• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica u UN, protest zbog Sejdiua

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica sastaće se u ponedeljak sa ruskim i kineskim ambasadorima u Ujedinjenim nacijama, a pre sednice Saveta bezbednosti UN, Koštunica će u utorak razgovarati i sa generalnim sekretarom UN Ban Ki-Munom, prenele su agencije.

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica sastaće se u ponedeljak sa ruskim i kineskim ambasadorima u Ujedinjenim nacijama, a pre sednice Saveta bezbednosti UN, Koštunica će u utorak razgovarati i sa generalnim sekretarom UN Ban Ki-Munom, prenele su agencije.

Koštunica će zastupati Srbiju na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj u utorak posle podne po njujorškom vremenu početi rasprava o budućem statusu Kosova, koji je specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari opisao kao medjunarodnu nadgledanu nezavisnost sa širokim i garantovanim pravima za manjinske zajednice, posebno Srbe.

Šef vladine kancelarije za saradnju sa medijima Srdjan Djurić rekao je Beti da je povodom prisustva kosovskog predsednika Fatmira Sejdiua na sednici Saveta bezbednosti, ambasador Srbije u UN Pavle Jevremović uputio pismo Savetu bezbednosti i zatražio da, u "skladu sa Rezolucijom 1244 i Ustavnim okvirom za Kosovo, pokrajinu pred UN može da predstavlja samo UNMIK".

Prema njegovim rečima, predstavnici privremenih kosovskih institucija pred Savetom bezbednosti UN mogu da budu samo članovi delegacije koju predvodi šef UNMIK-a, kao što je to bilo i na prethodnim sednicama.

Tanjug podseća da se glavne poluge Saveta bezbednosti, Sjedinjene Američke Države i Rusija, ne slažu oko takvog načina rešavanja kosovske krize, što, kako navode diplomate na Ist Riveru, otvara vrata za komplikovane pregovore izmedju te dve države.

Od 15 država članica Saveta bezbednosti, pet je već podržalo Ahtisarijev predlog - SAD, Velika Britanija, Francuska, Belgija i Panama, dok su se Rusija i Kina suprotstavile nametanju rešenja tog problema, a preostale države tek treba da definišu konačni stav.

Očekuje se da se Savet bezbednosti preciznije odredi i prema nedavnoj ideji Rusije da se na Kosovo uputi posebna misija tog tela, čiji bi se članovi na licu mesta uverili o valjanosti izveštaja o stanju u pokrajini koje su poslednjih nedelja predstavili medjunarodni zvaničnici.

Pored premijera Koštunice u Njujork su doputovali i savetnici Vladeta Janković, Slobodan Samardžić i Leon Kojen.

Još bez odluke o sednici Saveta bezbednosti

Nepunih 24 časa pre održavanja sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu i Metohiji, još uvek nije poznato u kojem će formatu biti ona održana, zbog protivljenja Srbije da tom telu obrati privremeni pokrajinski predsednik Fatmir Sejdiu.

"Još uvek nije odlučeno. U igri su tri varijante: ukoliko se ambasadori odluče da sednica ima karakter konsultacija, ni srpski premijer (Vojislav Koštinica) ni predsednik Kosova (Fatmir Sejdiu) neće dobiti priliku da govore", rekao je agenciji Tanjug zapadnoevropski diplomata u UN.

Konsultacijama u Savetu bezbednosti, po pravilu, prisustvuju samo ambasadori 15. zemalja-članica najvažnijeg tela svetske organizacije.

No, kako je rekao taj diplomata, još uvek su otvorene opcije da se na zvaničnom uvodjenju predloga šefa medjunarodnih pregovarača Martija Ahtisarija o Kosmetu u proceduru Saveta bezbednosti izjasne obe strane - srpska i albanska, na otvorenoj ili zatvorenoj sednici.

"Nadamo se da ćemo do večeras uspeti da rešimo sve nedoumice", rekao je taj diplomata.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image