomatske napore", rekao je Jeremić.

On je istakao značaj nestalnih članica Saveta bezbednosi UN, jer da bi rezolucija o Kosovu prošla u UN, neophodno je da, pored toga što ni jedna od pet stalnih članica ne sme uložiti veto, dobije saglasnost devet država.

"Gana, Kongo i Južnoafrička Republika izrazili su zabrinutost, a i Indonezija je izuzetno skeptična prema Ahtisarijevom predlogu", rekao je Jeremić i dodao da je predsednik Tadić uputio pismo šefovima država tih zemalja u kojima je zatražio podršku.


Odgovarajući na pitanje koliko Srbija gubi time što dva meseca nije u stanju da formira novu vladu, Jeremić je odgovorio da je za Srbiju svaki dan važan i istakao da su sagovornici iz Evrope začudjeni zbog te činjenice i da se pitaju da li je za Beograd Kosovo zaista toliko bitno kada u ključnim trenucima ne može da se formira vlada.

On nije, medjutim, želeo da spekuliše o navodima pojedinih medija da će biti novi šef srpske diplomatije, naglasivši da je u ovom trenutku najvažnije da se formira demokratska i većinska vlada.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image