• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Albanci za autonomiju "istočnog Kosova"

Predsednik bujanovačkog ogranka DPA Sali Salihi zatražio je u ponedeljak da opštine Bujanovac, Preševo i Bujanovac dobiju autonomiju ili specijalni status. Rasim Ljajić izjavio da je ovaj zahtev van svake realnosti. Lider PDD Riza Haljimi izjavio je da bi Albanci iz Preševa i Bujanovca, u slučaju podele Kosova, mogli da traže pripajanje toj pokrajini, ali da za sada ne postoji saglasnost albanskih partija sa juga Srbije da se Preševo i Bujanovac pripoje Kosovu.

Predsednik bujanovačkog ogranka Demokratske partije Albanaca (DPA) Sali Salihi zatražio je u ponedeljak da opštine Bujanovac, Preševo i Bujanovac dobiju autonomiju ili specijalni status uz sprovodjenje medjunarodnog prava i standarda EU.

Lider Partije za demokratsko delovanje (PDD) Riza Haljimi izjavio je da bi Albanci iz Preševa i Bujanovca, u slučaju podele Kosova, mogli da traže pripajanje toj pokrajini, ali da za sada ne postoji saglasnost albanskih partija sa juga Srbije da se Preševo i Bujanovac pripoje Kosovu.

Salihi je u saopštenju zatražio od zvaničnika Srbije i medjunarodne zajednice da se, u fazi definisanja budućeg statusa Kosova, "obezbedi pravni mehanizam koji će garantovati ostvarivanje etničkih prava Albanaca koji žive u Bujanovcu, Preševu i Medvedji".

Funkcioner DPA je u saopštenju te tri opštine nazvao "istočnim Kosovom". "Naša politička volja uvek je bila ujedinjenje sa Kosovom i za to smo se i izjasnili na referendumu koji je održan 1. i 2. marta 1992. godine. Mi imamo legitimno pravo na samoopredeljenje i tražimo prisustvo mirovnih faktora na ovom prostoru do konačnog rešenja problema", naveo je Salihi.

Prema njegovim rečima, "neprihvatljivo je rascepljenje albanske zemlje", a svi koji rade suprotno tome "imaće istorijsku odgovornost za nečuvanje nacionalne sloge i za nerealizovanje platforme UČPBM (Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medvedje)".


Demokratska partija Albanaca je jedna od tri albanske partije koja nije učestvovala na poslednjim parlamentarnim izborima, a njen predsednik je Ragmi Mustafa, predsednik opštine Preševo.

Predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije Rasim Ljajić izjavio je u ponedeljak da je zahtev da opštine na jugu Srbije dobiju autonomiju ili specijalni status "van svake realnosti" i u koliziji sa principima Kontakt grupe.

"Ta izjava je politički motivisana i deo je ukupne borbe albanskih političkih subjekata u tom regionu", rekao je Ljajić, ocenivši da je izjava namenjena albanskom biračkom telu na jugu Srbije i da nikakve političke efekte ne može izazvati.

Haljimi: U slučaju podele Kosova - pripajanje juga Srbije

Po rečima lidera PDD Rize Haljimija, Albanci iz Preševa i Bujanovca bi, u slučaju podele Kosova, mogli da traže pripajanje toj pokrajini.

Haljimi, koji je jedini poslanik Koalicije Albanaca Preševske doline u Skupštini Srbije, rekao je agenciji Beta, povodom inicijative Demokratske partije Albanaca, da za sada ne postoji saglasnost albanskih partija sa juga Srbije da se Preševo i Bujanovac pripoje Kosovu.


Lider PDD je dodao da Koalicija Albanaca preševske doline, koju čine njegova stranka i Demokratska unija doline, podržava plan Martija Ahtisarija za rešenje statusa Pokrajine.

"U platformi koju su svi albanski odbornici iz opština Bujanovac, Preševo i Medvedja usvojili januara 2005. godine, navodi se niz zahteva za ostvarenje prava Albanaca u okviru institucija Srbije. Hipotetički, ukoliko se ti zahtevi ne ostvare ostavljena je mogućnost da se traži i pripajanje Kosovu", izjavio je Haljimi.

Prema njegovim rečima, Albanci sa juga Srbije mogli bi da traže pripajanje Kosovu "tek ukoliko se integrisanje preko institucija Srbije ne ostvari".

Albanci iz Preševa i Bujanovca održali su 1992. godine referendum u kome su se izjasnili za pripajanje Kosovu.

Na pitanje da li je zadovoljan dosadasnjim procesom integracije Albanaca u institucije Srbije, Haljimi je naveo da je "jedan deo programa iz 2001. godine ostvaren preko Koordinacionog tela, ali da postoji nezadovoljstvo Albanaca zato što Koštuničina vlada nije dovoljno radila u Bujanovcu i Preševu".

"Očekujemo od nove demokratske vlade Srbije da ima više sluha za zahteve Albanaca, i to pre svega oko povlačenja Žandarmerije i prekomernih vojnih snaga iz Kopnene zone bezbednosti, oko ekonomskog razvoja i oko rešavanja problema u prosveti", izjavio je Haljimi.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image